کد خبر 266371

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبر داد:

واگذاری حفاظت از ۲۰میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی به مردم

حفاظت از حدود ۲۰ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی در برابر تجاوز، تصرف و سایر عوامل تخریب به مجریان طرح ها این بخش واگذار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این خبر گفت: با اجرای طرح حفاظت مشارکتی و واگذاری حفاظت عرصه های منابع طبیعی به مجریان طرح های منابع طبیعی طی سه سال اخیر در مجموع عوامل تخریب ۶ درصد کاهش یافته است.

مهندس مسعود منصورافزود: بیشترین سطح اجرا شده مربوط به محدوده طرح های مرتعداری و بیشترین میزان عرصه مربوط به جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان می باشد.

وی تصریح کرد: تاکنون تعداد ۴۷۲۳ فقره تفاهم نامه حفاظت مشارکتی با مجریان طرح های منابع طبیعی در ۳۲ استان کشور منعقد شده است.

منصور با بیان این که اثر بخشی اجرای طرح حفاظت مشارکتی طی دوره سه ساله ۱۳۹۶-۱۳۹۴، روندی افزایشی داشته است، اظهار داشت: نتایج گزارش ارزیابی و اثر بخشی شیوه حفاظتی نشان می دهد، موفقیت اجرای طرح در محدوده های مرتعداری در جلوگیری از تجاوزات و تصرفات اراضی منابع ملی در سال های ۹۵و ۹۶ نسبت به سال نخست ۸ درصد و روند جلوگیری قطع درختان و بوته کنی در سال های ۹۵و ۹۶ نسبت به سال پایه ۶ درصد بهبود یافته است.

وی ادامه داد: در سال های ۹۵و۹۶ نیز با اجرای طرح حفاظت مشارکتی ،روند قاچاق چوب و سایر محصولات فرعی ۳ درصد بیشتر کاهش یافته ضمن این که در سال های ۹۵و۹۶ فقرات و سطح آتش سوزی و یا اقدام برای اطفای حریق نسبت به سال ۹۴ با ۱۳.۵ درصد کاهش روبه رو بوده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور در عین حال کاهش ۳ درصدی سطح کانون های بحرانی آلوده به آفات و بیماری ها طی سال های ۹۵و۹۶ نسبت به سال ۹۴ را از دیگر دستاورد های این طرح دانست.

وی با توجه به اهمیت و اثر بخشی این طرح،خواستار تامین اعتبارات لازم برای توسعه هر چه بیشتر آن شد.

منصور خاطرنشان کرد: موضوع حفاظت مشارکتی از سال ۱۳۹۳ با ابتکار این معاونت مطرح و پس از تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و اخذ نظرات و تجربیات استان ها و همچنین تشکل های مردم نهاد، دستورالعمل های مربوط به آن تدوین و امر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به مجریان طرح های منابع طبیعی به ویژه دامداران دارای پروانه چرا و طرح مرتعداری احاله شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر