انجمن صنایع روغن نباتی ایران اعلام کرد؛

رسوب ۱۵۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور/ چالش جدی بازار روغن نباتی با تاخیر در واردات

بازرس انجمن صنایع روغن نباتی گفت: روند نا مطلوب تخصیص ارز برای واردات روغن خام طی دو ماه اخیر باعث شده تا ۱۵۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور رسوب کند.

رسوب ۱۵۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور/ چالش جدی بازار روغن نباتی با تاخیر در واردات

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، محمد قاجاریه، با اعلام این خبر، افزود: علی‌رغم پیگیری‌ها و مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر بیش از 50 روز است که روند تخصیص ارز به روغن خام متوقف شده و واردکنندگان این کالای ضروری، اساسی و استراتژیک در انتظار تخصیص ارز لازم برای واردات آن بسر می‌برند.

وی تاکید کرد: این اختلال در حالی ایجاد شده است که بیش از 150 هزار تن انواع روغن خام به بنادر ورودی کشور رسیده است که در صورت عدم تخصیص ارز مورد نیاز و عدم ترخیص به موقع، علاوه بر تحمیل مشکلات بر واردکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی، از جمله خدشه‌دار شدن اعتبارشان نزد فروشندگان خارجی و عدم امکان تامین به موقع ماده اولیه اصلی تولید روغن نباتی، این نگرانی وجود دارد که روند مستمر و منظم تولید و توزیع روغن خوراکی دچار اشکال شده و بازار این کالای اساسی دچار تنش و نوسان شود. همچنین کارخانجات تولیدی روغن خوراکی با خطر تعطیلی و بیکاری کارگران زحمتکش این صنعت مواجه شده و در نهایت، شاهد تاثیرات منفی آن بر سفره مردم خواهیم بود.

قاجاریه خاطرنشان کرد: با وجود اعلام بانک مرکزی مبنی بر روند مستمر تخصیص ارز به کالاهای اساسی، متاسفانه همچنان روند تخصیص ارز به روغن خام متوقف مانده و طی دو ماه اخیر واردکنندگان و تولیدکنندگان این کالای ضروری، اساسی و استراتژیک در انتظار تخصیص ارز لازم  برای واردات آن بسر می‌برند.

بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ضمن ابراز نگرانی از ادامه روند موجود در تخصیصی ارز برای واردات خام گفت: اختلال در روند مستمر و منظم تولید و توزیع روغن خوراکی، بازار این کالای اساسی را در آستانه بازار شب عید و ماه مبارک رمضان دچار تنش و نوسان می کند.

ارسال نظر
ارسال نظر