{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 232146

با حضور وزیر کشاورزی ایران و وزیر تجارت غنا صورت گرفت؛

در پایان ششمین اجلاس مشترک اقتصادی ، ایران وغنا سه سند همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی ، نقشه برداری و ورزش و جوانان امضا کردند.

در مراسم اختتامیه ششمین اجلاس کمیسیون مشترک سه سند همکاری اقتصادی در زمینه های کشت فراسرزمینی، نقشه برداری و ورزش و جوانان به امضای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران به عنوان رئیس کمیسیون متشرک دو کشور و وزیر صنعت و تجارت غنا به امضا رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، محمود حجتی با اشاره به تدوین منسجم و هدفمند یادداشت تفاهم اصلی اجلاس گفت: در کمیسیون پنجم در تهران درسال ۹۳ ده سند همکاری امضا شد که مبادلات دو کشور از سه میلیون دلار به سی میلیون دلار افزایش یافت وامروز نیز امیدواریم امضای این اسناد ، مبادلات را چندین برابر افزایش دهد.

وزیر جهاد کشاورزی همکاری ایران و غنا در صادرات خدمات فنی ومهندسی در زمینه نقشه برداری ،همکاری های ورزشی و اموزشی و اختصاص ۶ هزار هکتار زمین در غنا به ایران جهت کشت فراسرزمینی را مهم ترین مفاد اسناد امضا شده درپایان اجلاس ششم بیان کرد.

وی افزود : در این جلاس قرار شد بخش خصوصی ایران در پروژه هایی همچون انتقال آب به پایتخت غنا ، احداث کارخانه سیمان و راه اندازی خط تولید تراکتور با این کشور همکاری کند.

وزیر جهاد کشاورزی روند نهایی شدن مذاکرات بانکی و تاسیس کارگزاری های مشترک بانکی ، اجتناب از مالیات مضاعف و حمایت و تشویق متقابل از سرمایه گذاری به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی را حائز اهمیت خواند و افزود: وزارت جهاد کشاورزی با اولویت خاص روند تحقق پیگیری اجرایی تفاهمات اجلاس ششم را نظارت می کند.

وی با اعلام اینکه وزارت جهاد کشاورزی ریاست اجلاس مشترک با ۷ کشور آفریقایی سودان، سنگال، اتیوپی، کنیا، غنا، تانزانیا و سیرالئون را عهده دار است، افزود: سیاست اصلی خارجی دولت یازدهم گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است.

معافیت ایران از پرداخت عوارض در صورت سرمایه گذاری در غنا

وزیر صنعت و تجارت غنا نیز همکاری با ایران را از اولویت های کشورش دانست و افزود: قرار است بزودی بازار مشترک افریقا تشکیل شود و اگر ایران در غنا سرمایه گذاری کند بدون پرداخت هرگونه عوارض و گمرکی می تواند بازار بزرگ قاره افریقا را در اختیار داشته باشد.

جان کوراتین با تاکید بر اینکه غنا قرار است بیش از ۲۰۰ شهرک صنعتی احداث کند، گفت: ما حاضریم در این پروژه بزرگ نیز با ایران همکاری کنیم و دست کم ایران می تواند ۱۰۰شهرک صنعتی در غنا احداث کند.

وزیر صنعت و تجارت غنا، امضای اسناد ششمین اجلاس همکاری ایران و غنا را به نفع دو کشور دانست و گفت: غنا خواستار سرمایه گذاری های مشترک و نیزمشارکت راهبردی بین بخش های تجاری دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد مصوبات ششمین اجلاس در کارگروه های مشترک میان دو کشور تا زمان برگزاری هفتمین اجلاس مشترک میان ایران و غنا در تهران اجرایی شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری