۰ نفر

تهران بعد از چهارشنبه‌ سوری آلوده شد

۲۷ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۰۲
کد خبر: 120823

هوای تهران در آخرین روزهای‌ سال برای گروه‌های حساس ناسالم شد. غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، صبح چهارشنبه آخر سال با افزایش چشمگیری روبه‌رو شد و خود را تا مرز محدوده قرمز بالا کشید.

شاخص کیفیت هوا در ساعت ١١ دیروز در مقایسه با روز سه‌شنبه، به ١٤٨ رسید که برای گروه‌های حساس ناسالم بود.معاون پایش و نظارت محیط ‌زیست استان تهران کیفیت هوای دیروز را ناسالم برای گروه‌های حساس دانست و گفت: «با ورود موج گرد و غبار به استان تهران شاهد افزایش محسوس غلظت آلاینده‌ها هستیم که امیدواریم در ساعت‌های آینده برطرف شود.» محمد رستگاری ادامه داد: «عدد شاخص اندازه‌گیری میزان غلظت آلاینده‌ها و ذرات معلق کمتر از ٢,٥ میکرون ١٤٨ است که بیانگر آلوده بودن هوا برای گروه‌های حساس، بیماران، کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی است.» او یادآوری کرد که «میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ٢.٥ میکرون نسبت به روز گذشته افزایش ٧٨ عددی داشته که امیدواریم با وزش باد و موج ناپایدار شاهد بهبود وضع هوا باشیم.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ، رستگاری آلوده‌ترین نقطه تهران را منطقه ١١ دانست و گفت: «دستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در این محدوده عدد ١٧٠ را نشان می‌دهد و امیدواریم افراد حساس از فعالیت‌های طولانی‌مدت و ورزش در فضای باز به‌طور جد خودداری کنند.» غلظت ذرات معلق کمتر از ٢,٥ میکرون درحالی در آخرین چهارشنبه‌ سال به مرز ناسالمی برای تمامی گروه‌های جامعه رسید که به گزارش خبرآنلاین، جنگ شهری شب چهارشنبه‌سوری‌ سال ۹۴ علاوه بر مصدومیت و مرگ و البته سر و صدای عذاب‌آور، هوای تهران را هم آلوده‌تر کرد. درحالی‌که روز سه‌شنبه هوای تهران سالم بود و باران بارید، اما انفجار نارنجک‌های دستی، میدان دید را کاهش داد و هوا را تا آستانه محدوده قرمز آلوده کرد. طبق اطلاعات رسیده از شرکت کنترل کیفیت هوا، با شروع مراسم چهارشنبه‌سوری در ساعات پایانی روز سه‌شنبه (به‌ویژه ساعات ١٩ تا ٢٣) غلظت آلاینده ذرات معلق در شهر تهران افزایش فزاینده‌ای داشته است. بیشینه میانگین غلظت ساعتی آلاینده‌های PM١٠ و PM٢,٥ به ترتیب ٣٧٩ (ساعت ٢٢) و ١٨٩ (ساعت ٢١) میکروگرم بر مترمکعب بوده و این شرایط باعث کاهش عمق میدان دید تا ٤ کیلومتر شده بود. براساس اطلاعات به‌دست آمده، بامداد روز چهارشنبه (٢٦ اسفند) با پایان مراسم چهارشنبه‌سوری و افزایش نسبی سرعت باد از سوی غرب و شمال غرب غلظت آلاینده‌ها در شهر تهران کم شد. حتی ساعت ۸ صبح دیروز، میانگین کیفیت هوای ٢٤ ساعت گذشته تهران، روی عدد ١٤٢، ناسالم برای گروه‌های حساس و در آستانه قرمز قرار داشت. غلظت ذرات معلق در هوای تهران روندی افزایشی داشت و در ساعت ١١ دیروز، غلظت ذرات معلق کمتر از ٢.٥ میکرون به ١٤٨ رسید و ذرات معلق کمتر ١٠ میکرون هم خود را به ١٢٧ رساند و برای گروه‌های حساس ناسالم شد. این درحالی بود که غلظت ذرات معلق کمتر از ١٠ میکرون در روز سه‌شنبه ٤٤ بود و در محدوده پاک قرار داشت.