گراند هتل قزوین دومین مهمانخانه شهر قزوین و همچنین از اولین نمونه‌های هتل به شیوه مدرن و اروپایی است که در سال‌های پایانی دوره قاجاری ساخته شد.

 این بنا در حوالی سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزوی شاپور پارسی که بعدها به مهر شاهی تغییر نام داد بنا شد. محل بنا در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفوی است و بنا در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده‌ و در سمت خیابان در دو طرف در ورودی چند مغازه داشته‌ است. عملیات اجرایی پروژه ساماندهی و مرمت گراند هتل قزوین با مشارکت صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور و واگذاری این پروژه به شرکت «سرمایه‌گذاری میراث‌فرهنگی و گردشگری ایران (سمگا)» به عنوان مجری طرح از اوایل آبان ماه سال گذشته آغاز شد. طی مدت زمانی که از آغاز پروژه ساماندهی و مرمت گراند هتل می‌گذرد، عملیات استحکام بخشی طاق‌ها در طبقه اول و دوم شامل سبک‌سازی طاق‌ها، ترمیم ترک‌ها و احیاء طاق‌هایی که نیاز به مرمت داشتند، تقویت تویزه‌ها، اتصال ستونهای طبقه اول به طبقه همکف و پوکه‌ریزی در طبقه دوم انجام شده است.

بنای تاریخی گراند هتل واقع در خیابان پیغمبریه قزوین از آثار اواخر دوره قاجار و قدیمی‌ترین هتل ایران است، این بنای تاریخی در تاریخ ۸۴/۵/۱۹ با شماره ۱۲۸۹۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

کد خبر: ۴۷۷۳۱۷
منبع : ایسنا
ارسال نظر