۰ نفر

ماکارونی در مشهد لاکچری شد!

۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۴۸
کد خبر: 349368
ماکارونی در مشهد لاکچری شد!

زمینه ماکارونی در بازار کم شده، همین چند بسته‌ای که می‌بینی برایم بیشتر نمانده و هنوز نتوانستم گیر بیاورم. ماکارونی های خوب بازار هم کلا وجود ندارد و شنیده‌ام برند ... هم قیمت اش را بالا برده است. کمی بالاتر یک فروشگاه زنجیره‌ای هست، به نظرم سری به آن جا بزنی بد نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان،  این ها حرف‌های یکی از مغازه داران بولوار قرنی بود که حکایت از کمبود برخی برندهای ماکارونی در بازار و همچنین افزایش قیمت آن داشت و البته آغاز یک جو روانی دیگر بر بازار پرتلاطم این روزهای شهر که برای بررسی دقیق آن و اطمینان از سخنان فروشنده موادغذایی به صورت میدانی، تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و کوچک شهر و البته چندین سوپرمارکت و فروشگاه مواد غذایی را در نقاط مختلف بررسی و مشاهده کردیم. در تمام فروشگاه هایی که به آن مراجعه کردیم، ماکارونی رشته‌ای برند «تک ماکارون» که یکی از مطرح ترین نام‌های تجاری بازار به شمار می‌رود به کلی وجود نداشت. در فروشگاه شهرما شعبه‌ عبدالمطلب نیز ماکارونی رشته‌ای از هیچ نام تجاری موجود نبود، اما ماکارونی فرمی از برند های مختلف وجود داشت.

فروشگاهی در بولوار فلسطین در برند های، زر، ان سی و پیروز، با تعداد زیاد و قفسه‌های زیاد در انواع فرمی و رشته ای وجود داشت.

فروشگاهی در سه راه ادبیات برندهای سمیرا، ان سی و پیروز در نوع رشته ای در تعداد حدود یک کارتن از هر برند و فرمی از برند زرماکارون فقط از یک مدل و به مقدار کمتر از 20 بسته وجود داشت.

در بولوار قرنی ماکارونی‌های مانا و جهان به مقدار کم وجود داشته و   با وجود  قفسه‌های زیادی که با اتیکت ماکارونی مشخص شده بود اما همه‌ این قفسه‌ها خالی بودند.

فروشگاه دیگری که مورد بررسی قرار گرفت در بولوار هاشمی نژاد در برندهای جهان و بن ساله، به مقدار حدود 10 بسته موجود بود و فروشنده از نبود برندهای درجه یک این کالا گلایه می‌کرد.

فروشگاهی در بولوار استقلال برندهایی مانند جهان و مانا را به مقدار کم در قفسه گذاشته بود و فروشنده می گفت، در بازار جدید برند زر ماکارون نیز موجود است که فعلا امکان فروش آن نیست.

در مناطق دیگری از شهر مشهد مثل جلال‌آل احمد، شهید صادقی، ستاری، امام خمینی(ره) و معلم برندهای درجه‌یک ماکارونی به سختی پیدا می‌شد و بیشتر قفسه‌های ماکارونی در فروشگاه‌ها خالی یا کم بود، اما برندهایی مانند جهان، مانا، ان سی، مک، بن‌ساله، سمیرا و پیروز به چشم می‌خورد.

در ماکارونی‌های فرمی در هیچ نوع و مدل و برندی کاهش چشمگیری مشاهده نشده و کمبود آن در بازار احساس نمی‌شد.

افزایش دو برابری قیمت ماکارونی

یکی از فروشندگان فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: ماکارونی زر در انبار موجود است اما به علت افزایش قیمت از سه‌هزار و 100 تومان به چهار‌هزار و 500تومان، امکان فروش کالا تا تغییر قیمت در سیستم را ندارد. این درحالی است که در فروشگاه‌های محلی و کوچک تر صحبت از افزایش دوبرابری قیمت ماکارونی به گوش می‌رسید.

