دولت به قول خود به گندمکاران عمل نکرد؛

پرداخت مطالبات گندم کاران در هاله ای از ابهام

با وجود اینکه رییس بنیاد ملی گندمکاران مدعی شده دولت ۲۰ هزارمیلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم بدهکار است و کمیسیون کشاورزی مجلس نیز از پرداخت ۱۸ هزار میلیارد تومان باقی مانده مطالبات کشاورزان گندم‌کار از ۱۳ تیرماه خبر داده اما به نظر می رسد که هنوز این مطالبات پرداخت نشده و در هاله‌ای از ابهام است.

 پرداخت مطالبات گندم کاران در هاله ای از ابهام

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رییس بنیاد ملی گندمکاران  ۱۲ تیرماه  اعلام کرد که ۲۵ روز است دولت از کشاورزان گندم خریداری کرده ولی پول آن‌ها را پرداخت نکرده‌ است و در حال حاضر ۲۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم بدهکار است و این بدهی از خردادماه پرداخت نشده و کشاورزان طلبکارند.

وی همچنین ابراز کرد که این بدعهدی بانک کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی به عنوان بانک عامل و مباشر خرید گندم بسیار نگران کننده است و هرچه زمان بگذرد و این بدهی پرداخت نشود، گندم کشاورزان توسط دلالان خریداری و احتکار می‌شود یا به سمت خوراک دام و طیور و قاچاق می‌رود.

 محمدجواد عسکری _رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در همان روز اعلام کرد که پیرو پیگیری‌ها و نشست‌های انجام شده در کمیسیون کشاورزی با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس شرکت بازرگانی دولتی، رئیس سازمان غله و معاونان آنها و همچنین نشست‌ انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی مقرر شد از روز دوشنبه ۱۳ تیرماه بانک کشاورزی مطالبات گندم‌کاران کشور که محصول خود را در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل داده‌اند، پرداخت کند.

وی همچنین تاکید کرد که بانک کشاورزی متعهد شده است از  روز ۱۳ تیرماه  ۱۸ هزار میلیارد تومان از مطالبات باقی مانده کشاورزان گندم‌کار را پرداخت کند.

اما در آخرین پیگیری‌ها مشخص شد که شرکت بازرگانی دولتی هنوز بدهی خود را به گندمکاران پرداخت نکرده است. عطاالله هاشمی - رییس بنیاد ملی گندمکاران  خاطرنشان کرد: قرار ما در کشت امسال با کشاورزان این بود که دولت شرایط را فراهم و قیمت مناسب را تعیین کند و از آن طرف کشاورزان متعهد شوند که برخلاف سالهای گذشته تمام گندم تولیدی‌شان را به شرکت بازرگانی دولتی تحویل دهند.

وی ادامه داد: کشاورزان به قول خود عمل کردند، گندم کاشتند و به شرکت بازرگانی دولتی فروختند اما شرکت بازرگانی دولتی تاکنون بدهی خود را تسویه نکرده است.

رییس بنیاد ملی گندمکاران اضافه کرد: از ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی به کشاورزان، تنها ۲۰۰۰ میلیارد تومان آن، آنهم توسط بانک کشاورزی پرداخت شده؛ یعنی بانک کشاورزی از اعتبار خود استفاده کرده است. در حال حاضر شرکت بازرگانی دولتی ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهکار است. به گفته وی این شرکت قصور کرده است و باید می‌دانست که امسال حدود ۶.۵ تا ۷ میلیون تن گندم خریداری خواهد شد و باید پول آن را تامین می‌کرد.

وی با بیان اینکه با این بدعهدی شرکت بازرگانی دولتی باید این شرکت تعهدش را از کشاورزان بردارد، گفت: اگر کشاورزان تا هفته آینده پول خود را دریافت نکنند، باتوجه به شرایطی که بسیاری از آنها مقروض هستند و هزینه زندگی و گرفتاری دارند و همچنین می‌خواهند برای کشت سال آینده آماده شوند، به نظر می‌رسد دیگر تعهدی برای فروش گندم به شبکه دولتی نخواهند داشت و ما هم نمی توانیم با این بی‌اعتمادی‌های ایجاد شده به آنها بگوییم گندم خود را به بخش دولتی بدهید.

منبع: ایسنا
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرادولت بدقولی میکنه گناه ماکشاورزاچیه بدهکاریم توروخداکمکمان کنین پول گندم وبدین

 • امیرعباس
  ۰ ۰

  سلام ۲۵روزه گندمایه استان سمنان شهرستان میامی تحویل سیلوهایه دولتی گردیده و هیچ گونه پولی ب حسابمان دریافت نکردیم با این حساب شرایط زندگی خیلی سخت هست و سال دیگه هیچ گندمی به سیلوهایه دولتی تحویل نمیگردد
  کشاورزان روستایه نامنیک شهرستان میامی استان سمنان

 • ظ
  ۰ ۰

  آخه نمی‌دونیم دردم به کی بگم...موقع خرید زرنگ بازی دارین موقع پول هیچ کسی خودش صاحب نمیکنه ...مال کشاورز خوردن نداره..حساب کن داری نان یتیم می‌بری سر سفره ت...ازخدابترسین دوماهه حق گندم کشاورز بدید شما میخاین جواب بدهید بانک و مغازه مقروض کشاورز بدید

 • ظ
  ۰ ۰

  آخه نمی‌دونیم دردم به کی بگم...موقع خرید زرنگ بازی دارین موقع پول هیچ کسی خودش صاحب نمیکنه ...مال کشاورز خوردن نداره..حساب کن داری نان یتیم می‌بری سر سفره ت...ازخدابترسین دوماهه حق گندم کشاورز بدید شما میخاین جواب بدهید بانک و مغازه مقروض کشاورز بدید

 • اسماعیل
  ۰ ۰

  ای داااااد از این بی عدالتی
  سر قسط وام ها با این که سود خودشون رو میگیرن مگه میشه عقب انداخت ای داد

 • افشین
  ۱ ۰

  این بی تدبیری ها سبب شد من دیگه گندم کشت نکنم

 • یدالله امیریان
  ۰ ۰

  سلام من یک کشاورزهستم پول گندم برای رهن خانه که بچم توشهر درس نخوند می خواستم چون پولم ندادن صاحب خانه حکم تخلیه گرفت با مامور خانه را گذاشتن تو کوچه خدا برای مصوبه نباید که من شرمنده زن بچم کرده واون پول دیگر برام ارزش ندارد کد ملیم 335... شهرستان سنقر

آخرین خبر ها