کد خبر 559561

قیمت خرید تضمینی گندم ۷۵۰۰ تومان شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ به ازای هر کیلوگرم ۷ هزار و ۵۰۰ گرم تعیین شده است گفت: در حال حاضر هیچ تصمیمی در خصوص افزایش قیمت نان اتخاذ نشده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ هم قیمت هر کیلوگندم برای خرید تضمینی ۵هزار تومان تعیین شده بود که با اتخاذ سیاست حمایت از تولید محصولات کشاورزی و افزایش خود اتکایی درحوزه گندم این نرخ برای سال زراعی جدید به میزان ۵۰درصد افزایش یافت.

سـیف افزود: بر این اساس در سال زراعی جاری نزدیک به ۴میلیون و ۵۲۱هزار تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی و مطالبات گندم‌کاران نیز به طور کامل پرداخت شد که امیدواریم درسال زراعی آینده هم منابع مورد نیاز خرید تضمینی تامین و به موقع در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: در سال قبل موضوع خشکسالی بسیار جدی بود و همه ارکان بخش کشاورزی را تحت تاثیر خود قرار داد و یکی از بخش‌هایی که به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت تولید گندم بود.

وی ادامه داد: در برخی سنوات میزان خرید تضمینی حتی به ۱۱میلیون تن نیز رسیده بود، ولی امسال خشکسالی این میزان را کاهش داد و به ۴میلیون و ۵۲۱تن رساند در حالی که مصرف کشور حدود ۱۲میلیون تن است.

سـیف افزود: البته با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در حوزه ذخایر راهبردی و تامین از راه واردات، مشکلی در تامین گندم مصرفی مردم وجود ندارد.

وی گفت: بر این اساس امسال نیاز به واردات ۶میلیون تن گندم بود که بخشی از آن وارد شده و بخشی دیگر تا پایان سال وارد می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: امیدواریم در سال زراعی پیش‌رو بارندگی مناسب باشد و بتوانیم میزان تولید بهتری در خصوص گندم داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر