کد خبر 247518

احیای ۲۹۵ هزار هکتار از اراضی خوزستان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: ۲۹۵ هزار هکتار از اراضی خوزستان از مجموعه ۵۵۰ هزار هکتار احیا شده و ۸ هزار مروج کشاورزی را برای مدیریت این پهنه‌بندی‌ها به کار گرفته‌ایم.

علی‌مراد اکبری در پروژه بازدید خبرنگاران اعزامی به خوزستان از بخشی از پروژه‌های احیای 550 هزار هکتار از اراضی خوزستان به اهمیت این پروژه‌ها برای بهبود وضعیت کشاورزی در این استان اشاره کرد و گفت:‌ این پروژه‌ها در دولت نهم تعریف شده بود تا موسسه جهاد نصر به عنوان کارفرما به آن ورود کند و برای این 550 هزار هکتار باید وزارت نیرو تخصیص به‌هنگام آب را می‌داد اما این وزارتخانه اعلام کرد که رودخانه‌های کارون، جراحی، دز و کرخه اینقدر ظرفیت ندارد و فقط برای 312 هزار هکتار می‌توانیم آب تأمین کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از پروژه‌ احیای زمین‌ها در دو استان خوزستان و ایلام قرار دارد، خاطرنشان کرد: به همین دلیل پروژه با 312 هزار هکتار کلید خورد و کار عملیاتی به صورت بهبود کیفیت خاک و تسطیح اراضی آغاز شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک به مزایای اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: افزایش تولیدات کشاورزی، اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم، ساماندهی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و گسترش امنیت اجتماعی به همراه توسعه ساختار اجتماعی از جمله آنها است.

اکبری این را هم گفت که متأسفانه با وجود قول مساعد وزارت نیرو اختصاص آب برای 17 هزار هکتار از این طرح حذف شد و توانستیم 295 هزار هکتار را در قالب زهکشی زیرزمینی، تجهیز و نوسازی اراضی و آبرسانی در قالب 206 پروژه و در 21 شهرستان استان خوزستان اجرا کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به این نکته هم اشاره کرد که برای تسطیح اجرای پروژه با اجازه مقام معظم رهبری 100 میلیون دلار از بودجه اختصاص یافته 1.5 میلیار دلاری را برای تکمیل شبکه‌های اصلی به وزارت نیرو دادیم.

وی همچنین به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای پیشبرد کارهای احیای اراضی خوزستان اشاره کرد و گفت: سه مدیر طرح که موسسه جهاد نصر بر آن نظارت دارد فعالیت‌ها را انجام می‌دهند و با آنکه اجرای پروژه از سال 87 تا 92 به میزان 66 هزار هکتار پیشرفت داشت اما از سال 93 تاکنون 212 هزار هکتار شبکه اصلی و شبکه‌های فرعی اجرا شده است.

اکبری همچنین حجم عملیات خاکی را 133 میلیون متر مکعب اعلام کرد که خاک‌ها یا تسطیح شده، یا دپو شده و یا به عنوان خاک کشاورزی جابه‌جا شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به این هزینه‌کرد چه ضمانتی برای ماندگار شدن این پروژه‌ها و از بین نرفتن آنها وجود دارد، گفت: پروژه‌های آب عمرش 30 ساله‌است که ما تمام مسائل فنی و تخصصی را در نظر گرفته‌ایم مضاف برآنکه برای مدیریت موضوع وزارت جهاد کشاورزی 8 تا 9 هزار مروج استخدام کرده که هر پهنه‌‌‌بندی توسط یک مروج مدیریت می‌شود.

 یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی در استان خوزستان وجود دارد که آب مصرفی در آن 16 میلیارد متر مکعب است. در پروژه احیای اراضی که بخشی از آن در دوران جنگ تحمیلی خسارت دیده است آبشویی زمین و خاک در بخش شلمچه، اجرای شبکه‌های آبیاری در آبادان و اطراف اهواز، پاکسازی مناطق آلوده به مین‌های جنگی از جمله کارهایی است که در سطح استان خوزستان برای ارتقای وضعیت کشاورزی به دستور و تأکید مقام معظم رهبری در حال انجام است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر