رییس سازمان دامپزشکی کشور؛

دامپزشکی بر قیمت دارو، واکسن و مکمل ها نظارت می کند / قرنطینه ۵ استان کشور به دلیل شیوع سویه جدید تب برفکی در عراق

رییس سازمان دامپزشکی گفت: سویه جدید تب برفکی در کشور عراق شیوع پیدا کرده است سازمان دامپزشکی علاوه بر بستن مرزها با کشور عراق، ۵ استان هم مرز کشور با عراق را نیز قرنطینه کرد. این استان ها شامل، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان است.

دامپزشکی بر قیمت دارو، واکسن و مکمل ها نظارت می کند / قرنطینه ۵ استان کشور به دلیل شیوع سویه جدید تب برفکی در عراق

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ محمد آقامیری، معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور امروز در پاسخ به پرسش اقتصاد آنلاین مبنی بر "اخیراً سویه جدید بیماری تب برفکی در کشور عراق شایع شده چه اقداماتی برای کنترل این بیماری انجام داده‌اید؟"، گفت: اولین گزارش شیوع تب برفکی سطح ۲ در کشور عراق در پایان بهمن ماه از طریق سازمان جهانی بهداشت دام منتشر شد، پس از آن سازمان دامپزشکی بلافاصله اقدامات لازم را انجام داد.

وی ادامه داد: هر چند ایران دام از کشور عراق وارد نمی‌کند اما، در گام اول مرز‌ها را با عراق بستیم چرا که امکان انتقال ویروس از طریق کامیون‌های که دام از کشور می‌برند وجود دارد، در گام دوم، ۵ استان هم مرز با کشور عراق را قرنطینه کردیم.

آقامیری با بیان اینکه این استان‌ها شامل، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان می‌شوند، افزود: در حال حاضر ورود دام زنده از این ۵ استان به سایر استان‌های کشور ممنوع است و تنها لاشه پس از تائید سلامت امکان ورود دارد.

وی ادامه داد: علاوه آن ها خرید واکسن تب برفکی سویه جدید در دستور کار است که، مناقصه آن ۲۸ اسفند برگزار می‌شود و تا دو ماه دیگر این واکسن به کشور می‌رسد و واکسیناسیون آغاز می‌شود.

به گفته آقامیری، در روز جمعه گزارشی از شیوع بیماری تب برفی سطح ۲ در وان ترکیه نیز منتشر شده که اقدامات قرنطینه‌ای در این مورد نیز اجرا شده است.

وی تصریح کرد: برای کاهش احتمالاً مشکل فروش دام دامداران در استان‌های قرنطینه شده، با درخواست ما و دستور وزیر جهاد کشاورزی شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به خرید کرده است.

آقامیری در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی براینکه"محدودیت‌های تردد دام در این چهار استان عاملی برای افزایش قیمت گوشت شده است؟ "، گفت: این احتمال وجود دارد اما، ما مسؤول سلامت دام هستیم و کار نظارت بر قیمت‌ها گوشت با دستگاه های نظارتی است، ضمن اینکه اگر بیماری شیوع پیدا کند با افزایش تعداد تلفات عرضه گوشت دام داخلی کاهش و قیمت‌ها افزایش زیادی پیدا می‌کند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه از نظارت سازمان دامپزشکی بر قیمت‌ دارو، واکسن و مکمل های خوراک دام خبر داد و گفت: در راستای حمایت از تولیدکننده و دامداران سازمان دامپزشکی نظارت بر قیمت را بخشی از وظایف خود قرار داده است.

آقامیری تصریح کرد: اگر قیمت این کالا‌ها افزایش پیدا کند خرید آن از توان بسیاری از دامداران خارج می‌شود و در پی آن شیوع بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ با نظارت دقیقی که روی قیمت مکمل‌های غذایی و افزودنی انجام شد ۳۵ درصد از خروج ارز از کشور انجام شد.

آقامیری با تأکید براینکه سال قبل ۷ میلیون یورو واردات سه قلم مکمل غذایی و افزودنی انجام شده بود، گفت: با نظارتی که ما امسال بر قیمت‌ها داشتیم با همان میزان واردات ۲. ۵ میلیون یورو صرفه‌جویی شد.

وی اظهار کرد: با اشرافی که از قیمت‌های جهانی داشتیم اجازه ندادیم واردکنندگان با قیمت‌های بیشتری وارد کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود از اجرایطرح ملی تشدید نظارت و کنترل بهداشتی محصولات دامی با منشأ فرآورده‌های خام دامی در تعطیلات نوروز تا پایان عید سعید فطر سال ۱۴۰۲ خبر داد.

وی تصریح کرد: در طرح تشدید نظارت‌ها بر محصولات پروتئینی سال گذشته سال گذشته ۷۰۰ تن گوشت مرغ و ۴۰ تن گوشت قرمز از چرخه مصرف مردم کنار گذاشته شدند که بخشی از آن‌ها معدوم یا در بخش‌های صنعتی استفاده شدند.

آقا میری درباره شائبه‌های مطرح شده درباره کیفیت و سلامت گوشت‌های وارداتی، گفت: پروتکل‌های بهداشتی ما با کشور‌های مبدأ واردات دقیق و سختگیرانه است و با توجه به تعهدی که در قبال سلامت مردم داریم هیچ وقت از آن عدول نمی‌کنیم، در گوشت‌های اخیر وارداتی هم هیچ مشکلی در خصوص سلامت وجود نداشت.

وی افزود: سازمان دامپزشکی مطابق با وظیفه خود قبل از اینکه گوشت ها ترخیص شود ۲ تا ۳ آزمایش روی آن انجام می‌دهد و در صورتی که سلامت باشند اجازه ترخیص داده می‌شود.

آقامیری با بیان اینکه در موردی کیفیت تنها مشکل چربی زیاد بود، افزود: این مورد را که مربوط به کیفیت می‌شد را تذکر دادیم و قرار شد ابتدا چربی‌گیری شده و کیفیت آن به سطح مطلوب برسد و بعد توزیع شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از صدور مجوز واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت توسط این سازمان خبر داد و گفت: عرضه دام داخلی نیز از اواسط فروردین بیشتر می‌شود و این دو عامل قیمت‌های گوشت را بیشتر کاهش خواهد داد.

آقامیری قیمت‌های فعلی گوشت در بازار را کاذب دانست و قول افت قیمت‌ها را داد.

وی در پاسخ به این پرسش که "با توجه به گزارش بیماری جنون گاوی در برزیل واردات از این کشور ادامه دارد؟ "، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی دام اعلام کرد دام یک منطقه‌ای از برزیل مبتلا به جنون گاوی شده است با اعلام این گزارش ما واردات گوشت را متوقف کردیم اما، بعد مشخص شد از منطقه آلوده هیچگاه واردات نداشته‌ایم و گوشت از مناطقی وارد می شد که سلامت است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اجرای طرح جهاد دامپزشکی،اظهار کرد: این طرح در ۲۸ استان در حال اجرا است که در آن وا‌کسیناسیون، سمپایشی، درمان دام‌ها و آموزش و ترویج به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی افزود: در یک سال گذشته این طرح در ۲۹۳ شهر انجام شد که ۱۲ میلیون دام و ۵. ۴ میلیون قطعه طیور ۱۰۰ درصد واکسینه شدند.

آقامیری با بیان اینکه برخی طرح جهاد دامپزشکی را رقیبی برای بخش خصوصی می‌دانند، اظهار کرد: این تفکر اشتباهی است چراکه افزایش سطح واکسیناسیون برای مقابله با بیماری‌ها از وظایف تعریف شده سازمان دامپزشکی است، ضمن اینکه اقدامات جهاد دامپزشکی بیشتر در مناطقی است که بخش خصوصی دسترسی به آن‌ها ندارد.

معاون وزیر جهادکشاورزی در پایان نشست به ارائه آمار عملکرد این سازمان پرداخت و گفت: از اقدامات ارزشمند سازمان دامپزشکی کاهش کانون‌های بیماری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته است به طور مثال، تعداد کانون بیماری هاری در سال گذشته ۴۹۷ مورد بود که این رقم در ۱۱ ماهه امسال به ۵۹۰ مورد کاهش یافت، همچنین بیماری لمپی اسکین از ۱۵۳ به ۳۱ کانون، تب برفکی از ۶۰۶ به ۳۰۸ و طاعون نشخوارکننذگان کوچک از ۲۶۸ به ۵۲ و آبله گوسفند و بز از ۱۴۳۰ کانون به ۷۳۶ کانون کاهش یافته است.

ارسال نظر
ارسال نظر