گرسنگی علت تلفات گله ای دام ها

رییس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی، آخرین نتیجه مشاهدات بالینی و آثار کالبدگشایی در ماجرای تلف شدن ۷۵۰ رأس دام در روستای کوهستانی «چمن ساور» این شهرستان را تشریح کرد.

گرسنگی علت تلفات گله ای دام ها

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، انتشار کلیپ تلخ و دردناک از تلفات ۷۵۰ رأس دام در روستای کوهستانی «چمن ساور» کردکوی بار دیگر زخم کهنه کمبود نهاده‌های دامی و مشکلات بی‌شمار دامداران در این خطه شمالی را باز کرد.

در این کلیپ یک دامدار اهل روستای چمن ساور کردکوی ضمن گله مندی از مسئولان، جهاد کشاورزی را عامل بروز این اتفاق تلخ می داند و می گوید نبود نهاده دامی دام های او را به این روز انداخته است.

این اتفاق در حالی رخ داد که بهمن ماه سال جاری نیز جمعی از اعضای تعاونی های دامداران استان گلستان از توزیع نامناسب خوراک دام گله مند بودند و در اعتراض به آن تجمع کرده بودند.

با این وجود در حالی که پیش‌بینی‌ها در تأمین نهاده دامی وقوع یک بحران را هشدار می داد اما متأسفانه مسئولان اقدام عاجل و اثرگذار در این خصوص نداشتند.

از آنجایی که این دسته از مسئولان برنامه جدی و عملی برای مواجهه با بحران ندارند و با وقوع بحران تازه به فکر چاره اندیشی می افتند امروز هم که چنین اتفاق ناگواری در استان رخ داد از پاسخگویی طفره می روند.

متأسفانه پیگیری ها و تماس های متعدد ما با معاون بهبود تولیدات دامی  جهاد کشاورزی استان گلستان و همچنین فرماندار کردکوی بی نتیجه ماند.

اما برای اطلاع از علت دقیق این حادثه به سراغ رییس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی رفتیم تا نتایج کالبدگشایی دام های تلفات شده را از وی جویا شویم.

حسین مهینی در این باره گفت: در موضوع تلفات دام در روستای چمن ساور کردکوی مجموعه یک سری عوامل دست به دست یکدیگر دادند و موجب تلفات گله شده است، یکی از مسائل این بود که این دامدار خوراک کافی را به تعداد دام تهیه ندیده بود و کلاً گله از لحاظ انرژی، مواد مغذی و ویتامین ها ضعیف بود و لاغری مفرط مشهود بود.

وی اضافه کرد: از طرفی گله این دامدار درگیر بیماری های انگلی داخلی و بیرونی بود، بنده شخصاً لاشه را باز کردم از طرفی به گفته این دامدار، گوسفندان برای مدت طولانی در فضای نامناسب نگه داری می شدند، طوری که برای گرم نگه داشتن محیط، گوسفندان را حدود ۲۵ الی ۳۰ روز در فضای نامناسب و با ارتفاع ۱۵۰ سانتی متری و سربسته نگه داری می کردند که گاز آمونیاک ایجاد شده در تلفات دام مؤثر بوده است.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان کردکوی با بیان اینکه کالبدگشایی دام های تلف شده انجام شده است، تصریح کرد: در واقع مجموعه عوامل اعم از نبود خوراک دام، بارش سنگین برف و سرمازدگی، انرژی ناکافی و وجود بیماری های انگلی در گله و همچنین وضعیت نامناسب بهداشتی و غیراصولی موجب تلف شدن دام های این دامدار شده است.

مهینی تأکید کرد: پس از کالبدشکافی و باز کردن لاشه ها ردی از بیماری ویروسی و میکروبی مشاهده نکردم و تنها مورد وجود بیماری انگلی و پنومونی ریه ها به دلیل گاز آمونیاک و نگه داری طولانی مدت در فضای بسته و ارتفاع زیاد در دام ها بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون چنین اتفاق مشابهی بر اثر کمبود نهاده ها در کردکوی رخ نداده است، خاطرنشان کرد: بنده با دامداران دیگر در اطراف این دامداری نیز صحبت کردم آنها تلفات نداشتند و اگر بیماری بود دامداران دیگر نیز باید دچار تلفات می شدند، البته این دامدار هم گفته بود که به دلیل بارش برف سنگین نتوانست خوراک کافی را برای دام ها فراهم کند، در واقع نگه داری نامناسب دام، بیماری های انگلی پایه، ضعف عمومی در گله و سرمازدگی موجب تلف شدن این دام ها شده است

منبع: ایسنا
ارسال نظر

  • سید
    ۰ ۰

    این فرد امروز و دیروز دامدار شده که نفهمیده جای دامش مناسب نیست برو عمو سر خودتونو شیره بمالین این بنده خدا عمرشو گذاشته برای کارش حالا مسئولین از پشت میزاشون حرف مفت میزنن و به این بنده خدا دامداری یاد میدن هییییییییییییییی

آخرین خبر ها