کد خبر 551076

یک مقام مسئول؛

واردات برنج ۸۰ درصد کاهش یافت

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر آمار گمرک واردات برنج در چندماه نخست سال نسبت به سال های قبل ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافته است‌.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج ، از کاهش محسوس واردات برنج در چندماهه نخست سال خبر داد و گفت: بنابر آمار گمرک، واردات برنج نسبت به سال‌های قبل ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافته است که به نظر می‌رسد مسئولان زودتر باید تدابیری برای کسری برنج مورد نیاز اتخاذ می‌کردند.

او افزود: با احیای مجدد قانون انتزاع و بازگشت وظایف به وزارت جهاد کشاورزی، مسئولان تازه درصدد تصمیمات برای تامین کسری داخل هستند، در حالی که واردات یک ماه زمان می‌برد و با پیک تقاضا در ایام محرم، کمبود عرضه می‌تواند بر قیمت برنج در بازار اثر بگذارد.

کشاورز ادامه داد: تصمیمات کنونی ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد ممکن است مورد قبول وزیر و معاونان دولت جدید نباشد که در نهایت تصمیماتی که امروز توسط دولتمردان گرفته می‌شود، ممکن است در آینده تحت تاثیر مسائل مختلف وتو شود که این امر علاوه بر ایجاد رسوب کالا در بنادر منجر به ضرر و زیان واردکننده هم می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به تاثیر کرونا بر بازار برنج خارجی بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و کرونا، تقاضا برای خرید نسبت به گذشته کاهش یافته و همین موضوع موجب شده تا کاهش واردات اثر چندانی در بازار نداشته باشد.

او با بیان اینکه میزان ذخایر برنج مانده در بنادر و انبارها جوابگوی نیاز ۴ ماه کشور را نمی‌دهد، گفت: بنابر آمار ۳۰ تا ۴۰ هزار تن نهاده در بنادر موجود است که با توجه به ازدیاد تقاضا و اوج نیاز در ایام‌محرم ممکن است با کمبود برنج در بازار مواجه شویم، در حالی که اگر ممنوعیت دوره برنج نبود و واردات به طور محدود انجام می‌شد، نگرانی در زمینه تامین نیاز بازار نداشتیم.

کشاورز ادامه داد: در شرایطی که بازار رقابتی است، واردکنندگان با کمترین سود اقدام به عرضه کالا می‌کنند، در حالی که با کمبود کالا در داخل، واردکنندگان حداکثر سود قانونی را اخذ می‌کنند که این موضوع در قیمت تمام شده اثر می‌گذارد یا ممکن است از سوی برخی واردکنندگان گرانفروشی صورت گیرد که سازمان حمایت با اعمال نظارت بر سطح بازار از تخلف برخی واردکنندگان باید جلوگیری کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان از افزایش قیمت برنج خارجی خبر داد و گفت: با افزایش قیمت ارز نیما، قیمت برنج خارجی ۱۰ درصد افزایش یافته است به طوری که قیمت هر کیلو برنج هندی در عمده فروشی‌ها از ۲۱ هزار تومان به ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان و برنج پاکستانی از ۲۳ هزار به ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان رسیده است‌.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر