کد خبر 581717

سطح زیر کشت گندم به ۳ میلیون هکتار رسید

نایب رییس بنیاد ملی گندم کاران گفت: با توجه به شرایط مساعد بارش، سطح زیر کشت گندم به حدود ۳ میلیون هکتار رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیقلی ایمانی نایب رییس بنیاد ملی گندم کاران، درباره آخرین وضعیت کشت گندم اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد جوی در اکثر نقاط کشور حدود ۳ میلیون هکتار اراضی زیر کشت گندم رفت.

او افزود: استقبال کشاورزان در تامین بذر و نهاده ها نشان می دهد که کشاورزان به کشت گندم تمایل دارند که امیدواریم سطح ۶ میلیون هکتار محقق شود.

ایمانی ادامه داد: با توجه به بارندگی مناسب در استان های مختلف، در برخی استان های مناطق سرد گندم ها سبز شدند.

کشاورزان از مصرف کودهای پایه غافل نشوند

نایب رییس بنیاد ملی گندم کاران با تاکید بر مصرف کودهای پایه بیان کرد: با توجه به گران بودن کودهای پایه، وزارت جهاد تدابیری اتخاذ کرده تا کود مورد نیاز را در اختیار کشاورزان قرار دهد و در زمان برداشت از حساب آنها کسر کند، همواره این نگرانی در خصوص عدم استفاده از کودهای پایه وجود دارد که امیدواریم تولیدکنندگان از این طرح استقبال کنند؛ چرا که این امر در افزایش عملکرد و درآمد کشاورزان موثر است.

او قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی خرید تضمینی را متناسب با هزینه های تولید اعلام کرد و گفت: هزینه های تولید در قیمت خرید لحاظ شده و کشاورزان نگران این موضوع نباشند؛ چرا که عدم استفاده از کودهای پایه در عملکرد تاثیر بسزایی دارد.

نایب رییس بنیاد ملی گندم کاران ادامه داد: در اراضی آبی که تحت تاثیر تنش خشکی نیست، کشاورزان سال گذشته به دلیل عدم استفاده از کودهای پایه متضرر شدند به طوری که ناگزیر به واردات شدیم.

بیش از ۵۰ درصد برنامه کشت محقق شد

ایمانی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد کشت گندم محقق شده است، گفت: با توجه به شرایط مساعد بارندگی، کشت گندم نسبت به سال قبل رشد داشته که امیدواریم ۶ میلیون هکتار محقق شود.

این مقام مسئول در توصیه ای به کشاورزان بیان کرد: توصیه ما به کشاورزان آن است که از کودهای پایه استفاده کنند و همواره دولت بستر را فراهم کند تا کشاورزانی که توان خرید ندارند، بتوانند از این طرح استفاده کنند تا تولید کاهش نیابد‌. به عنوان مثال کشاورزانی که از نهاده کود و سم استفاده می‌کنند، ۴ تن در هکتار گندم برداشت می کنند که در آمدشان به ۳۰ میلیون تومان می رسد، درحالی که سایر کشاورزان ۲ تن گندم برداشت کردند که درآمدشان به نصف کاهش یافته است.

به گفته او، اگر کشاورزان به مسائل علمی نظیر کود و سموم مورد نیاز برای مبارزه با آفات و بیماری ها استفاده نکنند، عملکرد در هکتار کاهش می یابد که به همین نسبت از درآمدشان هم کاسته می شود.

ایمانی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم بیان کرد: بنابر پیش بینی صورت گرفته بسیاری از کشاورزان به سبب مشکلات تامین بذر در سال قبل، گندم بیشتری برای خودمصرفی نگه داشتند که هم اکنون براس تحویل گندم مراجعه می کنند؛ بنابراین در حال رایزنی هستیم که بازرگانی دولتی در مراکز استان ها، مراکزی را باز کنند تا گندم تولیدی کشاورزان را تحویل بگیرد چرا که بازار کششی ندارد.

به گفته او، اگر شرایط و بستر خرید فراهم شود، درصدی بر میزان خرید افزوده شود.

نایب رییس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به اینکه سالیانه ۱۰ تا ۱۱.۵ میلیون تن گندم مورد نیاز کشور است، گفت: سرانه مصرف گندم کشور ما نسبت به سایر کشورها ناشی از ضایعات بالا در بحث گندم بالاست. به عنوان مثال ۳۰ تا ۳۵ درصد گندم‌ مورد نیاز از مزرعه تا سفره ناشی از کیفی نبودن نان تولیدی در چرخه دام مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که با کیفی شدن نان نیاز به گندم کمتر می شود.

او ادامه داد: با افزایش کیفیت نان دیگر نیازی به مصرف سالیانه ۱۰ تا ۱۱.۵ میلیون تن گندم نیست.

ایمانی در پایان با اشاره به واردات ۸ میلیون تن گندم برای کسری نیاز کشور و ذخایر استراتژیک تصریح کرد: بنابر آمار امسال ۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد که با کسر مصرف سالیانه ۶ میلیون تن باید وارد شود که با احتساب ذخایر استراتژیک، دولت برای واردات ۸ میلیون تن گندم ثبت سفارش کرده که تاکنون بیش از ۳ میلیون تن آن وارد شده است، خوشبختانه دولت قبل از افزایش قیمت جهانی گندم به ۳۰۰ دلار اقدام به واردات و ثبت سفارش کرده است.

ارسال نظر