هشدار نسبت به کاهش واردات کالاهای اساسی

یک مسئول صنفی گفت: افزایش ۶برابری نقدینگی با تغییر ارز ارز ترجیحی به نیمایی اگر بدون برنامه ریزی در زمان و نحوه اجرا باشد بدون تردید میزان واردات کالاهای اساسی به کشور را کاهش خواهد داد.

هشدار نسبت به کاهش واردات کالاهای اساسی

به گزارش اقتصادآنلاین، ناصر ایمانی در نشست هم اندیشی بررسی الزامات ونیازمندی های لازم برای تأمین نهاده‌های دام و طیور پس از حذف ارز ترجیحی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه اقتصادی از دهه‌های قبل نیازمند اصلاحات اقتصادی هستیم و این اصلاحات در دولت سیزدهم با ساده‌ترین شیوه و در فضایی مبهم آغاز شده است، اظهار کرد: اقتصاد کشور نیازمند اصلاحات ساختاری بزرگ است، این موضوع مربوط به چند دهه قبل است. این اصلاحات برای توسعه اقتصادی لازم است اما در دولت قبلی اهتمامی جدی برای این موضوع نبود اما دولت جدید عزم خود را برای اصلاحات ساختاری جزم کرده است تا ایجاد تغییرات مثبت در معیشت مردم به صورت پایدار نمایان شود.

وی افزود: دولت سیزدهم بر روی اصلاحات ساختاری و جراحی‌های بزرگ تاکید دارد که یکی از اینها در زمینه یارانه‌های پنهان و غیرپنهان است که باید سازماندهی و عادلانه شود. البته در سایر حوزه‌های اقتصادی از جمله تعیین تکلیف شرکتهای دولتی، سیتم بانکی و… نیز لازم است تا تعیین تکلیف شود.

مشاور عالی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: برغم بخش‌های متعدد اقتصادی که نیازمند اصلاحات است اما دولت آغاز جراحی اقتصادی را از اصلاح قیمت ارز ترجیحی آغاز کرده که بسیار ساده است و یک شب می‌توان آن را انجام داد.

ایمانی خاطرنشان کرد: از سه ماه قبل که بحث حذف ارزترجیحی مطرح بود مخالفان و موافقانی جدی در میان فعالان اقتصادی، دولتی‌ها، مجلسی‌ها و کارشناسان اقتصادی مطرح شد زیرا باید نوع و شیوه حذف ارز ترجیحی مشخص باشد.

این مسئول صنفی اظهار کرد: اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران موافق حذف ارز ترجیحی است اما در مورد نحوه و زمان اجرای این طرح سوالات متعددی از بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی داریم که هیچ یک از این دستگاه‌ها پاسخگوی سوالات مطرح شده نیستند.

ایمانی گفت: دولت تصمیم دارد یکباره قیمت ارز را شش برابر کند و مشکل واردکنندگان از آنجایی شروع می‌شود که تصمیمی که اتخاذ شده به چه شیوه‌ای می‌خواهد اجرا شود زیرا یک اجرای ناصحیح می‌تواند حتی تصمیم درست را نیز خراب کند.

مشاور عالی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور افزود: ما در مورد اجرا مباحثی داریم زیرا دارای اهمیت بسیار زیادی است. سوالات متعددی در مورد زمان و نحوه اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی وجود دارد که این سوالات را از مسئولان پرسیدیم اما جوابی داده نشده است که شاید علت این باشد که اساساً در دولت نیز تصمیم گیری جدی صورت نگرفته و آنها نیز دچار سردرگمی هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه با شش برابر شدن نرخ ارز به یکباره نیاز به نقدینگی واردکنندگان شش برابر می‌شود به همین دلیل لازم است تا آنها با اطلاع از زمان اجرای طرح آمادگی لازم را داشته باشند اما هیچ مسئولی پاسخی در این باره ندارد.

ایمانی تصریح کرد: به مسئولان اعلام کردیم که برای تأمین ارز نیمایی که هنوز زمان آن مشخص نیست متولی بانک مرکزی است یا صادرکننده؟ معرفی به بانک از طریق وزارت جهاد انجام می‌شود یا خیر؟ آیا مدت اعتبار فیش ارزی که یک ماهه است تغییر می‌کند؟ آیا بانک مرکزی تخصیص‌ها را به فوریت خواهد داد یا خیر؟ آیا ارزی که بانک مرکزی ذی نفع واحد دارد یا خیر؟ آیا ارز نیمایی نقدی است یا اعتباری؟ آیا نرخ ارزنیمایی را می‌خواهید متغیر بگذارید یا برای چند قلم کالا می‌خواهید ارز با نرخ ثابت بدهید؟ اگر نمی‌خواهید نرخ ارز ثابت باشد بنابراین نباید قیمت ریالی نیز ثابت باشد اما هنوز تکلیف آن مشخص نیست.ولی متأسفانه بانک مرکزی به هیچ کدام از این سوالات پاسخ نداده است.

مشاور عالی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: همچنین از وزارت جهاد کشاورزی درباره نحوه قیمت گذاری، بازاراگاه، شرایط فروش نهاده‌ها و… سوالاتی را مکرراً پرسیده ایم ولی همچنان جوابی به آنها داده نشده است.

ایمانی متذکر شد: افزایش شش برابری نقدینگی با تغییر ارز از ترجیحی به نیمایی اگر بدون برنامه ریزی در زمان و نحوه اجرا باشد بدون تردید میزان واردات کالای اساسی به کشور را کاهش خواهد داد.

وی با تاکید بر وجود فضای ابهام آلود در مورد نحوه و زمان اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت سیزدهم این بود که درهای اتاق‌های مسئولان به روی مردم باز باشد اما متأسفانه ارتباط با مسئولان دولتی به حداقل رسیده است. لازم است تا حرف فعالان اقتصادی شنیده شود و منشأ اثر باشد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خب معلومه، وقتی اوضاع اقتصاد خیط میشه از رفاه خبری نیست؛ یعنی کمربند رو سفت ببندید و گاها یه سنگ هم بزارید زیرش.

آخرین خبر ها