دیدگاه : ۰
اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

صادرات دام با شرکت های بی هویت / پای رانت و فساد در میان است؟ + سند

​صادرات دام زنده از ماه گذشته با هدف جلوگیری از زیان دامداران در پی انباشت دام در دامداری‌ها آغاز شده است. امروز مستنداتی به دست اقتصاد آنلاین رسیده که نشان می‌دهد، از میان شرکت‌های معرفی شده برای صادرات دام تنها دو شرکت دارای هویت قانونی بوده و باقی شرکت‌های بدون هویت و گاها صوری هستند که می‌تواند مشکلات بازگشت ارز صادراتی و رانت و فساد را به دنبال داشته باشد.

اقتصاد آنلاین- سپیده قاسمی؛ بیستم آذر ماه سال جاری، شاهپور علایی، رییس سازمان امور عشایر کشور، در سفر به استان کرمانشاه از آغاز صادرات دام سبک بعد از مدت‌ها به چهار کشور عمان، عراق، قطر و کویت خبر داد. به گفته وی، صادرات دام زنده می‌تواند سبب افزایش انگیزه دامداران و عشایر و تامین امنیت غذایی کشور در آینده شود. وی تصریح کرد: در مرحله نخست ۱۵۰ هزار رأس دام زنده با قیمت ۶۲ هزار تومان از عشایر خریداری و صادر می‌شود تا علاوه بر قیمت خرید اولیه سود ناشی از صادرات نیز به عشایر باز ‌گردد. 

در پایان همان ماه سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رییس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، خطاب به معاونت امور دام این وزارتخانه، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام و رییس سازمان امور عشایر ایران، صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین نر پرواری را مجاز اعلام کرد. 

پس از آن شرکت پیشتیبانی امور دام کشور موظف شد، لیستی از شرکت‌های که به آنها اجازه صادرات داده شده را ارائه دهد تا بر اساس آن صادرات دام زنده از کشور آغاز شود.

امروز مستنداتی به دست اقتصاد آنلاین رسیده که نشان می‌دهد، از میان شرکت‌های معرفی شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای صادرات، تنها دو شرکت دارای هویت قانونی بوده و باقی شرکت‌های بدون هویت و گاها صوری هستند. به گفته کارشناسان؛ حضور شرکت‌های بدون هویت و صوری در صادرات، مشکلات بازگشت ارز صادراتی و رانت و فساد را به دنبال خواهد داشت.

در همین ارتباط یک منبع آگاه به اقتصاد آنلاین گفت: پس از آنکه اجازه صادرات دام زنده توسط وزیر وزارت جهاد کشاورزی داده شد، پیشتیبانی امور دام کشور به عنوان متولی این امر انتخاب و موظف شد که اسامی شرکت‌های مورد تایید را اعلام و مجوز برای آنها صادر کند.

وی ادامه داد: پشتیبانی امور دام کشور یک لیست حاوی اسامی حدود 14 شرکت را منتشر کرد که به جز یک یا دو مورد از آنها که نام‌های آشنا و باسابقه‌ای بودند، از مابقی شرکت‌ها سابقه‌ای وجود نداشت.

این منبع آگاه با بیان اینکه در همان زمان نیز فعالان حوزه درباره اسامی شرکت‌ها اعلام شده اعتراض کردند، افزود: در آن زمان پاسخی از سوی مسئولان شرکت پشتیبانی امور دام دریافت نکردیم.

به گفته وی؛ جالب آنکه اکنون بیشترین صادرات دام توسط یکی از شرکت‌ها، در حال انجام است که، بدون هویت بوده و هیچ سابقه‌ای از فعالیت گذشته آن در صادرات دام وجود ندارد.

این منبع آگاه عنوان کرد: از میان لیست ارائه شده تنها دو شرکت دارای هویت قانونی و با اطلاعات قابل اتکاء برای فعالان در بازار هستند.

به اعتقاد وی واگذاری بخش عمده صادرات دام به شرکت‌های بی هویت می‌تواند، مشکلات بازگشت ارز صادراتی و رانت و فساد را به دنبال داشته باشد.

در نامه‌ای که به دست اقتصاد آنلاین رسیده است، نیز این ادعا توسط مدیر کل دفتر مقررات و استاندارد بازرگانی وزرات جهاد کشاورزی تایید شده است.

در بخشی از نامه مدیر کل دفتر مقررات و استاندارد بازرگانی وزرات جهاد کشاورزی خطاب به مدیر کل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، در تاریخ 1400.10.11 آمده است؛

 بسیاری از شرکت‌های اعلامی در جدول برنامه ارائه شده توسط آن شرکت برای صادرات دام، فاقد کارت بازرگانی معتبر بوده و در سامانه رتبه بندی و تعیین رتبه اعتباری شرکت‌ها فاقد رتبه بندی هستند. شایان ذکر است، طبق آخرین ویرایش سامانه اعتبار سنجی و تعیین رتبه اعتباری صرفا دو شرکت در سقف سهمیه تعیین شده مجاز به صادرات هستند. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید، برنامه اجرایی صادرات دام‌های مذکور برای سایر شرکت‌ها مطابق با فایل و صرفا برای شرکت‌هایی که دارای کارت بازرگانی معتبر و رتبه بندی طبق سامانه مذکور هستند جهت اقدام بعدی به این دفتر ارسال شوند.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده به اقتصاد آنلاین، به رغم این نامه نگاری تا امروز همچنان شرکت‌های بدون هویت در حال فعالیت در حوزه صادرات دام هستند و بیشترین صادرات توسط یکی از همین شرکت‌های بی هویت در حال انجام است.

صادرت دام با شرکت های بی هویت / پای رانت و فساد در میان است؟ + سند

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها