کد خبر 272833

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تولید بیش از ۵۰رقم بذر به بخش خصوصی واگذار شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت ورود بیشتر بخش خصوصی به حوزه بذر گفت: تولید بیش از ۵۰ رقم آن به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسکندر زند در مراسم امضای قراردادهای انتقال دانش فنی تولید بذور ارقام اصلاح شده جدید زراعی به بخش خصوصی که صبح امروز یکشنبه برگزار شد، افزود: در بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان آغاز به کار کرده اند و 28 رقم گندم از سوی این بخش آماده شده که آزمایش های نهایی آن انجام و معرفی می شود. 
وی گفت: دانشگاه ها نیز در این زمینه ورود کرده اند که تحت پوشش شرکت های دانش بنیان هستند. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت : تعامل خوبی با بخش خصوصی داریم و بخش بزرگی از ارقام تولیدی را نیز به بخش خصوصی منتقل کرده ایم، زیرا معتقدیم راه نجات بذر نیز رفتن به سمت بخش خصوصی است. 
زند با اشاره به اینکه 5 برنامه به نژادی در دستور کار قرار دارد، افزود: این برنامه ها در حوزه به نژادی زراعی، باغی، آبزیان، دام و گیاهان مرتعی تعریف شد. 
وی با بیان اینکه به نژادی گندم تا سال 92 دولتی بوده است، ادامه داد: این امر اکنون به بخش های خصوصی، دولتی و بین الملل تقسیم شده است. 
زند گفت: در بخش دولتی 30 مزرعه به نژادی با حدود 2 هزار و 700 لاین آزمایش می شود که خروجی آنها سالی 15 رقم گندم است. 
وی با اشاره به اینکه ارقام به نژادی شده مقاوم در برابر خشکی هستند، افزود: در برنامه به نژادی بین الملل قراردادی با یک موسسه مکزیکی منعقد شده است که هزار و 800 لاین(خط) در حال آزمایش است و از تمام ظرفیت های بین المللی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر