۰ نفر

معاون وزیر صنعت:

حجم مبادلات تجاری ایران و چین به ۵۲ میلیارد دلار در سال رسید

۹ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۵۵
کد خبر: 255287
حجم مبادلات تجاری ایران و چین به ۵۲ میلیارد دلار در سال رسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه در سال های اخیر روابط 2 کشور چین و ایران بیش از پیش تعمیق یافته است گفت: حجم روابط تجاری 2 کشور به سرعت رشد پیدا کرده و به رکورد 52 میلیارد دلار در سال رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، سید ضیا الدین شجاعی برهان روز چهارشنبه در آیین گشایش پاویون ایران در شانگهای افزود: در سال 2017 تجارت دو جانبه ایران و چین به رقمی بیش از 37.2 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 2016 بیش از 20 درصد رشد دارد. 
وی اظهار کرد: روابط ایران و چین به عنوان 2 کشور باستانی با بیش از 2500 سال قدمت، همواره دوستانه بوده و اکنون چین شریک اول اقتصادی و تجاری ایران است. 
وی گفت: ایران از کشورهای موسس بانک آسیایی سرمایه گذاری زیر ساخت (AIIB) است و از استراتژی یک جاده یک کمربند حمایت می کند. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه ایران دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منطقه موسوم به منا) است یادآور شد: در سال 2017 تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قدرت خرید 1.5 تریلیون دلار برآورد شده است. 
شجاعی برهان با بیان اینکه ایران با 80 میلیون نفر جمعیت، دومین کشور پرجمعیت منطقه منا است اضافه کرد: ترکیب این دو وجه با همدیگر ایران را تبدیل به بزرگترین بازار منطقه منا کرده است. 
وی تاکید کرد: ایران از نظر منابع طبیعی، معدنی، انرژی، نیروی انسانی تحصیل کرده و جوان، غنی و دارای موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک منحصر بفرد در محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است؛ بنابراین برای انجام مبادلات انرژی، تجارت کالایی و خدمات با کشورهای مختلف جهان در موقعیت ممتاز قرار دارد. 
معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: ما صمیمانه از سرمایه گذاران چینی برای سرمایه گذاری در ایران و بهره گیری از مزیتهای کشورمان در جهت ایجاد منافع برای 2 کشور دعوت می کنیم. 
شجاعی برهان به وجود قوانین مدرن در ایران برای سرمایه گذاری خارجی اشاره و اظهار کرد: سازمانهای تخصصی برای کمک به سرمایه گذاران و حفاظت از منافع آنان تشکیل شده است. 
به گفته وی، با وجود بحرانهای بزرگ و گسترده امنیتی در منطقه، ایران به عنوان امن ترین کشور منطقه خاورمیانه از یک موقعیت بسیار خوب برای جذب سرمایه گذاری خارجی برخوردار است. 
وی تاکید کرد: تلاش دولت ایران در دوره جدید، اولویت دادن به اصلاحات ترسیم شده در برنامه ششم توسعه و اجرای پیوسته آن است. 
شجاعی برهان به سفر رئیس جمهور چین به ایران در ژانویه 2016 و امضا 16 سند همکاری در تهران برای تعمیق روابط 2 کشور گریزی زد و گفت: امیدواریم اولین تجربه ایجاد مرکز تجاری ایران در چین به جهش در توسعه تجارت و سرمایه گذاری 2 کشور منجر شود.
پاویون جمهوری اسلامی ایران با عنوان نمایشگاه دائمی جهت ارائه محصولات صادراتی ایران و فن آوری های نوین امروز چهارشنبه فعالیت خود را به صورت رسمی در منطقه آزاد شانگهای چین آغاز کرد.
پاویون ایران در زمینی به مساحت 5400 متر و در ساختمانی دو طبقه در منطقه آزاد تجاری شانگهای افتتاح شده است.
هدف از راه اندازی این پاویون، عرضه کالاهای برتر و نمونه ایران در بازار چین است.
این پاویون دارای 60 غرفه مختلف در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری، عمرانی و فناوری است.
از جمله امتیازات منطقه آزاد تجاری شانگهای، فروش و عرضه کالاهای ایرانی بدون پرداخت عوارض است.
سمینار همکاری های ایران و چین نیز امروز همزمان با افتتاح پاویون ایران با حضور مقامات دو کشور در شانگهای برگزار شد.