کد خبر 268577

کمبود سویا جدی شد

کمبود سویا جدی شده است، مرغداران گوشتی و تخم گذار سویا پیدا نمی کنند.ادامه این وضعیت افزایش شدید قیمت مرغ و تخم مرغ را بهمراه دارد

به گزارش اقتصاد آنلاین ،توقیف سه انبار یک تاجر بزرگ نهاده ها و دانه های استراتژیک نظیر ذرت و سویا باعث شده تا مرغداران با مشکل جدی مواجه شوند. این که دلیل این توقیف چه بوده مشخص نیست ولی کمبود شدید این نهاده ها به خصوص سویا مرغداران را با چالشی جدی مواجه کرده بطوری که در تماس های مکرر با اقتصاد آنلاین خبرنگاران ما حتی شاهد گریه فعالان این صنعت بوده اند.

اینها فارغ از افزایش قیمت سویاست. مهدی آذر موید از فعالان صنعت می گوید قیمت سویای داخلی در بهمن ماه بطور متوسط 1665 الی 1680 تومان بوده اما این قیمت در 16 فروردین به 2035 تومان و در 4 اردیبهشت به 2315 تومان رسید. این نشان از افزایش 40 درصدی قیمت تنها در 3 ماه گذشته دارد. این در حالی است که سویای آرژانتینی دیروز 2560 تومان معامله شده است. گفتنی است بیش از 50 درصد سویای مصرفی کشور وارداتی است. 

همین روند قیمتی برای ذرت هم اتفاق افتاده اما با تماس اقتصاد آنلاین با فعالان بازار مشخص شد که فعلا کمبودی در بازار ذرت مشاهده نمی شود.

برای کنترل قیمت، شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه سویا به قیمت کیلویی 2هزار تومان کرده اما این عرضه محدود بوده و کفاف مصرف مرغداران را نمی دهد. به گفته یکی از مرغداران به خبرنگار اقتصاد آنلاین، سویای تامینی از سوی دولت تنها حدود 10 درصد از کل مصرف او در یک دوره 50 روزه را پاسخ می دهد. 

قیمت را هم نادیده بگیریم، اگر این روال ادامه پیدا کند، جوجه هایی که هم اکنون به اصطلاح ریخته شده و در حال پرورش هستند امکان رشد پیدا نکرده و شاهد تلفات شدید در این بخش و در نتیجه ورشکستگی مرغداران کوچک خواهیم بود. بنظر می رسد ادامه این روند به افزایش شدید قیمت در 2 الی 4 ماه آتی منجر خواهد شد و غیرقابل جبران خواهد بود.

وزارت جهاد کشاورزی باید به سرعت کمبود را جبران کرده و اقدام به مدیریت بازار کند.

 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر