کد خبر 577117

خرید تضمینی دانه‌ روغنی سویا از کشاورزان آغاز شد

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از آغاز خرید تضمینی دانه‌ روغنی سویا از نخستین روزهای ماه جاری خبر داد و گفت: خرید تضمینی این محصول در استان‌های مازندران و گلستان آغاز شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «مرتضی سعادتی کیا» افزود: از شروع خرید تضمینی دانه‌ روغنی سویا تاکنون ۱۹۶ تن از این محصول در استان‌های مازندران و گلستان خریداری و در سامانه های این شرکت ثبت شده است.

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن اشاره به اینکه عمده این محصول در استان های گلستان، مازندران و اردبیل  تولید می شود اظهارداشت: براساس اعلام  مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود امسال ۵۰ هزار تن از این محصول در این استان ها تولید شود.

سعادتی کیا اضافه کرد: خرید دانه های روغنی سویا تنها از طریق سامانه جامع پهنه بندی سازمان جهادکشاورزی انجام می‌شود و محصول کشاورزانی که در این سامانه ثبت نام نکرده باشند، تحویل گرفته نمی شود.

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران یادآور شد: امسال در راستای سیاست های حمایتی دولت مقدار ۱۲۶ هزار و ۷۴۶ تن کلزا به ارزش بالغ بر ۱۳ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال از کشاورزان استان‌های کشور خریداری و تمامی مطالبات کشاورزان پرداخت شد.

طبق آمارها ۷۰ درصد ارزش‌افزوده بخش کشاورزی به حوزه زراعت تعلق دارد که این زیر بخش، سهم بالایی در تأمین امنیت غذایی و اشتغال‌زایی کشور دارد.

بخش زراعت به‌ شدت تابع شرایط آب و هوایی و در نتیجه ریسک‌های متنوع ناشی از آن است که این مهم ضرورت «مدیریت ریسک کشاورزی» و «هوشمندسازی کشاورزی» را می طلبد.

بخشی از تولیدات این زیربخش مانند گندم و دانه‌های روغنی نقش استراتژیک در سبد غذایی خانوارها دارد، بنابراین دولت حمایت‌های ویژه‌ای را از این محصولات در دستور کار قرار داده است.

حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار بهره‌بردار در بخش زراعت فعالیت دارند.

ارسال نظر