میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه نتیجه داد؛

با امضای توافق میان روسیه و اوکراین صادرات غلات از سر گرفته می شود

توافق بازگشایی بنادر اوکراین به منظور صادرات غلات لحظاتی پیش با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه میان روسیه و اوکراین در شهر استانبول امضا شد. این مساله امیدواری‌ها را برای کاستن از بحران جهانی غذا ناشی از حمله روسیه به اوکراین افزایش داده است.

 با امضای توافق میان روسیه و اوکراین صادرات غلات از سر گرفته می شود

به گزارش الجزیره، طی مراسمی که امروز جمعه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در استانبول برگزار شد، دو طرف روسی و اوکراینی توافق کردند تا صادرات غلات از بنادر دریای سیاه از سر گرفته شود. توافق امروز در حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل امضا شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، گوترش در سخنانی قبل از امضای این توافق اعلام کرد، سازمان ملل تمام تلاش خود را برای اجرای موفق این توافق انجام می‌دهد. اردوغان نیز با تشکر از روسای جمهور روسیه و اوکراین برای پذیرش این توافق گفت، از اینکه تلاش‌های کشورش برای امضای این توافق باعث شود تا قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یابد، احساس افتخار و خرسندی می‌کند. وی هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که این توافق گامی آغازین برای صلح بین دو کشور باشد.

از نکات قابل توجه مراسم امروز این بود که نمایندگان اوکراینی حاضر نشدند با مقام روسی پشت یک میز بنشینند و قرارداد مربوط به اوکراین در مراسم امروز از طرف خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امضا شد.

خلوصی و شویگو

خلوصی آکار (راست) و سرگئی شویگو در پشت سر اردوغان و گوترش

روسیه و اوکراین هر دو از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان هستند.

جزئیات توافق امروز هنوز اعلام نشده اما خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرده سه بندر اوکراین از جمله بزرگترین هاب صادراتی این کشور در اودسا بازگشایی می‌شوند. بنادر دیگر چرنومورسک و یوژنی هستند.

محاصره بنادر اوکراین توسط یگان نیروی دریای سیاه روسیه از زمان آغاز حمله روسیه باعث کاهش تامین غلات در سراسر جهان و افزایش بهای آن در سطح دنیا شده است.

غرب، روسیه را مسئول بحران غذایی در جهان می‌داند اما مسکو این مساله را رد می‌کند و تاثیر تحریم‌های غربی را باعث کاهش صادرات مواد غذایی و کودهای کشاورزی اعلام کرده است.

منبع: ايسنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها