۰ نفر
شانس بالای جانسون برای رسیدن به سمت نخست وزیری انگلیس

گمانه زنی‌های متعدد در مورد جانشین احتمالی ترزا می‌ نخست وزیر انگلیس که در هفته گذشته تاریخ استعفای خود را اعلام کرد، نام افراد زیادی را در فهرست جانشینانش قرار می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، قطار نخست وزیری «ترزا می» در پی ناکامی در اجرایی کردن برگزیت به رغم تلاش‌های فراوان برای تصویب آن در پارلمان و مذاکرات درازمدت با حزب مخالف کارگر در نهایت به ایستگاه استعفا رسید.
ترزا می‌ که با چالش‌های متعدد سیاسی و اقتصادی ناشی از برگزیت اجرا نشده مواجه شده بود، پس از سه بار ناکامی در تصویب توافق برگزیت در پارلمان و مذاکرات بی نتیجه بلندمدت با حزب کارگر در نهایت در دیدار با کمیته ۱۹۲۲ تاثیرگذار حزب متبوع خود مجبور شد تاریخ قطعی استعفای خود از سمت نخست وزیری را اعلام کند.
در پی اعلام این خبر پیش از همه «بوریس جانسون» وزیر خارجه پیشین کابینه می‌ برای حضور در رقابت ورود به خانه شماره ۱۰ «داونینگ استریت» اعلام آمادگی کرد. این در حالی است که گمانه زنی در مورد جانشین می‌ همچنان ادامه دارد و از افراد مختلفی به عنوان گزینه‌های احتمالی نخست وزیری انگلیس یاد می‌شود. اما باید به ۲ نکته توجه داشت؛ نخست حزب محافظه کار انگلیس نقش نهایی در این انتخاب را دارد و دو، نخست وزیر بعدی چه موضعی در قبال موضوع جنجال برانگیز ماه‌های اخیر انگلیس یعنی برگزیت خواهد داشت؟
بوریس جانسون براساس گزارش «اودز چکر» از بیشترین شانس برای نخست وزیری برخوردار است.
جانسون  ۵۴ ساله که شهرداری لندن در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ را نیز در کارنامه دارد، در استعفانامه خود از سمت وزارت خارجه در جولای ۲۰۱۸ "رویای برگزیت" را در حال مرگ توصیف کرد. وی که از حامیان سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است، نخستین عضو حزب محافظه کار توری بود که روز پنجشنبه برای جانشینی می‌ اعلام آمادگی کرد.
محافظه کاران که شاهد شکست قابل توجهی در انتخابات محلی انگلیس بودند، می‌توانند در سایه سیاست‌های سرسختانه جانسون مجددا قدرت خود را احیا کنند؛ قدرتی که براساس نظرسنجی‌ها رو به افول است.
«دومینیک راب»  دومین گزینه احتمالی ریاست حزب محافظه کار است.
راب که پس از «دیوید دیویس» وزیر برگزیت پیشین که به دلیل مخالفت با مواضع کابینه در موضوع برگزیت استعفا داده بود، به سمت وزارت برگزیت برگزیده شد و اندکی بعد کابینه را ترک کرد. وی دلیل این اقدام خود را عدم حمایت از توافق می‌ به دلیل موضوع مرز با ایرلند شمالی اعلام کرد.
در حال حاضر کمپینی برای حمایت از این تحصیلکرده حقوق آکسفورد و کمبریج در رسانه‌های اجتماعی به راه افتاده است که خواهان ریاست وی بر حزب محافظه کار هستند. او برگزیت بدون توافق را بر تداوم بی نتیجه برگزیت اعلام کرد.
«مایکل اندرو گوا»  وزیر محیط زیست انگلیس یکی دیگر از شانس‌های دهگانه نخست وزیری انگلیس است. وی که از حامیان سرسخت برگزیت است، این تصمیم را دشوارترین تصمیم زندگی سیاسی خود توصیف کرده است.
«جرمی هانت»  ۵۲ ساله و وزیر خارجه فعلی انگلیس که به دلیل موفقیت در برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن وارد کابینه شد، در همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ تلاش موثری در جهت باقی ماندن در اتحادیه اروپا انجام داد. وی در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد نظرش را به دلیل رویکرد متکبرانه اتحادیه اروپا در پاسخ به دولت انگلیس در مذاکرات برگزیت تغییر داده و اکنون از حامیان برگزیت است.
هانت اذعان دارد که احتمالا حزب متبوعش به دلیل ناتوانی در اجرای برگزیت در موعد مقرر در انتخابات پارلمان اروپا شاهد نتایج فاجعه باری باشد. وی همچنین گزینه جایگزین انتخابات عمومی و همه پرسی دوم را دشوار توصیف کرد.
«ماتئو هانکوک»  ۴۰ ساله پس از چهار رقیب بالا از شانس کمتری برای نخست وزیری برخوردار است. وزیر بهداشت انگلیس است که اخیرا از ترزا می‌ به دلیل مذاکره با «جرمی کوربین» رئیس حزب مخالف کارگر برای پایان دادن به بن بست برگزیت حمایت کرده بود. هرچند حمایت کوربین برای اجرای برگزیت در موعد مقرر را دلیل بروز نگرانی‌های دیگر دانست.
«روری استوارت»  وزیر توسعه بین المللی انگلیس که سابقه حضور در عراق در سال‌های ۲۰۰۳-۴ را نیز در کارنامه دارد، بر این عقیده است که انگلیس باید در مورد موقعیت خود پر انرژی و خوش بین باشد. وی همچنین بر نیاز بیش از پیش انگلیس برای بازسازی موقعیت بین المللی خود تاکید دارد.
«ساجد جاوید»  وزیر خارجه فعلی انگلیس یکی دیگر از شانس‌ها در فهرست ده نفره جانشینان احتمالی ترزا می‌ است. وی که نخست از حامیان برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود بعدا به دلیل ناامیدی از وضعیت برگزیت تحت نظارت حزب توری، خواهان ابقای انگیس در اتحادیه اروپا شد.
از زمان همه پرسی برگزیت مشخص شده که وی خواهان گزینه برگزیت نرم و باقی ماندن در اتحادیه گمرکی است.
«پنی موردانت»  وزیر دفاع فعلی انگلیس و از حامیان برگزیت به شکل پیش بینی نشده‌ای به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی نخست وزیری مطرح شد.
«پرتیت پاتل»  وزیر پیشین توسعه انگلیس،  «جیکوب ریس موگ»  گزینه رقیب ترزا می‌ برای نخست وزیری در سال ۲۰۱۷،  دیوید دیویس  وزیر پیشین برگزیت انگلیس،  «گاوین ویلیامسون»  وزیر دفاع پیشین انگلیس،  «دیوید کامرون» نخست وزیر پیشین انگلیس و  «نایجل فاراژ»  رئیس حزب استقلال انگلیس نیز افرادی هستند که هرچند شانس اندکی برای جانشینی ترزا می‌ دارند، اما به عنوان گزینه‌های جانشینی مطرح می‌شوند.

۰ نفر