کد خبر 533673

طی یک دهه گذشته؛

افزایش بهای موادغذایی در جهان به بالاترین سطح خود رسید

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، افزایش بهای مواد غذایی طی یک دهه گذشته بنابه عللی همچون خشکسالی و درخواست بی‌سابقه برای مواد غذایی پایه موجب افزایش بی سابقه آن نسبت به یک دهه گذشته شده است.

به گزارش سی ان ان، بنابر شاخص بهای مواد غذایی ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد،طی یک دهه گذشته قیمت مواد غذایی هر ساله  نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سی ان ان در ادامه گزارش داد: بنابر آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد  طی فاصله زمانی یک ماه از آوریل تا ماه مه  قیمت مواد غذایی در سطح جهان به میزان ۴.۸ (چهار و هشت دهم)درصد رشد داشت که این میزان نسبت به یک دهه گذشته بی سابقه است.

بنا بر این گزارش، «عبدالرضا عباسیان»  (Abdolreza Abbassian) کمیسیونر ارشد سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل،علل افزایش بهای جهانی مواد غذایی را تقاضای بی سابقه ذرت از سوی  چین، خشکسالی ادامه دار در برزیل، افزایش تقاضای جهانی گیاهان روغنی، شکر، حبوبات و غلات عنوان کرد.

کمیسیونر سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل دراین باره به سی ان ان گفت: چنین تقاضاهایی بواقع برای هر فردی شگفت آور است و این تقاضاها نیازمند پاسخی از ذخایر قوی مواد غذایی است.

سی ان ان افزود:تورم جهانی بطور غیرمستقیم بر بهای همه چیز تاثیر گذاشته، از مواد غذایی،  فولاد، الوار تا انرژی ،در کشورهایی که عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند ، بهای مواد غذایی طی ماه آوریل گذشته به بالاترین سطح خود نسبت به  سال ۲۰۰۸ میلادی رسید.

این گزارش درادامه می افزاید: بهای مواد غذایی در آمریکا  سال گذشته به دنبال شیوع ویروس کرونا  و هجوم مردم برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه ها افزایش سرسام آوری یافت و طی سال جاری نتوانسته است به حالت عادی باز گردد، در کل بهای مواد غذایی در آمریکا در ماه آوریل گذشته ۲.۴ (دو چهار دهم) درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش داشت ، بهای میوه و سبزیجات در آمریکا در ماه آوریل نیز ۳.۳ درصد افزایش نشان داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر