کد خبر 321488

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

گردشگری اقتصاد ایران را از وابستگی به نفت رها می‌کند

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که توسعه گردشگری امکانی فراهم خواهد کرد که اقتصاد ایران از وابستگی به نفت و عواقب این وابستگی رهایی یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام احمد مازنی عصر چهارشنبه 21 آذر در افتتاحیه دهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز، با تاکید بر ضرورت‌های کیفی فرهنگی در عرصه گردشگری، ایجاد درک مشترک از گردشگری، آموزش سرمایه انسانی، ایجاد موازنه در حوزه بین‌الملل، مشخص شدن اولویت‌ها در حوزه گردشگری و تبدیل تحریم به فرصت در این صنعت را از مهمترین این ضرورت‌ها دانست .

وی با بیان این که «بخشی از عوامل موثر در گردشگری ذی‌نفعان و تشکل‌های مردم نهاد است»، افزود: نگاه‌های متفاوتی در این عرصه وجود دارد.

وی با یادآوری این‌که «در عرصه فرهنگ دچار مشکل هستیم و جامعه و صاحب نظران موثر در حوزه فرهنگ نگاهشان گاهی تا ١٨٠ درجه متفاوت است»، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال زمانی که یک موسیقی خیابانی برگزار می‌شود، عده‌ای ناراحت می‌شوند و بر این باورند که افرادی با آلات لعب و لهو وارد خیابان شده‌اند و اضمحلال فرهنگی را رقم زده‌اند اما در نقطه مقابل، از برخورد با هنرمندان انتقاد می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «در گردشگری نیز باید شرایط برای حضور همه اقشار و ملت‌ها فراهم شود»، گفت: در سازمان میراث فرهنگی و در مجموعه حاکمیت نیاز به موازنه، هماهنگی و همدلی برای ایجاد گردشگری مطلوب جمهوری اسلامی داریم.

وی با اشاره به این‌که« ملت‌ها در موضوع گردشگری دنبال فساد نیستند و اگر به ایران می آیند برای دیدن آثار تاریخی، مذهبی و فرهنگی است»، گفت: بنابراین باید دست گردشگران و کسانی که تلاش می‌کنند تا گردشگر وارد کشور شود را بوسید.

وی همچنین با تاکید بر این‌که «باید از اختلاف نظرها برای رسیدن به یک موازنه مشترک در ارکان نظام استفاده کرد»، افزود: عناصری که در سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی در عرصه گردشگری موثر هستند باید به شکل آنلاین و به روز دانش و فناوری اطلاعات این حوزه را کسب اطلاع کنند .

مازنی تاکید کرد: در عین حال اگر قرار است حوزه گردشگری رونق پیدا کند، نیازمند موازنه در عرصه بین الملل هستیم. باید به جز رژیم اشغالگر قدس با مابقی کشورها برای رونق گردشگری وارد مذاکره شویم.

وی لزوم توجه به گردشگری زیارت را نیز یادآور شد و گفت: در ایران علاوه بر اماکن زیارتی و مذهبی اسلامی، کلیساهای چند هزار ساله و اماکنی متعلق به دیگر ادیان نیز وجود دارد که باید زمینه بازدید گردشگر خارجی از آن‌ها فراهم شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر