تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
رییس بنیاد ملی گندمکاران خبر داد؛

افزایش ۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم

رییس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با بهبود شرایط بارش و مزارع مناسب دیم پیش بینی می شود که تولید گندم به ۷ میلیون تن برسد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ عطااله هاشمی‌ گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت ۷۶۰  هزار تن گندم  با ارزش بالغ بر ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است.

به گفته او، مطالبات گندمکاران تا پایان فروردین به طور کامل پرداخت شده و مابقی پس از ثبت در سامانه بهای گندم خریداری  به حساب کشاورزان واریز می شود.

هاشمی می‌گوید، امسال با اصلاح قیمت خرید تضمینی، میزان تولید و خرید به یکدیگر نزدیک می‌شود و برآوردها حاکی از آن است که امسال میزان خرید نسبت به سال قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

رییس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با شرایط مساعد بارش در اردیبهشت و خرداد پیش بینی می شود که میزان خرید گندم به ۶.۵ میلیون تن و تولید به ۷ میلیون تن برسد که با این وجود نیاز به گندم خارجی کاهش می‌یابد.

سالانه ۱۱ تا ۱۱.۵ میلیون تن گندم مورد نیاز کشور است که در صورت تحقق ۶‌.۵ میلیون تن خرید ناچار به تامین بخشی از نیاز کشور از واردات هستیم که با اجرای کشت قراردادی از سال آینده به خودکفایی می رسیم.

بنابر آمار سال گذشته ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد که با احتساب ذخایر استراتژیک ۶ تا ۷ میلیون گندم از خارج وارد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها