۰ نفر

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد:

ایجاد منطقه آزاد ارمنستان و نخجوان در آینده نزدیک/ ضرورت به‌کارگیری سرمایه‌های داخلی در مناطق مختلف کشور

۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۴۵
کد خبر: 249741
ایجاد منطقه آزاد ارمنستان و نخجوان در آینده نزدیک/ ضرورت به‌کارگیری سرمایه‌های داخلی در مناطق مختلف کشور

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این‌که مناطق آزاد باید رقابت‌پذیرترین شرایط را برای فعالیت‌های اقتصادی فراهم کنند، گفت: رانت و قاچاق نباید به مناطق آزاد راه پیدا کنند.

مرتضی بانک در آیین کلنگ‌زنی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس، با اشاره به ایجاد منطقه آزاد در ارمنستان و نخجوان در آینده نزدیک، اظهار کرد: ضرورت دارد چنان ظرفیتی در منطقه آزاد ارس ایجاد کنیم که کشورهای همسایه را هم تحت تاثیر قرار دهیم و سرمایه‌گذاران در مقایسه با کشورهای همسایه توجهشان به منطقه آزاد ارس باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا ، وی با بیان این‌که مناطق آزاد با قوانین خودشان می‌توانند فضای مناسب برای امنیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی فراهم کند، بیان کرد: آذربایجان شرقی سرمایه‌گذاران بسیار موفقی داشته که باید در مقابل خلاقیت آنان سر تعظیم فرود آوریم، چرا که سرمایه‌گذار مورد احترام است.  

وی با اشاره به این‌که سرمایه‌گذار به کشور خدمت می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مناطق آزاد فراهم کردن شرایط برای حفظ سرمایه‌گذار است، بنده سرمایه‌گذاران آذربایجان را برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد دعوت می‌کنم، همچنین ضرورت دارد سرمایه‌گذاران داخلی با استفاده از روابط خود، نظر سرمایه‌گذاران خارجی را برای حضور در مناطق آزاد ایران جلب کنند.  

بانک با بیان این‌که باید ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد را برای فعالیت‌های توسعه‌ای افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: البته موظف هستیم قوانین کشور را به طور کامل اجرا کنیم، مناطق آزاد نباید محل هرج و مرج برای دیگر فعالیت‌ها شود. قانون‌مندی مهمترین اصلی برای رقابت پذیری است.  

مشاور رئیس جمهور با بیان این‌که اهداف پیش‌بینی شده برای منطقه آزاد ارس بسیار گسترده است، خاطرنشان کرد: راه‌آهن، جاده و سایر زیرساخت‌های ارس باید تکمیل شوند در کنار آن حضور سیستم بانکی خارجی در مناطق آزاد باید تقویت شده و از سرمایه بین المللی در قالب بورس استفاده کنیم.  

وی در خصوص نگرانی‌های موجود برای فعالان اقتصادی منطقه، گفت: هیچ نگرانی در این خصوص وجود نداشته و پیش‌بینی‌های خوبی برای پایان سال انجام شده است.  

بانک در پایان گفت: امیدوارم سرمایه‌های داخلی را در مناطق مختلف کشور به کار بگیریم.