خروج ماکارونی از کشور

شفیعی، دبیر انجمن صنایع غذایی خانه صنعت، معدن و تجارت استان گفت: به علت مسئولیتی که در انجمن دارم معمولا خودم شخصا بازار را رصد می‌کنم و روز گذشته در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بولوار معلم برای خرید شخصی مراجعه کردم و در آن فروشگاه به وفور انواع مختلف ماکارونی وجود داشت. در این فروشگاه هم برند درجه یک و هم درجه دو وجود داشت و برای این که از وجود انواع مختلف ماکارونی مطلع شوم، درخواست ماکارونی فرمی کردم که آن هم از برند زر ماکارون در فروشگاه موجود بود.

وی افزود: عمده‌ خرید تجار افغانستانی در استان خراسان رضوی و شهر مشهد ماکارونی بوده و این کالا را با قیمت پایین برای خروج از استان خریداری می‌کنند که این عامل می‌تواند در افزایش قیمت و همچنین کمبود کالا در بازار اثر خود را داشته باشد اما با هماهنگی که با تولیدکنندگان داخل استان در برندهای برمایون، تجلیل و ثامن شده است، این واحدهای تولیدی رفع نیاز بازار را تضمین کرده‌اند.

شفیعی همچنین گفت: قیمت‌های جدید ماکارونی پس از افزایش قیمت گندم و آرد هنوز اعلام نشده و اجناس موجود با قیمت قبلی است و با اعلام قیمت‌های جدید در ماکارونی نیز افزایش قیمت را خواهیم داشت که واحدهای تولیدی داخل استان از هم‌اکنون قیمت چهارهزار و 700 تومان را اعلام و تضمین کرده اند.

بی اطلاعم!

غفوری مقدم، معاونت بازرگانی صمت خراسان رضوی نیز با اظهار بی‌اطلاعی از وضعیت بازار این محصول گفت: هم اینک اطلاع دقیقی از وضعیت بازار این کالا ندارم و باید گزارش های این حوزه را دریافت و نتیجه آن را اعلام کنم.حمید رضا کریم، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی می‌گوید: بررسی بازار و تخلفات آن در مرحله اول به عهده‌ سازمان صمت بوده و پرونده‌هایی که در آن نهاد بررسی و تشکیل می شود به تعزیرات حکومتی ارجاع می‌شود؛ به همین دلیل خود من از موضوع بی‌اطلاع بوده و در چند روز گذشته فقط مواردی در خصوص گرانی شکر و رب گوجه فرنگی داشتیم اما در زمینه‌ ماکارونی موردی ارجاع نشده است و اگر مواردی بوده از آن اطلاعی نداشتم و بررسی خواهم کرد.

تاثیر افزایش قیمت گندم

اما راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صمت خراسان رضوی  در این باره گفت: قیمت گندم از هرکیلو 900 تومان به کیلویی هزار و 850 تومان افزایش یافته و همین افزایش قیمت موجب بالا رفتن تا 40 درصدی قیمت ماکارونی خواهد شد. وی افزود:امروز قرار است، قیمت نهایی نرخ گندم نهایی   توسط وزارت جهادکشاورزی اعلام شود که به نظر می‌رسد همین تغییر نرخ در قیمت گندم تنها دلیل اقتصادی و منطقی افزایش قیمت ماکارونی در بازار باشد و احتمالا اخبار مربوط به همین افزایش قیمت نیز تاثیر خود را بر بازار نیز داشته است.

علیرضایی همچنین گفت: صادرات ماکارونی و محصولات آن ممنوع نبوده و تفاوتی ندارد که خروج این کالا توسط تجار داخلی یا خارجی انجام شود و این موضوع قطعا دلیلی بر افزایش قیمت نیست اما نهادهای نظارتی ما با جدیت بیشتری موجودی انبارهای مواد غذایی استان را برای انبار یا احتمالا احتکار و اقدامات خلاف بازار زیر نظر قرار خواهند داد و با مداخله گران بازار برخورد می‌کنند.