۰ نفر

تهرانی‌ها امروز هوای پاک استشمام می‌کنند

۲۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۰:۴۰
کد خبر: 425371
تهرانی‌ها امروز هوای پاک استشمام می‌کنند

کیفیت هوای پایتخت امروز سه شنبه بعد از چهار روز هوای سالم، با کاهش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۵۰ در شرایط پاک قرار دارد و شهروندان تهرانی این هوا را استشمام می کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز روی شاخص ۷۰ در شرایط سالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۴۵ و منواکسید کربن با شاخص ۱۷ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های پارک قائم(منطقه۱۸) با شاخص ۹۶، پارک سلامت(منطقه۱۷) با شاخص ۸۴ و  شهرداری (منطقه ۱۰) با شاخص ۸۴ با اینکه بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند ولی در شرایط سالم یا همان قابل قبول بودند.

همچنین ایستگاه‌های شهرک پونک با شاخص۴۵، گلبرگ(منطقه ۸) با شاخص ۵۳ و مسعودیه(منطقه۱۵) با شاخص۵۴ دارای کمترین آلایندگی طی این مدت بودند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حد مجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

امسال ۲۹ روز هوای پاک، ۲۴۷  روز هوای قابل قبول، ۸۱ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.