تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
تاثیر مذاکرات روسیه و اوکراین بر بازار کالاهای اساسی؛

نشانه هایی از کاهش قیمت غلات پس از مذاکرات دیده می شود

امروز در بازارهای جهانی اگرچه نرخ گندم ۲۶ دلار رشد داشت اما قیمت محصولاتی مانند خوراک دام، دانه های روغنی و شکر تحت تاثیر نشانه های مثبت از مذاکرات روسیه و اوکراین کاهش قیمت داشتند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، امروز در بازارهای جهانی، امروز در بازارهای جهانی اگرچه نرخ گندم 26 دلار رشد داشت اما قیمت محصولاتی مانند خوراک دام، دانه های روغنی و شکر تحت تاثیر نشانه های مثبت از مذاکرات روسیه و اوکراین کاهش قیمت داشتند.

افزایش قیمت کالاهای اساسی از دو سال گذشته با شیوع ویروس کرونا بیشتر شده و طی سه هفته درگیری بین روسیه و اوکراین تشدید یافته است. نگرانی از اختلال در  عرضه کالا عاملی برای رشد قیمت های شده است.

گندم مهمترین محصول اساسی کشاورزی و موثر در امنیت غذایی کشور است که همه کشورها تلاش دارند تا در شرایط بحران و تنش، انبارهای خود را پر کنند و همین هم باعث شده تا تقاضا برای این محصول بیشتر شود.

امروزه امنیت غذایی نه تنها تامین غذا بلکه تاثیرگذار در مناسبات سیاسی دولت ها هم است، فرق زیادی بین کشوری که ضریب امنیت غذایی بالایی دارد با کشوری که در تامین نیازهای غذایی خود وابسته است.

اگر زمانی کشورها بخش صنعت را پیشران اقتصاد معرفی می کردند امروز توجه به بخش کشاورزی را ضرورت ناگزیر برای خود می دانند که در هر شرایطی باید در مسیر امینت غذایی تلاش کرد.

*کاهش قیمت خوراک دام

قیمت خوراک دام امروز در بازارهای جهانی کاهشی بود و 7.75 دلار در هر بوشل کاهش داشت، این نهاده دامی در روزهای اخیر روند افزایشی داشت و به نظر می رسد بازار اصلاح انجام می دهد.

*کاهش قیمت روغن جهانی

قیمت دانه های روغنی که از آنها روغن استحصال می شود نیز در روزهای اخیر رشد زیادی داشت اما امروز 26 دلار کاهش قیمت داشت، به نظر می رسد نشانه های مثبت از مذاکرات روسیه واوکراین تا حدودی از عطش قیمتی روزهای اخیر کم کرده است

روسیه و اوکراین بزرگترین تولید کنندگان غلات و خوراک دام از جمله ذرت و دانه های روغنی در جهان هستند.

منبع: فارس
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها