۰ نفر

داستان بی پایان همایش ها و نمایشگاه های غیرضروری

۱۱ شهریور ۱۳۹۷، ۸:۲۲
کد خبر: 297289
 داستان بی پایان همایش ها و نمایشگاه های غیرضروری

ماجرای همایش ها و نمایشگاه های غیرضروری که هر سال با بودجه های هنگفت برگزار می شود، پایان ندارد. آخرین نمونه آن نخستین نمایشگاه گاز است که به طور موازی با نمایشگاه های معتبر صنعت نفت برپا شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، امروز (شنبه) نمایشگاه بین المللی گاز به همت بخش خصوصی گشایش یافت اما ماهیت، زمان برگزاری و میزان استقبال از آن جای تامل دارد.

اصرار به برگزاری نمایشگاهی جداگانه برای گاز در حالی است که همه ساله در اردیبهشت ماه نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با حضور صدها شرکت داخلی و بین المللی در تهران برپا می شود.

آنچه امروز در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه صنعت گاز ایران جلب توجه می کرد، استقبال بسیار کم از این نمایشگاه بود؛ به طوری شمار صندلی های خالی بیش از شرکت کنندگان بود؛ همان صندلی ها را نیز کارکنان برگزاری نمایشگاه اشغال کرده بودند.

به نظر می رسد افزون بر موضوع تکراری نمایشگاه، دوری راه- به علت برگزاری در شهر آفتاب (جنب عوارضی قم- تهران)- مزید بر علت شده و نتوانسته است مخاطبان زیادی را جذب کند.

به گفته مسوولان، 70 شرکت در نخستین نمایشگاه گاز حضور دارند که برخی از آنها در قالب غرفه های مشترک شرکت کرده اند.

گشتی کوتاه در سالن برگزاری نمایشگاه هنگام عبور از میان غرفه های خالی و سوت و کور، سوالی را به ذهن متبادر می کند؛ برگزاری نمایشگاه جداگانه گاز در شرایط فعلی چه ضرورتی دارد؟

اردیبهشت ماه هر سال نمایشگاه بین المللی صنعت نفت و گاز ایران برگزار می شود که در تقویم های نمایشگاهی جهان ثبت و به عنوان بزرگ ترین نمایشگاه نفت خاورمیانه نیز شناخته شده است و دهها هزار کارشناس، تولیدکننده و مصرف کننده را از داخل و خارج کشور به سوی خود می کشاند؛ بنابراین فلسفه برگزاری نمایشگاهی جداگانه چیست؟

نام بردن از نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با هدف تبلیغ آن نیست؛ بلکه برای واکاوی ضرورت برگزاری نمایشگاهی جداگانه با عنوان نمایشگاه گاز است.

در شرایط فعلی اقتصادی که با هجمه اقتصادی دشمنان روبروییم، صرف پول برای برگزاری نمایشگاه ها و همایش های غیرضروری و تکراری چه ضرورتی دارد؟

اگر صنعت گاز به دلیل نقش روزافزون خود به معرفی بیشتری نیاز دارد بهتر است که در زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت نفت تهران، به صورت ویژه به شناساندن و معرفی توانمندیهایش تلاش شود؛ نه اینکه با صرف هزینه هنگفت، برگزاری نمایشگاهی جداگانه را کلید زد.

به باد داریم که هفدهم آذرماه 1393 رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه معاون اول رییس جمهوری درباره برگزاری «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» نوشتند: توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.

آنگونه که مسوولان برگزاری نمایشگاه می گویند وزارت نفت از این نمایشگاه حمایت نکرده است؛ تصمیمی که با گسترش دامنه آن می توان علاوه بر جلوگیری از موازی کاری، مانع بر باد رفتن سرمایه های ملی شد و به تحقق هدف های بزرگ تر همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی کمک کرد.

پیشنهاد می شود اگر بخش خصوصی تمایل دارد در فعالیت های نمایشگاهی حضور بیشتری یابد بهتر است تدبیر و سازوکاری برای مشارکت آن در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت اندیشیده شود؛ نه اینکه با چنین اقدام هایی هزینه های اضافی به کشور تحمیل شود.