رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران پاسخ داد؛

چرا گوجه فرنگی و پیاز به یکباره گران شد؟

رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران از افزایش ۲۰ تا ۵۰ درصدی قیمت گوجه فرنگی و پیاز خبر داد و در تشریح آن بارندگی و لغو ممنوعیت صادرات را مقصر دانست.

چرا گوجه فرنگی و پیاز به یکباره گران شد؟

اقتصاد آنلاین – سپیده قاسمی، اگر در روز‌های اخیر سری به میادین میوه و تره بار یا خرده فروشی‌های سطح شهر برای خرید محصولات سبزی و صیفی‌ زده باشید، متوجه افزایش قیمت قابل توجه در برخی از این محصولات شده‌اید.

در حال حاضر در محصولات سبزی و صیفی، گوجه فرنگی و پیاز بیش از همه افزایش قیمت داشته‌اند و به دلیل سهم بالاتر آن‌ها در سبد محصولات سبزی و صیفی خانوار‌ها، بیشتر نیز به چشم می‌آیند.

دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی و پیاز چیست؟

حسن صابری، رئیس هیئت مدیره اتحادیه میوه و تره بار تهران، در گفتگو با اقتصاد میزان افزایش قیمت دو محصول سبزی و صیفی یعنی گوجه فرنگی و پیاز را قابل توجه دانست و افزود: افزایش قیمت در این دو محصول از ۲۰ تا ۵۰ درصد بوده است که رقم قابل توجه‌ای برای قیمت محصولات سبزی و صیفی است.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت در مدت زمان کوتاهی رخ داده است به همین دلیل، توجه مصرف‌کننده را به خود جلب کرده است، ضمن اینکه محصولاتی که افزایش قیمت داشته‌اند سهم بالایی از سبد مصرف محصولات سبزی و صیفی خانوار‌ها دارند.

به گفته صابری؛ بیشترین رشد قیمت در محصولات سبزی صیفی مربوط به گوجه فرنگی با ۵۰ درصد افزایش است و پس از آن انواع پیاز با ۲۰ درصد افزایش قیمت قرار دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که دلیل افزایش قیمت در این محصولات چه بوده است، گفت: دلیل متفاوتی برای افزایش قیمت گوجه فرنگی و پیاز وجود دارد که از مهمترین آن‌ها بارندگی و درپی آن به تأخیر افتادن امکان برداشت از مزارع و لغو ممنوعیت صادرات این محصولات از سوی دیوان عدالت اداری هستند.

صابری تصریح کرد: در گوجه فرنگی اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت، بارندگی و به تأخیر افتادن امکان برداشت از مزارع در استان‌های تولید‌کننده بوده است و در پیاز اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت، صادرات بوده است.
وی یادآور شد: البته در مورد گوجه فرنگی موضوع لغو صادرات نیز در افزایش قیمت مؤثر بوده است اما، دلیل اصلی افزایش قیمت بارندگی است.
صابری قیمت گوجه فرنگی و انواع پیاز را بر اساس آخرین نرخنامه اتحادیه اینگونه اعلام کرد: قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی بوته رأس ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم پیاز زرد ۸ تا ۱۲ هزار تومان، هر کیلوگرم پیاز قرمز ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان و هر کیلوگرم پیاز شیری ۸ تا ۱۲ هزار تومان است.

ارسال نظر