۰ نفر
اولتیماتوم استاندار تهران درباره زباله‌های بیمارستانی

استاندار تهران از لزوم تعیین تکلیف بحث تفکیک زباله از مبدأ خبر داد و در مورد زباله‌های بیمارستانی نیز با بیان اینکه چندین جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی داشته‌ایم،‌گفت: شهرداری تهران، فرمانداری، ‌دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست باید در جلسه‌ای که ظرف 15 روز آینده تشکیل می‌شود تکلیف زباله‌های بیمارستانی را مشخص کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محمد حسین مقیمی در جلسه مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با بیان اینکه این یک جلسه رسمی است که مصوبات آن لازم الاجراست، گفت: بهتر بود در این جلسه رسمی سرپرست شهرداری تهران نیز حضور می‌یافت.

وی با بیان اینکه استان تهران حدود 14 میلیون نفر جمعیت دارد اما زیرساخت‌های آن بنا به دلایل مختلفی آماده نیست و این مشکل مربوط به سال‌های گذشته و اخیر است، گفت: متاسفانه در وضعیتی که اوضاع خوب بود، امکانات فراهم نشد اما با این حال باید از فرصت‌های موجود هم بیشترین استفاده را ببریم.

استاندار تهران با بیان اینکه رئیس جمهور در ماه‌های پایانی سال گذشته سه طرح اساسی را رونمایی کردند، تصریح کرد: طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اگر عملیاتی شود، حمل و نقل تهران سهم زیادی از آن خواهد داشت و در امر نوسازی موفق خواهیم شد. همچنین طرح بازآفرینی شهری، مشکل بافت فرسوده را حل می‌کند و مسئله اشتغال نیز تا حد زیادی با اجرای این دو طرح حل می‌شود اما نیازمند آن هستیم که همه دست به دست هم دهیم تا آلودگی هوا، حاشیه نشینی، آسیب‌های اجتماعی، اشتغال و ... حل شود.

امکان تفویض بخشی از اختیارات دولت به شورا وجود ندارد

وی با بیان اینکه فکر نکنید که دولت نمی‌خواهد بخشی از وظایف خود را به شورا تفویض کند، گفت: چندین جلسه برگزار شد و در مورد تفویض بخشی از اختیارات دولت به شورا صحبت شد اما مسئله این است که طبق قانون وزرا مقابل مجلس باید پاسخگو باشند و نمی‌توانند بخشی از وظایف خود را به سازمان دیگری محول کنند که تحت مدیریت آنها نیست.

مقیمی با بیان اینکه در قانون برنامه سوم توسعه زمانی که معاون عمرانی وزارت کشور بودم 21 فعالیت احصا شد که می‌توانستیم آنها را به شوراها بدهیم، گفت: با این حال تنها واگذاری کتابخانه‌ها تصویب شد که بعد از آن نیز وزیر مربوطه اعلام کرد نمی‌تواند این وظیفه را واگذار کند؛ چرا که باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد.

برای واگذاری وظایف دولت به شوراها ایراد قانونی وجود دارد

وی با بیان اینکه اینگونه تصور نکنید که دولت نمی‌خواهد وظایفش را تفویض کند، گفت: یک ایراد قانونی وجود دارد و باید این مسئله حل شود.

مقیمی در بخش دیگری از جلسه با اشاره به وضعیت پسماند در تهران تصریح کرد: تفکیک زباله از مبدأ می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌های شهر را کم کند؛ اما شدیدا نیاز به فرهنگسازی داریم و دستگاه‌های متولی همچون صدا و سیما و ... باید پای کار بیایند و در مورد تفکیک زباله از مبدأ فرهنگسازی کنند؛ چرا که تفکیک زباله از مبدأ حدود 20 تا 30 درصد از هزینه‌ها را می‌کاهد.

وی با بیان اینکه علاوه بر کاهش هزینه، تفکیک زباله از مبدأ سبب از بین رفتن صحنه‌های نامناسب زباله گردی در شهر می‌شود، گفت: این کار شدنی است اما باید همت ویژه‌ای داشته باشیم.

استاندار تهران با بیان اینکه باید در این جلسه تکلیف تفکیک زباله از مبدأ مشخص شود، تصریح کرد: سقف زمانی برای شهرداری تهران در نظر گرفته می‌شود تا اگر می‌خواهد کاری را انجام دهد، انجام گیرد.

مقیمی با بیان اینکه تفکیک زباله از مبدأ 16 سال است که انجام می‌شود، گفت: شهرداری تهران می‌بایست ظرف شش ماه مقدمات اجرای طرح سراسری تفکیک زباله از مبدأ را انجام دهد و شش ماه دیگر جلسه‌ای با موضوع پسماند برگزار می‌کنیم تا ببینیم که چه اقداماتی صورت گرفته است.

استاندار تهران با بیان اینکه 70 درصد پسماندهای تهران "تر" است اظهار کرد: این پسماندهای تر در آرادکوه دفن می‌شوند اما آن منطقه پذیرای زباله بیشتر نمی‌تواند باشد و شهرداری نیز باید در این زمینه فکری کند.

وی با اشاره به تلاش شهرداری برای قرارداد با شرکت‌های خارجی برای ایجاد زباله سوز گفت: مسئولان شهرداری عنوان کردند که ظرف سه، چهار سال آینده دو نیروگاه زباله سوز نصب خواهد شد که 3200 تن زباله را ساماندهی می‌کند اما دقت داشته باشید که همه باید به شهرداری کمک کنیم تا در این زمینه فرهنگسازی شود.

اولتیماتوم استاندار تهران برای تعیین تکلیف زباله‌های بیمارستانی تا 15 روز آینده

استاندار تهران در مورد زباله‌های بیمارستانی نیز با بیان اینکه چندین جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی داشتیم،‌گفت: شهرداری تهران، فرمانداری، ‌دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست باید در جلسه‌ای که ظرف 15 روز آینده تشکیل می‌شود تکلیف زباله‌های بیمارستانی را مشخص کنند.

وی در مورد پسماند ساختمانی نیز گفت: اخیرا کارخانه سیمان تهران اعلام کرده است که می‌تواند از نخاله‌های ساختمانی استفاده بهینه داشته باشد که اگر این مهم رخ دهد اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

مقیمی همچنین در بخش دیگری از این جلسه از شهرداری تهران بابت وضعیت فضای سبز پایتخت تشکر کرد و گفت: با این حال باید تلاش شود تا در پایان برنامه ششم بحث فضای سبز در کمربندی تهران و افزایش سرانه فضای سبز اقدامات خوبی صورت گیرد.

 اعضای جلسه مذکور در حاشیه جلسه مهمان دانش آموزان هنرستان زینب کبری (س) منطقه 8 بودند که دانش آموزان در رشته‌های مدیریت آشپزی و قنادی، غذاها و دسرهایی که خودشان طبخ کرده بودند در اختیار مهمانان برای  تست قرار دادند و همچنین به مناسبت نیمه شعبان نیز کیکی که توسط دانش آموزان پخته شده بود توسط استاندار برش داده شد.

۰ نفر