{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 264419

در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین پاسخ داده شد؛

وزارت جهاد کشاورزی بر اساس وظایف قانونی در نیمه شهریور سال ۹۶ قیمت پیشنهادی خود را برای انواع محصولات زراعی به دولت ارائه کرد. این وزارت خانه نرخ گندم معمولی برای سال زراعی ۹۷-۹۶ را با ۱۰ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۵-۹۶ ، ۱۴۳۰ تومان و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم را با ۱۰درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۴۶۳ تومان پیشنهاد داد. نرخ های پیشنهادی با در نظر گرفتن حدود نرخ تورم ۱۰ درصد و قیمت تمام شده هر کیلوگرم تعیین شده است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ در ابتدای بهمن سال گذشته سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد کلیات نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال 96-97 در جلسه اخیر شورای اقتصاد تایید و مقرر شد پس از اخذ نظر نهایی وزیرجهاد کشاورزی نسبت به ابلاغ مصوبه مذکور اقدام شود.اما، بر خلاف وعده داده شده هفته گذشته نوبخت سخنگوی دولت و رییس این سازمان به صراحت گفت: نرخ خرید تضمینی گندم در شورای اقتصاد بدون تغییر می‌ماند چرا که دولت توان پرداخت 1300 تومان برای هر کیلوگرم گندم را ندارد.

خلف وعده سازمان برنامه و بودجه در حالی است که علی قلی ایمانی،رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم کاران، نرخ مناسب برای خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم را همان نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی 1430 تومان می‌داند.

وی یادآور می‌شود: بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ تورم در سال 96 از 9.5 تا بیش از 10 درصد بوده است. با در نظر گرفتن متوسط نرخ تورم در سال گذشته قیمت پیشنهادی 1430 تومان وزارت جهاد کشاورزی منطقی است.

ایمانی معتقد است اگر کمتر از این نرخ گندم از کشاورزان خریداری شود زیان انباشته آن ها را به دنبال خواهد داشت.

به گفته رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم کاران؛ با وجود اینکه نرخ تورم در سال گذشته  10 درصد بود اما، دولت تنها حدود 2 درصد افزایش قیمت برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفت که به معنای حدود 8 درصد زیان برای کشاورز است.

ایمانی اضافه می‌کند: قیمت خرید تضمینی گندم هرساله از نرخ تورم عقب می‌افتد و این عقب افتادگی منجر به انباشته زیان کشاورزان می‌شود و در نهایت تعدادی  بیشتری از کشاورزان از چرخه تولید خارج می‌شوند.

ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۱

  اساسا خرید تضمینی گندم کاری بیهوده و به ضرر اقتصاد کشور هست. چرا که مصرف آب در کشاورزی ایران بی رویه و بسیار زیاد است و بهره وری در تولید وجود ندارد. از طرفی برخی با قاچاق گندم ارزان خارجی به کشور و فروش آن به دولت از نرخ خرید تضمینی دلالی کلان انجام می دهند!!! بهترین کار اتمام این روند آسیب رسان و کشیدن خط بطلان همیشگی بر خرید تضمینی گندم است. نجات کشور در گرو تصمیمات سخت است باید حمایت از کسب و کارهای زیانده تعطیل و به مرور قیمت حاملهای انرژی و ارز آزاد شود. آنگاه فکرهای خلاق و کارآفرینها کسب و کارهای سودده را راه اندازی خواهند کرد که در میان مدت و بلندمدت به رشد اقتصاد ایران کمک شایانی خواهد کرد.

 • همایون
  ۱ ۰

  آقا ما نخواهیم اینهاد گندم بکارند باید کی را ببینیم؟
  قیمت جهانی گندم درجه یک در بازار جهانی فوب خلیج فارس 171 دلار و قیمت گندم درجه 2 که شامل گندم ایران هم هست 162 دلار . با دلار 5 هزار تومانی هم حساب کنید میشه 850 تومن !!!! اونوقت دو سال است 1340 تومن دارن میخرند باز هم کشاورز جماعت غرغر میکنند. حالا توقع دارند بالا هم ببرند. مثل خودرو سازی تان ول معطلید بابا.
  اصلا کسی در این مملکت بویی از بهره وری برده؟ میدانی گندم در بنادر آمریکا که کارگرش روزی 100 دلار میگیره، هر تن 155 دلاره؟ اونوقت ایران جهان سومی دو برابر آمریکاست. جالبه که همه می دانند داره از بنادر جنوب گندم قاچاقی وارد میشه و میگن تولید کردیم تا پول توپول بگیرند.

 • اسماعیل
  ۰ ۰

  ۱۴۰۰تومان متن تراکتورشده صدبیست شده گندم صرف نداره انصاف نیست گندم قیمتش خیله پایینه کلوچه دو هزارتومان گندم هزارچهارصدتومان

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری