کد خبر 445669

خسارت ۶۰میلیارد تومانی کرونا به موزه‌ها و اماکن تاریخی

درحالی که بیش از دو هفته از بازگشایی موزه‌ها بعد از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد به گفته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، حدود ۲۰درصد بازدیدکنندگان به موزه‌ها بازگشته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، ماه‌هاست به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد تعطیلی اماکن گردشگری و البته موزه‌ها بودیم. هرچند شیوع ویروس کرونا به طور رسمی از اوایل اسفند ماه در ایران اعلام شد اما وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ۲۰ اسفند دستور «تعطیلی موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن تاریخی و فرهنگی در تعطیلات نوروز ۹۹» را صادر کرد. با صدور این دستور کم کم شاهد تعطیلی موزه‌ها در سراسر کشور و پیوستن آنها به سایر بخش‌های تعطیل کشور بودیم.

با وجود آنکه ماه‌های آخر سال و در پی آن آغاز نوروز بهترین زمان برای موزه‌ها به جهت کسب درآمد از بازدیدهاست اما به دلیل تعطیلی شاهد ضرر و زیان هنگفت موزه‌ها بودیم چنانکه موزه‌ ملی ایران در نوروز کرونایی ۱۳۹۹، یک میلیارد ضرر داد. با این وجود با گذشت زمان و تصمیم مسئولان، در نهایت در خرداد ماه بعد از خبر کاهش محدودیت‌های سفر و بازگشایی اماکن تفریحی روباز، حسن روحانی (رئیس‌جمهور) در جلسه ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که موزه‌ها و اماکن تاریخی از ۴ خردادماه فعالیت مجدد خود را آغاز می‌کنند.

درواقع می‌توان گفت موزه‌های کشور بعد از حدود دو ماه و نیم تعطیلی، بالاخره باز شدند و بازدیدکنندگان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه بازدید پیدا کردند. 

محمدرضا کارگر (مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) درخصوص استقبالی که مخاطبان از موزه‌ها در شرایط کنونی و بازگشایی در زمانی که هنوز کرونا تمام نشده‌است، گفت: اکنون تعداد بازدیدکنندگان به اندازه‌ای‌ست که انتظار نداشتیم. اما نباید فراموش کرد که زمان پربازدید از موزه‌ها که همان فروردین ماه بود را نداشتیم. اگر بخواهیم تعداد بازدیدکنندگان بهار امسال را با بهار سال گذشته مقایسه کنیم می‌توان گفت تنها ۲۰ درصد بازدیدکنندگان را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم. البته در مقایسه با برخی از موزه‌های بزرگ دنیا که حتا پس از بازگشایی همچنان بازدیدکننده ندارند، تعداد بازدیدکننده‌های موزه ملی خارج از تصور ماست.

او ادامه داد: با توجه به آنکه گردشگری خارجی در حال حاضر در کشور حضور ندارد، بازدید گردشگران خارجی از موزه‌ها صفر است. در این میان برخی از موزه‌های استانی و منطقه‌ای از گردشگری داخلی بی‌نصیب هستند اما بازدیدکنندگان عمومی و محلی آنها در حدود ۲۰ درصد است.

به گفته کارگر، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای میراثی تاکنون حدود ۶۰ میلیارد تومان به این حوزه آسیب وارد کرده و بلیت فروشی برای موزه‌ها و اماکن فرهنگی طی این مدت با خسارت ۶۰ میلیارد تومانی روبه رو شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر