۰ نفر

سفر شاه عربستان به بیروت لغو شد

۱۹ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۵۰
کد خبر: 181563
سفر شاه عربستان به بیروت لغو شد

خبر لغو سفر ملک سلمان عبدالعزیز به لبنان کاملا ناگهانی و در حالی است که در اصل هیچ تاریخ مشخصی برای این سفر اعلام نشده بود و می‌توان آن را در چارچوب مواضع منفی تازه ریاض علیه بیروت ارزیابی کرد.

 ناگهان ملک سلمان عبدالعزیز پادشاه سعودی از طریق رسانه های لبنانی نزدیک به عربستان از لغو سفر خود به لبنان خبر داد، حال آنکه هیچ مرجع رسمی و نیز مردمی در لبنان از زمان و برنامه های این سفر خبر نداشتند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، پیش از اعلام لغو سفر ملک سلمان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مجموعه ای از مواضع منفی در قبال لبنان اتخاذ کردند که مهم ترین آن از سوی امارات و بحرین بود و البته همگی ناشی از موضع حمایت جویانه میشل عون رئیس جمهور لبنان از مقاومت و اتخاذ مواضع منفی در قبال اسرائیل ارزیابی می شود.

سفر ملک سلمان در جدول کاری کاخ بعبدا قرار ندارد

در این میان منابع لبنانی اعلام کردند در جدول کاری قصر بعبدا هیچ گونه مقدمات و آمادگی خاصی برای سفر ملک سلمان به لبنان در ماه مارس در نظر گرفته نشده بود و زمانی که میشل عون در ماه ژانویه (دی ماه) عازم عربستان شد از شاه عربستان برای سفر به لبنان دعوت بعمل آورد و پاسخ آن نیز در همان زمان به طور شفاهی و بدون اینکه زمان مشخصی برای آن در نظر گرفته شود، اعلام شد.

هیچ تاریخ رسمی برای سفر ملک سلمان به لبنان اعلام نشده است

منابع دیپلماتیک بیروت با تایید این اطلاعات اعلام کردند که در مورد سفر ملک سلمان به لبنان هیچ گونه اعلام رسمی صورت نگرفت بلکه مسئولان لبنانی یک پیام کتبی از ریاض دریافت کردند که در آن تاکید شده بود ملک سلمان با دعوت رئیس جمهور لبنان برای سفر به بیروت موافقت کرده است بدون اینکه زمان مشخصی برای این سفر اعلام شود، به این ترتیب سفر ملک سلمان کاملا در چارچوب سیاست ریاض مبنی بر « محک زدن  نیت ها» در قبال لبنان پس از انتخاب میشل عون ارزیابی می شود.

تلاش بی حاصل ریاض برای تسلط بر میشل عون

منابع دیپلماتیک بیروت همچنین در مورد این سیاست سعودی اعلام کردند، عربستان از طریق عقب گرد از موضع «تاریخی» منفی خود در قبال عون و در نتیجه باز کردن راه انتخاب او به عنوان رئیس جمهور، تلاش کرد وی را که از جایگاه مردمی و سیاسی در داخل و خارج لبنان برخوردار است، تحت کنترل خود داشته باشند اما ریاض در مناسبت های مختلف شاهد ثبات مواضع اصولی میشل عون در قبال مسائل پرسرو صدا و حساس لبنان و منطقه ای بوده است که مهم ترین این مسائل ثبات موضع او در قبال مقاومت علیه اسرائیل در فلسطین و تکفیری ها در سوریه بوه است.

شکست نقشه سعودی کردن لبنان

بار دیگر محاسبات عربستان مبنی بر «سعودی کردن» گزینه های میشل عون در لبنان و در سطح منطقه شکست خورد و سعودی ها کاملا متوجه شدند نمی توانند اهدافی را که از طریق اعمال فشار و رویارویی مستقیم با ژنرال عون محقق نشد، با در پیش گرفتن سیاست مهار و دور زدن او عملی سازند.

جوسازی علیه میشل عون و تبلیغ برای سفر ملک سلمان به بیروت

از همین رو کاملا قابل پیش بینی است که برخی رسانه های لبنانی تحت حمایت مالی عربستان، میشل عون را مسئول نابسامانی اوضاع اقتصادی و معیشتی در لبنان معرفی کنند و با این کار اینگونه زمینه سازی کنند که سفر ملک سلمان اگر انجام شود، راه رهایی و کلید نجات لبنان خواهد بود.

همچنین عجیب نخواهد بود اگر شاهد تحلیل ها و اخباری با این عناوین باشیم: دلیل لغو سفر ملک سلمان به لبنان، عون و نصرالله هستند.

اما نکته مهم تر، شدت مواضع سعودی- خلیجی علیه لبنان و رئیس جمهور این کشور است که همزمان با شدت مواضع اسرائیل علیه شخص عون است که به شکل مستقیم او را هدف قرار داده است.

مواضع ضد لبنانی عربستان از زبان لیبرمن

در این میان اظهارات اویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل خلاصه ای از تمام مواضع منفی عربستان در قبال لبنان و ارتش و مقاومت آن بود به این معنی که وی در برابر کمیته روابط خارجی و امنیت کنیست گفت، ارتش لبنان واحد اضافی در ساختار حزب الله است و میشل عون یک فعال تابع حسن نصرالله دبیر کل حزب الله است و آنچه باید برای همه روشن باشد اینکه از نظر ما زیرساخت ارتش و دولت لبنان و نیز حزب الله یکی است.

تهدید علیه سراسر لبنان

با  اظهارات لیبرمن، اسرائیلی ها کل ساختار لبنان را در یک سبد قرار دادند و این نکته ای بسیار مهم است با این مضمون که لبنان و تمام نهادها و موسسات آن هدف ماشین های جنگی اسرائیل خواهند بود.

در این میان باید در نظر داشت که عملکرد و مواضع سعودی- خلیجی، لبنان را در برابر تهدیدهای اسرائیل قرار داد و پس از آنکه عربستان با توصیف مقاومت به عنوان یک سازمان تروریستی به اسرائیل خدمت کرد امروز نیز به آن در اینکه کل لبنان را در جنگ آینده هدف خود بداند، حق می دهد و این کار را با تضعیف ارتش لبنان و وتوی کمک تسلیحاتی به آن و نیز تحریم رئیس جمهوری این کشور انجام می دهد؛ شخصی که با واکنش اخیر خود به تهدیدهای اسرائیل علیه لبنان، موازنه دیپلماتیک و رسمی را در قبال این رژیم تقویت کرد.