تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
در گفت و گو با اقتصاد آنلاین عنوان شد؛

افزایش نگران کننده سموم تقلبی کشاورزی

رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران از افزایش تقلب در سموم کشاورزی خبر داد و گفت: با گران شدن قیمت سموم شاهد افزایش تقلب در سموم کشاورزی شده است که نگرانی از کاهش کمی و کیفی محصولات به ویژه محصولات استراتژیک مانند گندم را تشدید کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ خسارت علف‌های هرز به مزارع گندم در صورت عدم مبارزه، طبق آمار به میزان ۳۰ تا ۳۵ درصد برآورد شده است که این موضوع اهمیت مبارزه با علف‌های هرز را دو چندان می‌کند. همچین ۲۰ نوع بیماری بالقوه گندم وجود دارد که می تواند تا ۹۰ درصد محصول در یک مزرعه را به طور کامل از بین ببرد. تنها راه مبارز با علف‌های هرز و بیماری‌ها و همچنین قارچ‌های محصولات کشاورزی استفاده از سموم با کیفیت به میزان کافی و در زمان مناسب است.

به گفته رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران؛ یکی از مشکلاتی که کشاورزان به ویژه گندمکاران با آن مواجه شده‌اند را افزایش تقلب در سموم عرضه شده در بازار عنوان کرد.

علی‌قلی ایمانی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین در این ارتباط گفت: در سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش بی‌سابقه تقلب در سموم کشاورزی بوده‌ایم. این روند افزایشی تقلب در سموم در چند ساله اخیر وجود داشته است، اما در سالجاری به شدت تقلب در این نهاده مهم کشت افزایش پیدا کرد است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد، ارتباط مستقیمی بین گران شدن قیمت سموم کشاورزی و افزایش تلقب در این نهاده وجود دارد.

ایمانی با ابزار نگرانی شدید از افزایش تقلبات در سموم کشاورز نتیجه آن را کاهش کمی و کیفی تولید محصولات از جمله محصول استراتژیک گندم عنوان کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در مقطعی از فصل کشت قرار داریم که کشاورزان باید اقدام به مبارزه با بیماری‌ها، قارچ‌ها و علف‌های هرز کنند و هر چقدر این امر به درستی انجام شود تضمین کننده تولید بیشتر و با کیفیت بالاتر است.

ایمانی با یادآوری اینکه در ابتدای فصل کشت گندم به دلیل تاخیر در بارندگی یا بارندگی بی موقع کشت این محصول در مناطقی از کشور عقب افتاد، اظهار کرد: در این شرایط نبود سموم و آفت کش‌های کیفی کشاورزی می تواند آسیب بیشتری به تولید کشور وارد کند.

رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران معتقد است؛ علاوه بر گرانی، ضعف در نظارت و نابسامانی در عرضه دلیل افزایش روز افزون تقلب در سموم کشاورزی است.

ایمانی تصریح کرد: در حال حاضر شما حتی در بقالی هم می‌توانید سموم کشاورزی خریداری کنید در حالی که با توجه به اثر این نهاده بر وضعیت کمی و کیفی تولید و اهمیت آن در سلامت محصول، این شیوه عرضه به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی با انتقاد از دستگاه‌های مسیول در این حوزه این سوال را مطرح کرد که، چگونه مواد تکنیکال سم کشاورزی در دسترس همه برای تولید و عرضه این نهاده وجود دارد بدون اینکه کنترلی بر آن باشد.

ایمانی همچنین از ناکافی بودن کود مورد نیاز کشاورزان در بازار خبر داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی بر اساس برآورد خود برای هر منطقه سهمیه کود تعیین و عرضه می‌کند، اما سهمیه در نظر گرفته شده پاسخگوی نیاز ۱۰۰ درصدی مزارع کشاورز نیست و نیاز کامل گیاه به کود را تامین نمی‌شود.

به گفته ایمانی؛ به طور مثال برای هر هکتار گندم ۳۰۰ کیلوگرم کود اوره مورد نیاز است اما، جهادکشاورزی ۲۵۰ کیلوگرم عرضه می‌کند.

وی مبنای وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین سهمیه کود را گزارشات آزمایشگاهی آب و خاک عنوان کرد که کلی بوده و نمی توان آن را به نیاز تمام مناطق کشور تعمیم داد.

رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران اعلام کرد به رغم تمامی مشکلات عنوان شده، انتظار می‌رود میزان تولید گندم در سالجاری به حدود ۱۰ میلیون تن برسد.

ایمانی ادامه داد: هر چند این میزان تولید، نیاز ما را به واردات گندم برای تامین ذخایر در شرایط گرانی بازار جهانی مرتفع نمی‌کند، اما وضعیت نسبت به سال قبل بهتر و نیاز به واردت کمتر است.

 بر اساس این گزارش؛ کاهش تولید گندم در سال زارعی گذشته موجب شد ایران به واردات حدود هشت میلیون تن گندم نیاز پیدا کند. در سالجاری نیز به هر میزان از تولید کاشته شود نیاز به واردات افزایش پیدا می‌کند با این تفاوت که دولت مجبور به پرداخت هزینه بسیار بیشتری است چراکه در یک ماه گذشته قیمت گندم در مجموع، حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. دلیل افزایش کم سابقه قیمت گندم، درگیری‌ بین روسیه و اوکراین به‌عنوان دو صادرکننده بزرگ گندم است. نکته قابل توجه این است که، تحلیل های برخی از سیاستمداران حاکی از، طولانی شدن این جنگ و در نتیجه افزایش بیشتر قیمت جهانی گندم است.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها