کد خبر 287386

توصیه‌ای مهم به زائران عینکی و عصا به‌دست؛

تسهیلات ویژه سعودی‌ها فقط برای زائران ایرانی‌

رئیس مرکز پزشکی هلال احمر با پیش بینی سه عارضه و بیماری بین زائران گفت: سعودی‌ها لیست سال‌های گذشته خود در حوزه داروهای مشابه مخدر را به ۱۱ قلم کاهش دادند و بیشترین سخت‌گیری آنها درباره داروهایی با ترکیبات مرفین، متادول، کودوئین و ترامادول است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سیدعلی مرعشی در نشست خبری با موضوع فعالیت‌های مرکز پزشکی حج و زیارت به دو مشکل زائران ایران در موسم حج پرداخت و اظهار داشت: یکی از این مشکلات این است که عملیات مراسم حج برای ما 75 روز طول می‌کشد ولی اصل مراسم بر اساس قوانین عربستان کمتر از این مدت است و متعاقبا وقتی زمان اصلی مراسم حج تمام می‌شود گرفتن خدمات از سعودی‌ها سخت می‌شود.

وی درباره علت طولانی بودن زمان برگزاری مراسم حج ایران و متعاقب آن مشکلات در دریافت خدمات از جمله خدمات اظهار داشت: ما به دلیل آنکه 5روز قبل از اعزام زائران؛ تیم پزشکی اعزام می‌کنیم و در پایان مراسم حج نیز تیم پزشکی ما برای جمع‌ کردن تجهیزات و بستن بیمارستان و درمانگاه‌ها بیشتر در عربستان می‌مانند باعث می‌شود مراسم حج ایران کمی طولانی‌تر شود. البته چند دلیل دیگر نیز دارد که در حیطه فعالیت‌های هلال احمر نیست که از جمله می‌توان به محدودیت‌های پروازی و اقامتی اشاره کرد.

مرعشی افزود: سیستم پزشکی عربستان در مراسم حج به صورت نظام ارجاع است یعنی اینکه باید زائر توسط پزشک سعودی معاینه و به بیمارستان آنها ارجاع شود ولی این مسئله برای ایران متفاوت است و کشور ما تنها کشور در بین کشورهای اسلامی است که با ارجاع پزشک ایرانی، بیمارستان‌های سعودی به پذیرش زائران ما اقدام می‌کنند و این مسئله نیز به دلیل بیشترین خدمات پزشکی ایران در موسم حج است. البته اندونزی بیشترین تعداد خدمات را انجام می‌دهد چون جمعیت آنها بیشتر است و این تسهیلات ویژه سعودی‌ها است که فقط برای ایرانی‌ها لحاظ می‌شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی تونل سرد برای زائران جهت جلوگیری از گرمازدگی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود 3 عارضه گرمازدگی، دردهای عضلانی و بیماریهای تنفسی را بین زائرانمان بیشتر داشته باشیم که دلایل آن تجمعات زیاد و همچنین اینکه زائران ما غالباً عادت به پیاده‌روی ندارند؛ مقوله‌ای که در حج بسیار است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره حاجی شدن پزشکان فعال در مراسم حج نیز گفت: ما به پزشکان اعزامی خود اعلام کردیم که 50 درصد آنها باید فقط حج مفرده انجام دهند زیرا بتوانیم از خدمات بیشتر پزشکی بهره‌مند شویم بنابراین نیمی از پزشکان ما حج واجب انجام نمی‌دهند.

مرعشی با هشدار به زائرانی که هرگونه مواد مخدری استفاده می‌کنند، عنوان کرد: عربستان در این زمینه بسیار سخت‌گیر است. نیروی انتظامی ما نیز در خروجی فرودگاه با چنین مسائلی به شدت برخورد می‌کند. با این حال سعودی‌ها لیست سال‌های گذشته خود در حوزه داروهای مشابه مخدر را به 11 قلم کاهش دادند و بیشترین سخت‌گیری آنها درباره داروهایی با ترکیبات مرفین، متادول، کودوئین و ترامادول است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال زائرانی که مشکل اعصاب و روان دارند می‌توانند داروهای خود را با داشتن نسخه پزشک همراه داشته باشند افزود: بیماران خاص نیز سعی کنند بیش از مدت اقامت خود در عربستان دارو همراه داشته باشند یعنی در حدود 45 روز داروی خود را همراه داشته و آن را نیز در چند کیف دستی قرار دهند تا اگر یکی از کیف‌های آنها به هر دلیل گم یا با تاخیر به دست آنها رسید دارو برای مصرف داشته باشند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با تاکید ویژه به کسانی که عینک می‌زنند، افزود: حتما زائران عینک دوم داشته باشند و آنهایی هم که عصا دارند یک عصای دیگر با خود بیاورند، زیرا تهیه این اقلام در مراسم حج آسان نیست، همچنین هیچ زائری نیز بدون تزریق واکسن به سرزمین وحی اعزام نخواهد شد و همه زائران دارای پرونده الکترونیک هستند.

مرعشی در خاتمه به مشکل دوم زائران کشورمان در موسم حج گریزی زد و گفت: مهمترین مشکل زائران ما ندانستن زبان عربی است که متعاقباً در گرفتن خدمات از نیروهای سعودی دچار مشکل می‌شوند. همچنین امسال در مراسم موسم حج 16 بیمار دیالیزی نیز داریم که برای آنها ارائه خدمات پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر