۰ نفر

ماهی قرمز را از مراکز مجاز بخرید

۲۰ اسفند ۱۳۹۸، ۹:۲۵
کد خبر: 423452
ماهی قرمز را از مراکز مجاز بخرید

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به در پیش بودن سال نو و استقبال شهروندان از خرید ماهی‌های قرمز، این اداره کل به عنوان تنها مرجع کنترل بهداشتی مراکزی را برای فروش اینگونه ماهی‌ها تحت نظارت قرار داده که با مجوز دارای آرم‌ شبکه دامپزشکی مشخص شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در این اطلاعیه آمده است: به تمامی هم استانی‌ها توصیه می شود برای حفظ سلامت خود ماهی قرمز مورد نیاز برای سفره هفت سین یا نگهداری در آکواریوم را با رعایت اصول بهداشتی از این مراکز خریداری نمایند.

این اطلاعیه افزوده است: با اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر بروز بیماری در انسان با منشاء ماهی‌های زینتی در کشور منتشر نشده است اما احتمال بروز بیماری‌های پوستی از طریق تماس با اینگونه ماهی‌ها وجود دارد که می‌توان با اقدامات پیشگیرانه از قبیل استفاده از دستکش به ویژه برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی، شست و شوی کامل دست‌ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهی زینتی، جلوگیری از دست زدن کودکان به ماهی‌ها و آموزش بهداشت فردی به آنها و عدم دستمالی چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم یا ظرف نگهداری ماهی، رعایت دوره حداقل ۲ هفته‌ای قرنطینه برای ماهی‌های جدیدالورود در یک آکواریوم یا ظرف جداگانه، جداسازی و نگهداری تمامی ماهی‌های دارای وضعیت غیرطبیعی یا بیمار از سایر ماهی‌ها تا زمان حصول اطمینان از سلامتی آنها، مراجعه به دامپزشک در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتی در ماهی یا بروز ناراحتی پوستی، از بروز بیماری های احتمالی قابل انتقال به انسان جلوگیری نمود.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی خاطرنشان ساخته است آب مورد استفاده برای نگهداری اینگونه ماهی‌ها باید بهداشتی بوده و در صورت استفاده از آب‌ شرب شبکه آبرسانی شهری باید کلرزدایی یا برای خروج کلر قبل از استفاده دستکم ۴۸ ساعت در ظروف دهان گشاد نگهداری و ذخیره شود.

خرید ماهی قرمز بخاطر شیوع کرونا توصیه نمی‌شود

رییس شبکه دامپزشکی سبزوار نیز گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، خرید ماهی قرمز برای تزیین سفره هفت سین ایام نوروز توصیه نمی‌شود. دکتر ولی الله جغتایی روز سه‌شنبه افزود: هر چند بیماری کرونا از این گونه ماهی به انسان منتقل نمی شود اما رعایت موارد بهداشتی و دوری از برخورد با حیوانات زنده و دریایی ضروری است.

وی با بیان اینکه برخی بیماری های پوستی با لمس آبزیان به انسان منتقل می شود، ادامه داد: در شرایط کنونی به خاطر پیشگیری از انتقال این بیماری ها، نگهداری ماهی قرمز توصیه نمی شود.

وی گفت: با این حال شهروندان در صورت تمایل به خرید ماهی قرمز باید آن را از مراکز مجاز بهداشتی و مراکز تحت نظارت و کنترل دامپزشکی خریداری کنند.

دکتر جغتایی افزود: همچنین هنگام لمس ماهی و ظروف نگهداری ماهی باید از دستکش استفاده شود و دست ها نیز با آب و صابون شسته شود.

۰ نفر