سازمان دامپزشکی کشور در واکنش به گزارش اقتصاد آنلاین؛

استخوان فروشی در فروشگاه های زنجیره ای مجوز نداشته است / استخوان ها ضایعات بوده اند

دو روز پیش اقتصاد آنلاین گزارشی درباره عرضه استخوان راسته گوسفندی، در یکی فروشگاه های زنجیره ای در بسته بندی‌های با مجوز سازمان دامپزشکی، منتشر کرد. امروز مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور، در واکنش به این گزارش خبر داد؛ تا کنون هیچ واحد بسته بندی و قطعه بندی از سازمان دامپزشکی و ادارات تابع مجوز عرضه استخوان دریافت نکرده است و استخوان‌های عرضه شده ضایعات هستند.

استخوان فروشی در فروشگاه های زنجیره ای مجوز نداشته است / استخوان ها ضایعات بوده اند

اقتصاد آنلاین- سپیده قاسمی؛ به تازگی در فضای مجازی فیلمی از عرضه استخوان راسته گوسفندی، در یکی فروشگاه های زنجیره ای در بسته بندی‌های با مجوز سازمان دامپزشکی، در حال دست به دست شدن است. این فیلم با واکنش های زیادی از سوی مردم مواجه شده است و برخی دلیل اصلی بروز آن را شرایط نامساعد اقتصادی عنوان می‌کنند.

عرضه استخوان دامی به شکل بسته بندی در فروشگا‌های زنجیره‌ای پدیده‌ی تازه‌ای نیست و در سال‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم. به طور نمونه در سال ۹۷ انتشار تصاویر مشابه در فضای مجازی جنجال زیادی برپا کرد، به نحوی که واکنش مسئولان را به همراه داشت.

در آن زمان علی‌صفر ماکنعلی، معاون وقت سازمان دامپزشکی، از برخورد با عرضه کننده استخوان گوسفندی که تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده بود به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی، خبر داد. او توضیح داد که، اگر مشکل بهداشتی آن برطرف شود و متقاضی برای آن وجود داشته باشد، عرضه این نوع گوشت مشکلی ندارد.

اما امروز امین اسدی، مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور، در واکنش به گزارش اقتصاد آنلاین اعلام کرد: تا کنون هیچ واحد بسته‌بندی و قطعه‌بندی از سازمان دامپزشکی و ادارات تابع مجوز عرضه استخوان دریافت نکرده و لگوی سازمان دامپزشکی استفاده شده بر روی بسته‌بندی‌ استخوان‌ها، تقلبی بوده است.

به گفته اسدی؛ استخوان‌های عرضه شده با عنوان استخوان دنده گوسفندی ضایعات بوده‌اند و از برخورد با این فروشگاه و معرفی عاملان به دستگاه های قضایی خبر داد و افزود: به فروشگاه زنجیره‌ای متخلف هشدار داده شد که در صورت تکرار عرضه محصولات پروتیینی بدون اطمینان از مجوز سازمان دامپزشکی، پلمپ خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام بسته‌های استخوان از سطح فروشگاه زنجیره‌ای جمع آوری، ضبط و معدوم سازی شده است.

اسدی در پاسخ به این پرسش که امکان تکرار تخلف‌های مشابه وجود دارد و مردم چگونه از صحت لگوی دامپزشکی بر روی محصولات پروتئینی مطلع شوند، گفت: در مراکز عرضه عمده محصولات پروتیینی مسئولان فنی که دامپزشک هستند به عنوان ناظر حضور دارند، علاوه بر آن مردم در هر نقطه کشور می‌توانند با سامانه تلفنی ۱۵۱۲ تماس گرفته و با مسئول نظارت سازمان گفتگو و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

مشاور رییس سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد: در تمام ادارات دامپزشکی کشور مسئول نظارت برای رسیدگی این مورد وجود دارد.

لازم به یادآور است، طبق تعاریف سازمان دامپزشکی کشور که مبنای آن قوانین سازمان بهداشت جهانی دام است، همه بخش‌های قابل مصرف یک دام از جمله استخوان همانند گوشت است و می‌تواند مورد مصرف مردم قرار گیرد. بر این اساس اگر در بازار، تقاضا برای مصرف نوع خاصی از گوشت قرمز یا سفید وجود داشته باشد و شرایط بهداشتی و سلامت آن زیر نظر سازمان دامپزشکی حفظ شود، بسته‌بندی و عرضه آن مشکلی ندارد.

ارسال نظر

آخرین خبر ها