{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 421908

​​​​​​​تب کرونا بسیاری از خانه بومگردی‌ها و اقامتگاه‌های سنتی را گرفت و آنها را در مهم‌ترین فصل درآمدزایی به تعطیلی کشاند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مسئول یکی از سایت‌های رزرو صد‌ها خانه بومگردی در کشور می‌گوید: تنها سه مسافر اقامت خود را کنسل نکرده‌اند که آنها هم زمان اقامتشان گذشته است. کرونا هتل‌ها و اقامتگاه‌های خراسان شمالی را هم خلوت‌تر از همیشه کرد. برخی از مدیران آژانس‌های گردشگری این استان می‌گویند که خراسان شمالی در حالت معمول هم مسافر کمی داشت اما کرونا این تعداد را به صفر رساند. «حامد لنگری زاده» مسئول واحد بومگردی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کرمان هم از تعطیلی 90 درصدی اقامتگاه‌های بومگردی کرمان به‌دنبال شیوع کرونا خبر می‌دهد. کرمان بیشترین تعداد اقامتگاه‌های بومگردی را دارد. این اقامتگاه‌ها پیش از آنکه بختک کرونا به جانشان بیفتد و شب عید آنها را خالی از مسافر کند، از افزایش قیمت بنزین و کاهش ارزش پول ملی ضرر و زیان دیده بودند.

«حامد دهقان» مسئول اقامتگاه «دلخَش» یزد هم  از تعطیلی اقامتگاه خود خبر می‌دهد و می‌گوید: «تمام مسافران داخلی و خارجی رزرو اقامتگاه را کنسل کرده‌اند.» مسافران خارجی او از اروپا از جمله ایتالیا و آلمان بودند که قرار بود نوروز99 را در شهر جهانی یزد بگذرانند.

«میعاد اهلی» مسئول اقامتگاه بومگردی «آهید» بوشهر هم از تعطیلی کامل اقامتگاه به‌دنبال شیوع کرونا خبر می‌دهد و می‌گوید: تمام مسافران ما از تهران، اصفهان و شیراز اقامت نوروزی خود را کنسل کرده‌اند. به گفته او این اقامتگاه خانوادگی امسال ایجاد شده و به انتظار مسافران نوروزی برای درآمدزایی از فصل بهار نشسته بود اما کرونا اجازه نداد.

«محمدحسین رستم نژاد» مدیر هتل سنتی گلشن شیراز از کاهش 30 درصدی اقامت  مسافران نوروزی در این اقامتگاه خبر می‌دهد. او می‌گوید: هر سال در نوروز 70 درصد ظرفیت اتاق‌های اقامتگاه پر بود ولی الان مسافران در حال کنسل کردن رزرو اتاق‌ها هستند. مسافر فرانسوی او هم اتاقش را برای اقامت نوروزی کنسل کرده است. این هتل سنتی 12 اتاق دارد و هر سال میزبان گردشگرانی از تهران و شهرهای اطراف شیراز بود. یک مسافر دائم هم از خوزستان داشت که امسال برای اولین بار اقامت خود را به خاطر شیوع کرونا کنسل کرد. در حال حاضر دو اتاق این هتل مسافر دارند. رستم‌نژاد حتی پیش از آمدن کرونا هم مجبور به تعدیل سه نیرو از شش نیروی خود شده بود. او اعتقاد دارد که گردشگری در یک ماه گذشته آسیب‌های بسیاری دیده و کرونا آخرین عامل این آسیب بوده است. رستم‌نژاد پرداخت کامل قیمت اتاق به مسافران به‌دنبال کنسلی را تصمیم درستی از سوی مسئولان نمی‌داند ومی گوید: «به هر حال مسأله دو طرفه است. باید طوری برنامه‌ریزی می‌کردند تا اقامت در اقامتگاه‌ها به تاریخ دیگری انتقال می‌یافت.»رستم‌نژاد اسفند، فروردین و اردیبهشت را مهم‌ترین زمان کاری اقامتگاه‌های نوروزی می‌داند و می‌گوید: «دولت می‌تواند با کاهش هزینه حامل‌های انرژی و بررسی وضعیت مالیاتی کمی ضرر و زیان ناشی از کرونا را برای اقامتگاه‌ها قابل جبران کند.»

«سپهر هاشم زاده» مسئول خانه بومگردی «قدیم خونه» در آستانه اشرفیه هم از کنسلی کامل مسافران نوروزی خود خبر می‌دهد و می‌گوید: درآمدزایی نوروزی را به طور کامل از دست دادیم.» او می‌گوید: ما درحالی که درآمد نداریم اما باید پول آب، برق، تلفن و گاز و حقوق کارمندان را پرداخت کنیم. مسافران او هم مثل بسیاری از اقامتگاه‌های سنتی از تهران بودند. در این اقامتگاه دو نیروی تمام وقت کار می‌کنند و دو نیرو هم به‌صورت پاره وقت.

مسئول یکی از اقامتگاه‌های بومگردی در جزیره «هرمز» هم  از کنسل شدن رزرو اتاق مسافران برای فصل اسفند خبر می‌دهد اما می‌گوید:«هنوز مسافران نوروز اقامتشان را کنسل نکرده‌اند.» به نظر می‌رسد برخی از مسافران فکر می‌کنند که گرما می‌تواند «کرونا» را از آنها دور کند اما این مسأله از سوی متخصصان تأیید نشده است. برخی از متخصصان هم می‌گویند سرما یا گرما روی کاهش یا افزایش کرونا در بین انسان‌ها تأثیری ندارد. به گفته این صاحب اقامتگاه، در هرمز اقامتگاه‌های بومگردی جدا از محل زندگی ساکنان آن نیست و هر کس یک یا دو اتاق خالی دارد به مسافر اختصاص می‌دهد. همین مسأله هم باعث شد تا فعالان اجتماعی از مسافران بخواهند امسال قید سفر به هرمزگان از جمله جزیره سرخ هرمز را بزنند. او از ممنوع الورود بودن مسافران به جزیره هرمز خبر می‌دهد اما می‌گوید: برخی از مسافران قاچاقی وارد جزیره می‌شوند و روی کوه‌های رنگی جزیره چادر می‌زنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری