۰ نفر

حباب ۲۰۰ هزار تومانی سکه بازگشت

۱۴ آذر ۱۳۹۶، ۰:۴۹
کد خبر: 235715
 حباب ۲۰۰ هزار تومانی سکه بازگشت

در حالی قیمت واقعی سکه درحال حاضر باید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد که قیمت سکه روز گذشته به بیش از یک میلیون و ۴۲۰ هزار اومان افزایش یافت.

 در حالی که دولت از هفته گذشته حراج سکه را برای پایین آوردن آن چه قیمت حبابی خوانده می شود، از طریق بانک گارگشایی کلید زد و تاکنون بیش از 15 هزار سکه ( تمام و نیم بها) فروخته شده است، ولی همچنان شاهد اوج گیری قیمت هستیم به شکلی که روز گذشته قیمت سکه به بیش از یک میلیون و 420 هزار تومان رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، همچنین هر قطعه نیم سکه ‌بهار آزادی به 711 هزار تومان و ربع سکه به بیش از 409 هزار تومان افزایش یافت.

دولت از اواخر هفته گذشته و برای کاهش قیمت سکه که از نیمه آذرماه روندی رو به رشد را در پیش گرفت و حتی تا یک میلیون و 460 هزار تومان هم رسید، اقدام به عرضه سکه به قیمت یک میلیون و 288 هزار تومان کرد و تاکنون بیش از 15 هزار سکه را در بازار فروخته است ولی قیمت های بازار آزاد نشان می دهد که این برنامه هم باعث کاهش قیمت نشده است.

به اعتقاد کارشناسان روند صعودی قیمت دلار، کاهش نرخ سود بانکی، روند افزایش قیمت طلا و همچنین افزایش تقاضای بازار به دنبال پایان ماه های محرم و صفر و شروع جشن های عروسی از جمله مهم ترین دلایل افزایش قیمت سکه در هفته های گذشته بوده است. اتفاقی که بسیاری از کارشناسان از جمله محمد کشتی آرا رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران آن را «حباب» می خوانند.

به گفته او با توجه به افزایش قیمت ارز ناخوداگاه بازار با التهاب همراه شده است که سبب افزایش قیمت سکه شده است. حبابی که میزان آن را تا 200 هزار تومان هم کارشناسان اعلام می کنند. البته محاسبه قیمت سکه به صورت علمی هم این موضوع را نشان می دهد که ما با یک حباب بزرگ در بازار رو به رو هستیم که البته به نظر نمی رسد به همین راحتی ها هم خالی شود.