کد خبر 254525

رییس سازمان فضایی ایران:

فناوری فضایی در خدمت رشد محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: فناوری فضایی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در خدمت رشد محصولات کشاورزی قرار می گیرد.

مرتضی براری ، افزود: سند برنامه مشترکی برای توسعه فناوری اطلاعات و فناوری فضایی در بخش کشاورزی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تدوین شده است که سال آینده وارد مرحله اجرا خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا ، وی ادامه داد: فناوری فضایی در مقیاس های مختلف ملی، منطقه ای و محلی می تواند به بخش کشاورزی کمک کند.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت: مدیریت کلان بخش کشاورزی برای برآورد کلان سطح اراضی زراعی و باغی و مدیریت آب در حوضه های آبریز از جمله کاربردهای ملی و منطقه ای فناوری فضایی است.

براری با بیان اینکه استفاده از فناوری فضایی در سطح مزرعه می تواند به پیاده سازی کشاورزی دقیق در کشور کمک کند، ادامه داد: امکان تهیه نقشه های ثبتی کاداستر، تعیین تنوع کشت، بررسی وضعیت و تقویم رشد محصولات کشاورزی و همچنین تعیین تراکم و سلامت محصولات و رطوبت خاک از جمله خدمات سنجش از دور به بخش کشاورزی دقیق است.

رئیس سازمان فضایی سطح اراضی کشاورزی در کشور را چیزی در حدود 16 میلیون هکتار برآورد کرد و گفت: این حوزه، حوزه ای است که بخش خصوصی می تواند با قدرت و در یک بازار مهم و بزرگ ورود کرده و سهم مهمی در این بخش داشته باشد.

براری افزود: در آینده این بخش، یکی از بزرگترین و مهمترین بخش های ورود شرکت های تخصصی سنجش از دوری می تواند باشد کما اینکه هم اکنون در سطح جهانی نیز موضوع کشاورزی ضریب نفوذ بسیار بالایی در حوزه سنجش از دور دارد.

بیست و یکم آبانماه امسال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ضرورت تدوین سند اقدام مشترک برای بکارگیری فناوری های فضایی در بخش کشاورزی به منظور مدیریت بهینه مصرف آب تاکید کرد.

محمد جوادآذری جهرمی بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی و ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بررسی دقیق و کاربردی نتایج طرح های یاد شده تاکید کرد و افزود: باید سند اقدام مشترک 2وزارت برای بکارگیری فناوری های فضایی در بخش کشاورزی تدوین شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر