۰ نفر

تجسس غیرقانونی که منجر به کشف 2اسکلت انسان شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۲۱
کد خبر: 352810
تجسس غیرقانونی که منجر به کشف 2اسکلت انسان شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به کشف دو اسکلت انسان در قلعه تاریخی «رضا آباد» شهرستان بافق گفت:صاحب قلعه بدون مجوز میراث فرهنگی نسبت به تخریب و تجسس در بنا اقدام کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سید مصطفی فاطمی با اشاره به کشف دو اسکلت انسان در قلعه تاریخی «رضا آباد» شهرستان بافق، اظهار کرد: این بنا که در ۵۷ کیلومتری شهرستان بافق و در نزدیکی شهر نوق قرار گرفته، بنایی تاریخی با مالکیت شخصی است و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است.

وی با اشاره به این که صاحب قلعه بدون مجوز میراث فرهنگی نسبت به تخریب و تجسس در بنا اقدام کرده است، گفت: مالک بنا که در حین مرمت بنا، استخوان‌های دو اسکلت را پیدا کرده و به نیروی انتظامی شهرستان گزارش داده است، با میراث فرهنگی هماهنگ نبوده و به همین دلیل پیگیر مراحل قانونی علیه اقدام وی هستیم.

این مسئول از مشخص نبودن قدمت اسکلت‌های مکشوفه، یاد و تصریح کرد: قدمت این آثار تا زمانی که نتایج آزمایشات دی. ان. ای اعلام نشود، مشخص نیست و نمی‌توان به این اسکلت‌ها تا آن زمان قدمتی را نسبت داد.

فاطمی تاکید کرد: هر نوع تجسس و کند و کاو در تمام بناهای تاریخی به ویژه ابنیه ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی بدون هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی جرم و پیگرد قانونی دارد.

۰ نفر