۰ نفر

تل آویو حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

۲۹ دی ۱۳۹۸، ۰:۵۳
کد خبر: 410637
تل آویو حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

یسرائیل کاتس وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی شنبه شب با تمجید از تصمیم دولت بوریس جانسون برای قرادادن نام حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی، اعتراف کرد که این اقدام به درخواست تل‌آویو انجام شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کاتس در حساب رسمی‌اش در توئیتر ضمن قدردانی از این اقدام دولت انگلیس در قراردادن حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های مدعی تروریستی، ادعا کرد، این اقدام گامی برای مقابله با ایران است.

وی افزود:از دولت انگلیس به دلیل تحریم شاخه سیاسی حزب‌الله، که یک سازمان تروریستی اعلام شده، قدردانی می‌کنم. این دستاوردی بزرگ در مبارزه اسرائیل با ایران و نیروهای نیابتی‌اش است.»

وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی با انتشار تصویری از دیدار چند هفته پیش با «دومینیک راب» همتای انگلیسی‌اش اعلام کرد:در دیداری که با وزیر امورخارجه انگلیس داشتم، این درخواست را مطرح کردم و از او بابت این گام تشکر می‌کنم.

وزارت خزانه‌داری انگلیس، امروز(جمعه ۲۷ دی) حزب‌الله لبنان را به صورت کامل به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کرد. آن هم در حالی که در ششم اسفند ۱۳۹۷، شاخه سیاسی این گروه با فشار لابی صهیونیستی به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه شده بود.

پیشتر دولت انگلیس فقط دارایی‌های مربوط به شاخه نظامی حزب‌الله را مسدود کرده و آن را جزو گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

« ساجد جاوید» وزیر کشور وقت انگلیس، ششم اسفندماه ۱۳۹۷، جنبش حزب‌الله لبنان را تهدیدی علیه امنیت این کشور خواند و شاخه سیاسی این گروه را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده بود.

او مدعی شده بود که حزب‌الله به اقدام‌های خود برای بی‌ثبات کردن وضعیت شکننده خاورمیانه ادامه می‌دهد و ما نمی‌توانیم تفکیکی میان شاخه نظامی تحریم‌شده این گروه و شاخه سیاسی آن قائل شویم.

شاخه نظامی حزب‌الله در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط وزارت کشور انگلیس تحریم شده بود، اما مقام‌های لندن برای حفظ روابط خود با دولت لبنان، شاخه سیاسی این گروه را تحریم نکرده بودند.

فشارها برای تحریم حزب‌الله پس از آن بالا گرفت که لابی صهیونیسم در آن زمان در اعتراض به اهتزاز درآوردن پرچم این گروه در جریان راهپیمایی روز قدس در لندن، خواستار منع فعالیت این گروه شده بود.