کد خبر 373744

افزایش قیمت پروازهای هواپیمایی قانونی است؟

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: افزایش قیمت پرواز شرکت‌های هواپیمایی در حیطه اختیار ما نیست اما تاکنون افزایش قیمت در چارچوب قانون بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، هادی سلامی افزود: ایرلاین‌ها مستقل بوده و برخی از آنها بخش خصوصی هستند اما اگر در فرآیند قیمت‌ها از بازه مشخص شده عدول کنند حتما به سازمان هواپیمایی کشور گزارش داده می‌شود.

وی گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان هواپیمایی کشوری www.cao.ir از دامنه نرخ بلیط پروازهای داخلی خطوط هوایی کشور اطلاع یابند و در صورت رویت تخلف مراتب را گزارش کنند.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه برخی نرخ‌های پروازی بنا بر تقاضا مشخص می‌شود اظهار داشت: تاکنون در بحث افزایش قیمت پرواز شرکت‌های هواپیمایی در استان تخلفی انجام نگرفته اما انتظار این است که برای بیرجند از کلاس‌های پروازی پایین تر استفاده کنند.

وی افزود: پیگیری‌هایی در این خصوص از طریق شخص استاندار و اداره کل فرودگاه‌های استان انجام شده تا مسیر بیرجند را به عنوان مسیر حمایتی مد نظر قرار دهند. 

سلامی ادامه داد: با توجه به اینکه گاهی در طول یک فصل پروازی فقط ۵۲ درصد صندلی‌های پرواز این قبیل شرکت ها در استان پر می‌شود، لذا  شرکت‌های هواپیمایی مجبور هستند برای بقای خود در استان در فصل‌های دیگر از قانون آزاد سازی و نوسانات قانونی بهره ببرند. 

وی بیان کرد: این وضعیت در کل کشور به همین صورت بوده و در مقایسه با نرخ پرواز جهانی با وجود تحریم‌های سخت قیمت‌های پروازهای داخلی افزایش زیادی نداشته است.

 مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی یادآور شد: قطعات هواپیما و سوخت مورد نیاز از بازارهای جهانی تامین می‌شود و در حال حاضر این بازارها تحت سلطه استکبار بود لذا به خاطر فشارهای تحریم شاهد برخی نوسانات هستیم.

وی با بیان اینکه نرخ بلیت پروازها شناور و متناسب با فصل، روز و ساعت متنوع و قابل انتخاب است افزود: قدر مسلم این امر مبتنی بر حفظ اصل رعایت حق مشتری است و این نرخ گذاری برمبنای قیمت تمام شده خدمات هواپیمایی که اکثرا منشا ارزی دارد انجام می‌پذیرد و نظارت های لازم برای حفظ سلامت فضای کسب و کار به عمل می‌آید.

سلامی عنوان کرد: اصل متنوع بودن نرخ‌ها با توجه به تنوع خدمات تعارضی به دنبال ندارد اما  بعضا به اشتباه قیمت صندلی فرست کلاس یا بیزینس کلاس یک شرکت با صندلی اکونومی شرکت دیگری مقایسه می شود که غیر منطقی است. 

وی گفت: یکی دیگر از اصول پذیرفته شده در قیمت گذاری حمل و نقل هوایی تنوع نرخ با توجه به زمان پرواز است که مطلوبیت روز و ساعت پرواز در کنار سایر خدمات در قیمت موثر بوده و قابل پذیرش است.

مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی اظهار داشت: در کشور جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل حقوق مسافر تدوین و با تصویب شورای‌ عالی هواپیمایی کشوری از سال ۱۳۹۴ در حال اجراست که در بازه‌های زمانی مختلف نیز بازنگری می‌شود. 

وی یادآور شد: براین اساس سامانه‌ای تحت عنوان حقوق مسافر به منظور جمع آوری شکایات و نظرات مسافران  طراحی و از طریق پرتال فرودگاه‌ها  و سازمان هواپیمایی کشوری در دسترس عموم است.

سلامی همچنین از شروع پرواز حجاج خراسان جنوبی خبر داد و گفت: اولین پرواز چهار شهریور ماه امسال انجام و به صورت پنج شبانه روز تا ۹ شهریور ادامه خواهد داشت. 

مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی با بیان اینکه حجاج با ۱۰ پرواز ورودی وارد خراسان جنوبی می شود افزود: تدارک لازم برای حضور استقبال کنندگان و حجاج در فرودگاه بین المللی بیرجند فراهم شده است. 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری