دیدگاه : ۰
نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران؛

نهاده های کشت را نسیه بدهید، از پول محصول کم کنید

نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران با اشاره به افزایش قیمت نهاده های کشت در سالجاری اظهار کرد: به دلیل افزایش قیمت نهاده های کشت، کشاورزان امکان تهیه آن ها را ندارند، در خواست ما از دولت این است که در قالب کشت قراردادی نهاده ها را نسیه به کشاورزان تحویل دهد و در هنگام خرید مبلغ آن را از بهای گندم کم کند.

اقتصاد آنلاین-سپیده قاسمی؛ علی قلی ایمانی در گفت و با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه تا سال گذشته نگاه دولت ها به کشاورزان فقط فروشندن محصول بود، افزود: با اجرای قانون انتزاع و تشکیل شورای قیمت گذاری از سال ۱۴۰۰، نظر کشاورزان درباره سیاست گذاری و قیمت خرید تضمینی محصولات در نظر گرفته شد، اما تورم و گرانی نهاده های کشت موضوعی است نیازمند حمایت دولت در کنار توجه به نظرات آن دارد.

وی ادامه داد: تنها در ابتدای سال گذشته برخی نهاده های کشت افزایش قیمت ۵ تا ۶ برابری داشتند و این افزایش قیمت همچنان ادامه دارد.

به گفته ایمانی؛ اگر نهاده ها کشت به صورت سر محصولی یا نسیه در قالب کشت قراردادی به کشاورزان گندمکاران تحویل داده نشود، تولید این محصول استراتژیک و تامین ذخایر مورد نیاز کشور مانند سال گذشته با چالش مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه این شکل از حمایت موجب کاهش آسیب به تولید و درآمد کشاورزان می شود، گفت: شاهد آن بودیم که سال گذشته شرایط نامساعد اقتصادی کشاورزی و نارضایتی آن ها از قیمت خرید تضمینی همراه با مشکل خشکسالی موجب شد میزان گندم تحویلی به دولت برای تامین ذخایر گندم مورد نیاز کشور با کاهش قابل توجه مواجه شود به نحوی دولت مجبور با واردات ۱۰ میلیونی تنی گندم شود.

ایمانی تصریح کرد: تکرار اتفاق سال گذشته و کاهش ذخایر استراتژیک گندم با توجهی به جنگ روسیه و اوکراین به عنوان بزرگ‌ترین های تامین کنند گندم جهان، می توان دولت را با مشکلات جدی تر از سال گذشته مواجه کند. 

وی از تجربه موفق کشت قراردادی در سال گذشته به شکل پایلوت خبر داد و گفت: سال گذشته در سطح محدود ۳۰۰ هزار هکتار کشت قراردادی گندم انجام شد، کشاورزانی که در این طرح شرکت کردند رضایت داشتند چرا که در گرانی نهاده های کشت، آن ها را نسیه دریافت کرده و  در هنگام دروی محصول پول آن را پرداخت کردند به این ترتیب فشار اقتصادی کمتری را متحمل شدند.

ایمانی اظهار کرد: ما به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده ایم، سطح کشت قراردادی گندم را در سالجاری به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار افرایش دهد تا کشاورزان بیشتری بتوانند امکان تولید در شرایط فشار اقتصادی کمتر داشته باشند.

وی اضافه کرد: وزارت جهادکشاورزی هنوز تصمیمی در این ارتباط نگرفته است، اما بنیاد ملی گندمکاران در حال پیگیری است تا سطح کشت قراردادی گندم را برای دریافت نهاده های کشت به صورت نسیه، به حداکثر مقدار ممکن برساند. 

ایمانی همچنین از پیشنهاد بنیاد برای افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به ویژه کشت گندم خبر داد و افزود: همانگونه که می‌دانید کشور به دلیل محدودیت در منابع تولید کشاورزی مانند ای و‌ خاک امکان افزایش سطح ندارد و تنها باید به سوی افزایش بهره وری حرکت کند، برای این کار نیازمند سرمایه گذاری در این بخش برای تامین فناوری و ماشین آلات روز هستیم.

وی یادآور شد: آمار نشان می دهد حداکثر افزایش سرمایه سالانه در بخش کشاورزی ۵ درصد بوده است که رقم بسیار ناچیزی است.

ایمانی، از نتایج سرمایه گذاری در بخش کشاورزی برای مکانیزاسیون کردن این بخش را علاوه بر افزایش تولید بدون نیاز به افزایش سطح، کاهش ضایعات کشاورزی نیز برشمرد.

وی گفت: در حال حاضر سالانه ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور تبدیل به ضایعات می شود که می تواند دست کم نیاز ۱۵ میلیون نفر را تامین کند.

ایمانی آموزش زا نیاز دیگر بخش کشاورزی برای بهبود و افزایش تولید دانست که در سالیان اخیر به آن کم توجهی شده است.

نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران پیش بینی کرد: با توجه به بهبود بارندگی ها نسبت به سال گذشته، میزان تولید گندم در سالجاری افزایش یافته به ۱۰ میلیون تن برسد به شرط آنکه کشاورزان در تامین به موقع و به میزان نیاز نهاده های کشت کمتر دچار مشکل شوند.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها