تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

افتتاح نخستین مرکز تکثیر مارهای سمی جهان در ایران

نخستین مرکز پایلوت زیست‌بوم تکثیر و نگهداری مارهای سمی جهان به مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر در قرارگاه امنیت غذایی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی افتتاح شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «سید مجتبی خیام‌ نکویی» معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح این مرکز، اظهار داشت: این مجموعه یک زیست‌بوم طبیعی است که برای گونه مارهای سمی بسیار خطرناک موجود در کشور طراحی شده است.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تاکید کرد: این مرکز ظرفیت بسیار خوبی برای تولید سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب‌زدگی است که محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تهیه کرده اند و بسیار امیدوار هستیم با افتتاح این مرکز، حتی یک نفر نیز در کشور پس از گزش دچار مشکل نشود.

خیام‌نکویی ادامه‌داد: امروز در جهان حرف نخست را نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها و پارک‌های حوزه علم و فناوری و انکوباتورها میزنند، باید تلاش کنیم تا همزمان با جهان پیش رویم.

وی با قدردانی از تلاش‌های مجموعه همکاران موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، افزود: خدمات موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در طول یک قرن گذشته بر هیچ خانواده ایرانی پوشیده نیست و این موسسه می‌تواند با راهبردهای تحول‌آفرین، نقشه راه درست را ترسیم کند.

این مقام مسوول با بیان این که موسسه‌های زیرمجموعه این سازمان لازم است در راستای پاسخگویی به نیازهای وزارت جهاد کشاورزی، کشور، منطقه و بین‌الملل فعالیت داشته باشند، گفت: موسسه رازی به لحاظ دانش فنی موجود، توانمندی قرار گرفتن در جایگاه نخست در منطقه در حوزه واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک انسانی، دامی و سرم‌های درمانی را دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، انجام همزمان تحقیق و توسعه را از مهمترین ویژگی‌های ارزشمند موسسه رازی عنوان کرد و ادامه‌داد: با توجه به این که وارد عصر مسائل بیولوژیکی شده‌ایم، این موسسه می‌تواند با توجه به تخصص خود، ضمن پیش‌بینی معضلات این عرصه درخششی بی‌بدیل داشته باشد و با افق دید ۱۰ سال آینده، به مسوولان هشدار دهد و تمهیدات لازم را بیاندیشد.

وی،‌ پس از بهره برداری از مرکز پایلوت زیست بوم تکثیر و نگهداری مارهای سمی، در نشست هم اندیشی با اعضای هیات علمی موسسه رازی شرکت کرد و در پاسخ به دغدغه‌ها، مسائل و دیدگاه‌های آنان تاکید کرد: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یک نهاد حکومتی است و امکان تعطیلی این موسسه وجود ندارد.

ضرروت بهره‌مندی از توان داخلی برای تامین نیازهای غذایی و حوزه سلامت کشور

در این مراسم، سردار «محسن کاظمینی» قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی بر لزوم توجه به نیازهای کنونی و آینده‌نگری تاکید کرد و گفت: باید ابتدا نیازهای حال حاضر مورد توجه قرار گیرد و سپس با سرعت بیشتری برای آینده برنامه‌ریزی کنیم؛ موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در حوزه تحقیق و تولید فرآورده های بیوبوژیک انسانی، دامی و طیور کارهای بزرگی انجام داده که ظرفیت افزایش این فعالیت‌ها نیز وجود دارد.

وی با بیان این که موسسه رازی این ظرفیت را دارد تا علاوه بر تامین نیاز داخل در منطقه نیز بدرخشد، اظهار داشت: با تکیه بر توان مجموعه رازی است که می‌توانیم در بسیاری از عرصه‌های تولید واکسن خودکفا باشیم.

وی با تاکید بر اینکه موسسات تحقیقاتی باید با نگاه به آینده نیاز تحقیقاتی کشور را برآورده کنند ، افزود: دانشمندان ما با پشتکار، دلسوزی و روحیه جهادی همواره برای سرافرازی کشور تلاش می‌کنند و پس از انقلاب نیز در عرصه‌های مختلف پیشرفت های قابل توجهی داشتیم که شاید نتوانستیم این افتخارات را به خوبی برای مردم تبیین کنیم.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی بیان داشت: در سال‌های پس از انقلاب شاهد موفقیت‌های زیادی در حوزه صنایع دفاع، علمی و فناوری‌های روز، از نانو تا بخش‌های مختلف پزشکی و صنایع به روز بودیم که نشان می‌دهد کشور در تلاشی شبانه‌روزی توانسته این موفقیت‌ها را کسب کند.

وی با اشاره به اینکه امروز جهان تحول جدیدی به خود می‌گیرد و دوران پساکرونا خواهیم داشت، خاطرنشان‌کرد: آنچه در این دوران به دست آمده، با نگاه جدیدی برای آینده برنامه‌ریزی خواهد شد. سبک زندگی و سرعت تحولات در آینده بسیار متفاوت و با شتاب بیشتری خواهد بود؛ نباید غافل شویم و لازم است با علم روز دنیا پیش رویم.

کاظمینی با تاکید بر اینکه موسسه رازی تحولات آینده دنیا را مدنظر قرار دهد، بیان کرد: در این مسیر می‌توان از ظرفیت بالای شرکت‌های دانش بنیان به عنوان شتاب دهنده استفاده کنیم.

وی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در بحث دانش بنیان کردن کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: موسسات تحقیقاتی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با اجرایی کردن منویات رهبر معظم انقلاب در مدت زمانی کوتاه، نیاز جامعه، کشور و منطقه را فراهم کرده و به جایگاه تاثیرگذاری در امنیت غذایی در منطقه برسیم.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی ادامه‌داد: موسسات تحقیقاتی در مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وظیفه بسیار سنگینی را به دوش می کشند که با تلاش و کوشش مضاعف به نقطه خوبی در راستای هدف وزارت جهاد کشاورزی برای دانش بیان کردن کشاورزی خواهیم رسید. در اسن راستا باید از ظرفیت همه مجموعه های دانشگاه های کشاورزی، محققین و دانشمندان این حوزه به خوبی بهره ببریم و با برنامه ریزی آینده شایسته ای را برای این حوزه ترسیم کنیم.

وی از تلاش‌های ارزشمند موسسه رازی در تولید انواع فرآورده های بیولوژیک و واکسن ها نیز تقدیر کرد و خواستار گسترش فعالیت ها در حوزه صادرات شد.

کاظمینی با تاکید بر ضرروت بهره‌مندی از توان داخلی برای تامین نیازهای غذایی و حوزه سلامت کشور بیان داشت: برای تامین برخی واکسن‌های مورد نیاز، نیازمند واردات هستیم اما با وجود موسسه رازی می‌توانیم در این عرصه خودکفا شویم که لازم است در این راستا با استفاده از ظرفیت محققان و دانشمندان مراکز تحقیقاتی مجموعه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی می‌توان بر محدودیت‌های موجود در زمان کوتاه‌تری فائق آمد.

ایران بنیانگذار تولید سرم‌های درمانی ضدمار و عقرب گزیدگی در منطقه

«ناصر محمدپور» رییس بخش جانوران سمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی نیز در این مراسم گفت: طرح ایجاد زیست بوم طبیعی تکثیر و نگهداری مار افعی قفقازی، از سال ۱۳۹۴ در موسسه رازی کلید خورد و با کار سنگین و چندین ساله ای که همکاران در بخش جانوران سمی انجام دادند کار طراحی این مرکز را شروع کردیم و بخش فنی مهندسی موسسه به دلیل اینکه مجموعه مشابهی در دنیا وجود نداشت این کار را طرح ریزی کردند و به عنوان اولین مجموعه زیست بوم طبیعی و تکثیر نگهداری مدرن در دنیا در موسسه رازی اجرا شد.

وی اظهار داشت: موسسه رازی برای تولید سرم‌های ضد مارگزیدگی نیاز به استحصال سم از مار دارد که با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست سم‌های این جانوران استحصال و در محیط زیست طبیعی خود رها می‌کند.

این مسوول، استحصال زهر جانوران سمی در معرض انقراض، تامین پادزهرهای اختصاصی صادراتی در دنیا و تولید زهرهایی برای درمان بیماری‌های خاص همچون سرطان را از سه هدف ایجاد مرکز پایلوت تکثیر و نگهداری جانوران سمی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی عنوان کرد.

محمدپور با بیان اینکه حدود ۸۰ سال از تهیه سرم‌های درمانی در موسسه رازی می گذرد، یادآور شد: بنیانگذار تولید سرم های درمانی جانوران سمی، زنده یاد دکتر لطیفی است که این کار را از سال ۱۳۳۶ آغاز کرد و کشور ایران بنیانگذار تولید سرم‌های درمانی ضدمار و عقرب گزیدگی در منطقه است.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها