تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

سازمان غذا و کشاورزی ملل‌ متحد (فائو) ، در گزارش جدید خود اعلام کرده است که شاخص قیمت‌ های مواد غذایی در‌ ماه ژانویه افزایش یافته و عمدتا تنگناهای طرف عرضه روغن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های نباتی عامل این افزایش بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی فائو، میانگین شاخص قیمت‌های غذا در‌ ماه ژانویه ۷/ ۱۳۵ بوده است که نسبت به‌ ماه دسامبر افزایشی ۱/ ۱‌درصدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این شاخص تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی کالاهای خوراکی را پیگیری می‌کند.  بر این اساس، شاخص قیمت روغن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نباتی در ‌ماه ژانویه با افزایش ماهانه ۲/ ۴‌درصد، بالاترین میزان افزایش را به ثبت رسانده و روند کاهشی ‌ماه دسامبر را معکوس کرده و به بالاترین میزان تاریخی خود رسیده است.

قیمت‌های روغن پالم بخش عمده این افزایش را شکل داده است که عامل آن نگرانی از کاهش احتمالی موجودی صادراتی از اندونزی، بزرگ‌ترین صادرکننده این محصول در جهان بوده است. از سوی دیگر قیمت‌های روغن سویا به‌خاطر افزایش شدید خریدهای وارداتی، به‌ویژه از هندوستان، دستخوش افزایش شدیدی شد.

قیمت‌های روغن کلزا هم به‌خاطر نوسانات عرضه و قیمت روغن آفتابگردان هم تحت‌تاثیر کمبود عرضه و افزایش تقاضای واردات افزایش یافتند.

بوباکر بن‌بالحسن، رئیس اداره بازارها و تجارت فائو با اشاره به اینکه بیشترین افزایش در قیمت‌های روغن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نباتی گفت: «کاهش موجودی کالای صادراتی در راس دیگر تنگناهای صادراتی موجود، از جمله کمبود نیروی کار و آب و هوای نامناسب موجب شد که قیمت‌های روغن نباتی به بالاترین رکورد تاریخی خود برسد.

این نگرانی وجود دارد که اثرات این مشکلات به‌سرعت از بین نرود.‌» از سوی دیگر شاخص قیمت مواد لبنی فائو هم رشدی ۴/ ۲‌درصدی را به ثبت رساند و بدین ترتیب برای پنجمین ‌ماه متوالی افزایشی شد.

کاهش موجودی کالای صادراتی از اروپای‌غربی و انتظار تولید کمتر از میانگین شیر در اقیانوسیه طی ماه‌های آتی، همچنان موجب افزایش قیمت در بازار این کالاها شد، چون وقفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فرآیند تولید و حمل‌ونقل محصولات لبنی، با کمبود نیروی کار که بر اثر کووید-۱۹ شکل گرفته، مرتبط است.   

منبع: دنیای اقتصاد
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها