کد خبر 239015

تغییر کاربری یک میلیون هکتار از زمین‌های باغی و زراعی کشور

مدیرکل دفتر ترویج، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان امور اراضی گفت: طی سال های اخیر بیش از یک میلیون هکتار از زمین های زراعی و باغی در کشور با ساخت و سازهای مختلف تغییر کاربری داده شده است.

سیدعلی محققی سه شنبه شب در نشست تخصصی حفاظت از خاک و اراضی کشاورزی که در حاشیه جشنواره یلدای ماندگار در مجموعه فرهنگی تاریخی کارخانه کبریت زنجان برگزار شد، افزود: عمده ساخت وسازها و تغییر کاربری های مجاز و غیرمجاز در کشور در خاک های درجه یک اتفاق می افتد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی تاکید کرد: قانون به تنهایی قادر به حفاظت از زمین های کشاورزی نیست و تنها راه حفاظت از زمین، توانمندسازی و آگاه سازی آحاد مردم است.

مدیرکل دفتر ترویج، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان امور اراضی گفت: زمین های زراعی و باغی یک عرصه تولیدی، اقتصادی و زیست محیطی محسوب می شود.

محققی خاطرنشان کرد: حفاظت از خاک در کنار حفاظت از آب باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد چراکه حفاظت از خاک یکی از راه های حفاظت از آب است.

وی به اقدامات قانونی به منظور حفاظت از اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: در این راستا در کنار مجموعه فعالیت های قانونی، فعالیت های گسترده آموزشی و ترویجی به منظور فرهنگسازی و توانمندسازی آحاد جامعه در کشور در دست اجراست.

مدیرکل دفتر ترویج، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان امور اراضی گفت: بخش عمده فعالیت های مربوط به حفاظت از زمین های کشاورزی اقدامات پیشگیرانه است و به همین منظور با هدف ترویج حفظ و ساماندهی این زمین ها و آموزش روستاییان و بهره برداران در قالب ساختار سازمانی در وزارت جهاد کشاورزی، تفاهم نامه ای با سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منعقد شده که معادل آن در استان ها در مدیریت های امور اراضی و مدیریت های ترویج در دست اجراست.

محققی ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت و توان سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی در حوزه حفاظت از زمین های کشاورزی رویکرد بسیار مهمی است که طی سال های اخیر در پیش گرفته شده و در این راستا با انجمن های بیشتر استان ها تعامل های ارزشمندی داشته ایم.

وی یادآور شد: تشکل ها و سازمان های مردم نهاد می توانند به عنوان بازوی توانمند سازمان امور اراضی در راستای فرهنگسازی حفاظت از زمین های کشاورزی، جلوگیری از تغییر کاربری و تخریب باغ ها عمل کنند.

مدیرکل دفتر ترویج، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان امور اراضی گفت: در دیدار با انجمن ها و تشکل های مردمی در استان زنجان نیز تفاهم نامه خوبی منعقد شد تا از ظرفیت آنها به منظور توانمندسازی جوامع شهری و روستایی، آموزش و آگاه سازی آنان از مخاطرات تغییر کاربری، تخریب اراضی زراعی و باغی و قوانین و مقررات این حوزه به خوبی بهره گرفته شود.

منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نیز به منظور حفظ و جلوگیری از تخریب زمین های ملی، طرح های توانمندسازی در جوامع محلی اجرا کرده که کشت گیاهان دارویی به ویژه گل محمدی در منطقه آرپاچای زنجان از جمله این پروژه هاست.

براساس اعلام مرکز آمار ایران، شمار بهره برداران در کشور بیش از ۴ میلیون نفر و وسعت اراضی قابل کشت نیز بیش از ۱۶ میلیون هکتار است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر