{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 259442

نوروز فرصت مناسبی برای انجام سفرهای داخلی و خارجی است و در این میان هستند کسانی که سفر با وسایل نقلیه عمومی را به خودرو شخصی ترجیح می‌دهند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در همین راستا، هر‌ساله تسهیلاتی برای ایام نوروز تدارک دیده می‌شود و امسال هم باتوجه به تاکیداتی که رئیس‌جمهور درمورد فراهم‌کردن امکان سفرهای ارزان برای شهروندان داشت، مقرر شده تا پایان فروردین ۹۷ هیچ‌گونه افزایش قیمتی در زمینه حمل‌و‌نقل عمومی چون بلیت قطار، هواپیما،‌ اتوبوس و البته اقامت صورت نگیرد.

براساس اطلاعات منتشرشده، از حدود دو ماه پیش ستاد تسهیلات نوروزی با هدف افزایش سطح کیفیت خدمات تشکیل شد و از همان زمان این ستاد برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف آماده کرده است. همچنین کمیته‌های مختلفی ذیل آن تشکیل و آغازبه‌کار کرده‌اند تا درنهایت اهداف تعیین‌شده محقق شود. از جمله مواردی که در ستاد تسهیلات نوروزی مدنظر قرار گرفته است،‌ بحث افزایش سطح کیفیت خدمات است که در این راستا برنامه‌هایی نیز لحاظ شده است. علاوه بر این، آن‌طور که اعلام شده رئیس‌جمهور تاکیداتی درمورد ایجاد سفرهای ارزان برای شهروندان داشته و قرار شده تا پایان فروردین هیچ‌گونه افزایش قیمتی در حوزه حمل‌و‌نقل و اقامت صورت نگیرد که در این راستا هتل‌داران و بخش خصوصی نیز همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند. در رابطه با سفرهای ارزان‌قیمت هم، موضوع بوم‌گردی و بناهای تاریخی مدنظر ستاد تسهیلات نوروزی قرار گرفته است. برای ایمنی سفر نیز پلیس و وزارت راه اقداماتی را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

تسهیلات ریلی نوروز 97

تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای انجام سفرهای داخلی و خارجی است تا بعد از یک سال کاری با انرژی بیشتر و روحیه بالاتری بتوان به سال جدید قدم گذاشت. خیلی از مردم برای سفرهای داخلی و رفتن به دل طبیعت از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند، اما در این میان هستند کسانی که ترجیح می‌دهند از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برای سفرهای نوروزی‌شان استفاده کنند. در همین راستا هر‌ساله تسهیلاتی برای سفرهای نوروزی در نظر گرفته می‌شود که امسال هم شرکت راه‌آهن اعلام کرده که در نوروز97 افزایش قیمت بلیت در نظر گرفته نمی‌شود. هرچند شرکت‌ها براساس دستورالعمل قبلی در صورتی که به مسافران در ایام معمول سال تخفیف داده باشند، می‌توانند در این ایام تا سقف حداکثر ۲۰‌درصد افزایش قیمت بلیت داشته باشند. همچنین طبق گزارش ایسنا، در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۴‌میلیون مسافر از طریق شبکه ریلی حمل‌و‌نقل ایران جابه‌جا شده‌اند که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی 5/6‌درصدی را نشان می‌دهد. راه‌آهن همچنین اعلام کرده که در سال گذشته ۲۸۴ واگن مسافری با سن بالای ۳۰ سال را از رده خارج کرده و ۴۷۲ واگن جرم‌گیری و ۱۰۰ واگن نیز بهسازی شده‌اند. در عملکرد سال ۱۳۹۶ این شرکت آمده که راه‌اندازی قطارهای گردشگری در مسیرهای مختلف کشور موجب افزایش ظرفیت و بهره‌وری شده و همچنین آغازبه‌کار قطارها در مسیرهای جدید مانند اصفهان-زاهدان، نخجوان-مشهد، همدان-مشهد و راه‌اندازی دو قطار پنج‌ستاره جدید از جمله اقداماتی بوده که در سال جاری صورت گرفته است. برای نوروز 97 هم راه‌آهن کشور با فراهم‌کردن بیش از یک‌میلیون و ۸۷۲‌هزار صندلی، رشدی ۱۵‌درصدی را از نظر ظرفیت و رشدی 8/13‌درصدی را از نظر افزایش تعداد صندلی ایجاد کرده است. تعداد قطارهای مورد پیش‌بینی امسال نسبت به نوروز سال گذشته برای جابه‌جایی مسافران و گردشگران در کشور نیز بیش از 15‌درصد رشد داشته است.

تسهیلات هوایی برای نوروز

قیمت بلیت هواپیما هم در ایام نوروز گران نمی‌شود و آن‌طور که معاون سازمان هواپیمایی کشوری خبر داده ظرفیت حمل‌و‌نقل هوایی مسافری برای نوروز 97 افزایش 12‌درصدی خواهد داشت. مرتضی دهقان درباره قیمت بلیت‌های نوروزی نیز تصریح کرد: «قیمت بلیت پروازها درحال حاضر خوب و متعادل است. بلیت هواپیما در نوروز گران نمی‌شود.» او ادامه داد: «بر اساس هماهنگی‌های صورت‌گرفته با سایر دستگاه‌های نظارتی کف و سقف بلیت پروازها در سایت ایرلاین‌ها بارگذاری شده است.» او با بیان اینکه «از مردم می‌خواهیم از دفاتر هواپیمایی دارای مجوز بند الف بلیت تهیه کنند»، اظهار کرد: «مردم می‌توانند از طریق سامانه حقوق مسافر سایت سازمان هواپیمایی کشوری شکایت‌های خود را ثبت کنند که در اسرع وقت به آن رسیدگی می‌شود.» البته این مساله شامل حال سفرهای هوایی خارجی نبوده و آن‌طور که برخی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند نرخ بلیت سفرهای خارجی برای نوروز 97 افزایش پیدا کرده است. امسال در موج اول سفرهای نوروزی، فرودگاه‌های کشور رشد 17‌درصدی اعزام و پذیرش مسافران نوروزی را نسبت به مدت مشابه در سال 95 رقم زدند. براساس آمار و اطلاعات منتشرشده، طی روزهای ۲۵ اسفند ۹۵ تا 5 فروردین ۹۶،‌ فرودگاه‌ها با اعزام و پذیرش دو‌میلیون و ۸۴۲۸ مسافر رشدی ۱۷‌درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کردند. همچنین نشست و برخاست هواپیماها در این مدت۱۵۸۵۰ بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱‌درصد رشد داشته است. این آمار نشان می‎دهد که اعزام و پذیرش مسافر فرودگاه مهرآباد در این مدت ۵۱۳۱۶۱ بوده است که نسبت به سال قبل ۱۶‌درصد رشد داشته است. همچنین نشست و برخاست نوروزی این فرودگاه نیز ۴۲۴۱ بوده است که رشد ۱۰‌درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. فرودگاه امام‌خمینی(ره) نیز در مدت مذکور میزبان اعزام و پذیرش ۳۴۴۵۰۸ مسافر و نشست و برخاست ۲۳۴۵ فروند هواپیما بود که به ترتیب رشد ۱۲ و ۱۸‌درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم زد. برای نوروز 97 نیز ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی با حضور تمامی عوامل فرودگاهی، ایرلاین‌ها و ارگان‌های فعال در مجموعه فرودگاه امام خمینی(ره) تشکیل شده است که به‌گفته یکی از مسئولان این فرودگاه،‌ در ایام نوروز تعداد سفرهای روزانه فرودگاه از حدود ۱۶۰ پرواز به نزدیک ۲۵۰ پرواز خواهد رسید که در این رابطه، برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای خواهد بود که میزان تاخیر پروازها به حداقل برسد و شرکت‌های هواپیمایی موظف شدند علاوه بر اطلاع‌رسانی تاخیر پروازها در صورت لزوم از مسافران پذیرایی به عمل آورده و امکانات رفاهی برای آنها فراهم کنند. همچنین آن‌طور که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است: «ایرانی‌ها عید ۹۷، ۱۰‌درصد بیشتر از عید ۹۶ با هواپیما سفر می‌کنند.» علی عابدزاده افزود: «پیش‌بینی می‌شود تعداد مسافران هوایی در تعطیلات نوروزی ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بیش از ۹ تا ۱۰‌درصد افزایش یابد.» همچنین این مقام مسئول گفته است: «برای افزایش رضایتمندی در تعیلات نوروزی همه شرکت‌های هوایی ملزم‌اند نمایندگان خود را در فرودگاه‌های کشور مستقر کنند تا در صورت نیاز پاسخگوی مسافران باشند.»

سفر زمینی هم گران نمی‌شود

بلیت اتوبوس نیز در نوروز 97 گران نخواهد شد تا مسافران نوروزی سفر ارزان‌تری را در جاده‌های کشور داشته باشند. ظاهرا بلیت اتوبوس از سال95 برای جذب بیشتر مسافران افزایشی نداشته است و امسال نیز این موضوع به روال قبل باقی مانده. نوروز 96 (25 اسفند 95 تا 13 فرودین 96) تعداد شش‌میلیون و 939‌هزار و 634 نفر مسافر در قالب 604‌هزار و 508 سفر با وسایل حمل‌و‌نقل عمومی جاده‌ای مسافرت کردند. طی مدت یادشده، 35‌درصد سفرها با اتوبوس انجام گرفت و 61‌درصد مسافران از این طریق جابه‌جا شده‌اند. سهم جابه‌جایی مسافر در بخش درون استانی 44‌درصد و در بخش برون‌استانی 56‌درصد در این مدت به ثبت رسید .همچنین در حالی که حوادث رانندگی در سال 95، 964 تن کشته به‌همراه داشت، در نوروز امسال این رقم 12‌درصد با کاهش مواجه شد و در همین راستا، اخیرا اعلام شده که نظارت ویژه‌ای بر ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی اعمال خواهد شد تا برای نوروز 97 سوانح رانندگی بیش از پیش کاهش یابد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری