کد خبر 528130

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

وقتی فروش دام به دلال از تولید به‌ صرفه‌ تر است / دامدار دام سبک در حال نابودی است

باتوجه به شرایط بد دام سبک و مشکلاتی که گوسفندداران در زمینه تامین علوفه داشتند، بیشتر آنان در سال گذشته غالب سرمایه خود را از دست دادند و امسال توان نگهداری دام‌های خود را ندارند و از این رو بره‌های لاغر و دام‌های مولد را به فروش می‌رسانند؛ بره‌های فروخته‌شده نیز قاچاق می‌شود و یا به‌دست دلالان می‌افتد.

اقتصاد آنلاین – سیده زهرا محمودی؛ طی سه سال اخیر اقتصاد ایران شرایط ویژه‌ای را پشت سر می‌گذارد و در این مدت با معضلات و آسیب‌های متعددی همراه بوده‌است. در حالی که تورم روند صعودی به خود گرفته‌‌بود، سیاست‌گذار برای کنترل قیمت‌ها به سیاست همیشگی خود یعنی، قیمت‌گذاری دستوری و سرکوب قیمت‌ها روی آورد. در نتیجه با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاها در کشورهای همسایه بالاتر از قیمت آنها در داخل کشور بود و با ممنوعیت صادرات، قاچاق کالاهای مختلف از داخل به خارج شدت گرفت؛ در واقع قاچاق این‌بار روندی معکوس به خود گرفت و کالاهای داخلی، به ویژه کالاهایی که مشمول قیمت‌گذاری شدند، به صورت غیرمجاز به کشورهای همسایه قاچاق می‌شد.

دام زنده یکی از کالاهایی بود که در آن زمان به صورت غیرقانونی به کشورهای همسایه صادر می‌شد؛ البته قاچاق دام زنده از کشور پیش از این هم وجود داشت اما از سال۹۷ نه تنها قاچاق آن شدت گرفت بلکه دام مولد هم صادر می‌شد و این موضوع بر افزایش قیمت گوشت قرمز تاثیر بسیار زیادی داشت؛ حال حدود سه سال است که از افزایش نرخ ارز می‌گذرد؛ در این سه سال در مقاطع مختلف شاهد شدت گرفتن قاچاق دام زنده و تاثیر آن بر قیمت نهایی گوشت قرمز بودیم و اکنون بار دیگر زمزمه‌هایی از افزایش قاچاق دام زنده و در پی آن گرانی گوشت قرمز به گوش می‌رسد.

افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: در پاییز۹۹ قاچاق دام، روندی افزایشی به خود گرفت؛ اما با شروع زمستان و سردی هوا، در مرزهای غربی امکان تردد وجود نداشت و قاچاق از آن سمت متوقف شد؛ از سمت مرزهای جنوبی نیز از اواسط زمستان مرزبانی اقدامات خود را گسترده‌تر کرد و تا حدودی جلوی قاچاق دام گرفته شد.

چرا دام زنده قاچاق می‌شود؟

در این مدت از عوامل متعددی برای افزایش قیمت دام زنده نام برده می‌شود و مسئولان، کارشناسان و دامداران هر کدام دلایل مختلفی را برای این معضل اقتصاد ایران بیان می‌کنند؛ خشکسالی و کمبود نهاده‌های دامی، عدم توزیع مناسب نهاده‌های دولتی و افزایش هزینه‌های تولید، بحران ارزی سه سال اخیر و... از مهم‌ترین عواملی است که در این مدت برای شرایط نابسامان قاچاق دام ذکر شده‌است. هر چند هر کدام از این عوامل تأثیرگذار هستند اما اگر عمیق‌تر به این مسائل نگاه کنیم، اشتباهات سیاست‌گذاری همانند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور، بیش‌ترین اثرگذاری را دارد.

کمبود و گرانی نهاده‌های دامی

نخستین عاملی که برای شکل‌گیری شرایط موجود بیان می‌شود کمبود و گرانی نهاده‌ها است و دامداران تامین نهاده‌های دامی را یکی از مشکلات اصلی خود می‌دانند؛ این نهاده‌ها با قیمت بسیار بالا به‌دست دامدار می‌رسد و با وجود افزایش هزینه تولید، قیمت محصول به نحوی که هزینه‌ها جبران شود، افزایش نداشت و از این جهت بسیاری از دامداران دیگر تمایلی به نگهداری دام خود نداشتند و فروش دام به دلال را به نگهداری آن ترجیح می‌دادند. اما آیا قیمت گوشت متناسب با هزینه‌های دامداران افزایش یافته‌است؟

برای یافتن این پرسش، تغییرات هزینه‌های تولید پرورش‌دهندگان گوسفند و همچنین افزایش قیمت گوشت گوسفندی بررسی می‌کنیم؛ برای این منظور با استفاده از داده‌های رسمی منتشر شده از سوی مرکز آمار، شاخص قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده گوشت گوسفندی از سال ۱۳۹۶ محاسبه شده‌است. شاخص قیمت تولیدکننده بیانگر تغییرات هزینه دامداران و شاخص قیمت مصرف‌کننده نشان‌دهنده تغییرات قیمت گوشت گوسفند در بازار خرده فروشی است:

وقتی فروش دام به دلال از تولید به‌ صرفه‌ تر است/ دامدار دام سبک در حال نابودی است

همانگونه که از نمودار فوق مشخص است، هزینه تولیدکننده و قیمت گوشت گوسفند طی چهار سال گذشته تقریباً روند یکسانی داشته‌اند و حتی قیمت گوشت گوسفندی بیش از هزینه‌های تولید افزایش یافته‌است. از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان سال گذشته، هزینه تولید‌کننده ۳.۱ برابر و قیمت گوشت گوسفندی ۳.۴ برابر شده‌است. بنابراین آیا این گزاره که قیمت گوشت گوسفند طی این سال‌ها متناسب با هزینه‌های تولید افزایش نیافته‌، اشتباه است و باید دلیل شرایط موجود را در جای دیگری جست‌وجو کرد؟

شاید برای این نتیجه گیری کمی زود باشد. ابتدا باید در نظر گرفت که هزینه‌های تولید در آمارهای رسمی بر اساس قیمت‌ نهاده‌های دولتی است؛ نهاده‌هایی که به نظر می‌رسد به سختی به‌دست تولیدکننده می‌رسد. همانگونه که مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین بیان کرد که نهاده‌ای با ارز نیمایی وارد نمی‌شود و همه آنچه وارد می‌شود، با ارز ۴۲۰۰تومانی است. صدردادرس ادامه داد: با نظام توزیع فعلی نهاده‌های دامی، عملاً نهاده‌ای به‌دست گوسفندداران نمی‌رسد و دامداران مجبورند نهاده‌های مورد نیاز خود را در بازار آزاد و با قیمت بالا خریداری کنند. در بازار آزاد دامدار یا مجبور است جو خارجی که به صورت قاچاق موجود است را خریداری کند و یا مجبور است جو تولید داخل را بخرد که قیمت این جو بین ۵ تا ۶ هزار تومان است؛ اگر ارز ۴۲۰۰وجود داشت، قیمت جو ۱۷۰۰تومان می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون باید به دام‌ها، نهاده تعلق گیرد، اظهارکرد: به دلیل کم‌لطفی برخی از مسئولان و تصمیم‌گیران در سطوح بالای جهاد کشاورزی، عملاً برای دام سبک هیچ نهاده‌ای تعلق نمی‌گیرد؛ همچنین مکانیزم توزیع دارای مشکل بوده و بر این اساس نهاده به‌دست دامدار دام سبک نمی‌رسد. براساس اعلام جهاد کشاورزی، نخستین اولویت تخصیص ارز ترجیحی مربوط به مرغ، دومین شیر و سومین برای تولید گوشت است. حتی در تخصیص نهاده برای گوشت هم، بخش عمده نهاده‌ها به دام‌های سنتی، گاوهای روستایی و گوسفندان بازمی‌گردد و عملاً نهاده‌هایی که به دام‌های سبک تعلق می‌گیرد، تنها در حد جیره نگهداری است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور، افزود: برای تولید دام به جیره تولید، خوراک بهتر، بیشتر و کیفی‌تری برای دام نیاز داریم؛ اما همان جیره نگهداری هم با توجه به نقص سیستم توزیع و مشکلات بازارگاه، به‌دست دامدار سبک و گوسفندداران نرسیده است؛ برای جیره تولید نیز چاره‌ای جز خرید از بازار آزاد وجود ندارد.

بنابراین همان‌گونه که مشخص است هرچند بر اساس آمارهای رسمی، افزایش قیمت گوشت گوسفندی حتی بیش از افزایش هزینه‌های دامداران بوده‌ اما نکته مهم این است که هزینه گوسفندداران بر اساس نرخ دولتی نهاده و بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود؛ نهاده‌ای که به‌دست دامداران نمی‎‌رسد. بنابراین در آمارهای رسمی، کم‌برآوردی هزینه‌ها مشاهده می‌شود. تحت این شرایط خشکسالی نیز عاملی برای تشدید افزایش قیمت نهاده‌های دامی شده‌است.

بسیاری از دامداران بر این باورند از یکسو بازار داخلی گوشت کشش افزایش قیمت ندارد و از سوی دیگر عرضه گوشت در قیمت‌های فعلی نمی‌تواند حتی هزینه‌های تولید را پوشش دهد و تولید صرفه‌ای ندارد. در این شرایط ممنوعیت صادرات عرصه را برای تولیدکنندگان تنگ‌تر کرده‌است. تولیدکننده با بازاری روبه‌رو است که کشش افزایش قیمت را ندارد و تقاضا به شدت کاهش یافته‌است. رحمت‌الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، سال گذشته گفته بود که بیش از ۲۵ میلیون نفر از جامعه توان خرید گوشت را ندارند. رقمی که به گفته او برابر با سه دهک جامعه می‌شود.

چک مدت‌دار به جای دام

عدم صرفه نگهداری دام به جایی رسیده که دامداران چاره‌ای جزفروش دام‌های خود به دلالان ندارند؛ دلالان نیز دام‌ها را به صورت غیرقانونی خارج می‌کنند؛ اما آنچه قابل توجه است، این است که از چند وقت پیش قبول چک مدت‌دار به جای دام از سوی دامداران باب شده و دامداران مجبورند برای جلوگیری از ضرر بیشتر، از دلالان چک مدت‌دار قبول کنند.

به گفته صدردادرس، باتوجه به شرایط بد دام سبک و مشکلاتی که گوسفندداران در زمینه تامین علوفه داشتند، بیشتر آنان در سال گذشته غالب سرمایه خود را از دست دادند و امسال توان نگهداری دام‌های خود را ندارند و از این رو بره‌های لاغر و دام‌های مولد را به فروش می‌رسانند. مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور، در ادامه تصریح کرد: خریدار این دام‌ها نیز به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته اول دلالان هستند که دام‌ها را با قیمت پایین خریداری می‌کنند و با قیمت بالا به فروش می‌رسانند. دسته دوم نیز افرادی هستند که دنبال قاچاق دام هستند. این افراد دام لاغر را خریداری کرده و آنان را در محله‌های جنوبی کشور چاق می‌کنند و زمانی که در کشورهای عربی بازار مناسبی برای دام وجود دارد، آن‌‎ها را به خارج کشور قاچاق می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه دامدار سبک در حال نابودی است و در وزارت جهاد کشاورزی و... توجهی به این موضوع نمی‌شود، توضیح داد: در صورت ادامه این روند، تولید به شدت کاهش خواهد داشت. هرچند قیمت دام زنده نسبت به فروردین و اسفند کاهش داشته ولی گول این کاهش قیمت را نخورید؛ دامدار توان نگهداری و خوراک دادن دام را ندارد و به همین علت مجبور است آن را لاغر به بازار بفرستد. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت دام زنده کاهش داشته اما قیمت گوشت خیر و این یک علامت خطر است.

افشین صدردادرس در ادامه خاطرنشان کرد: به تازگی ابلاغیه شورای قیمت‌گذاری وزارت جهاد، مبنی بر خرید حمایتی دام سبک عشایر منتشر شد. سوال ما این است که چرا فقط حمایت از عشایر؟ طبق آمار سازمان عشایر، تنها ۲۹درصد دام سبک مربوط به عشایر است. حدود ۷۱درصد دیگر متعلق به سایر دامداران سبک است. عشایر و دیگر دامداران باهم در یک مرتع گوسفند را چرا می‌کنند و در یک شرایط محیطی کار و گوشت تولید می‌شود؛ اما حال تبعیضی نسبت به اکثریت جامعه در حال انجام است. چرا از باقی دامداران حمایت نمی‌شود؟ وی در پایان تاکید کرد: حدود ۳میلیون تولیدکننده دام سبک در کشور داریم که تصمیمات اشتباه این ۳میلیون نفر را به سمت نابودی خواهد کشاند و تولیدکنندگان دچار مشکل خواهند شد. باید فکری به حال این افراد شود تا مشکلاتشان حل شود.

آنچه که در بازار دام سبک شاهد آن هستیم نمودی از سیاست‌های دستوری و دخالت در بازار است؛ در شرایطی که شوک‌های تورمی طی سه سال اخیر معیشت را برای بسیاری از خانوارها دشوار کرده‌است، سیاست‌گذار اقتصادی با اتخاذ سیاست‌های دستوری همچون قیمت‌گذاری و ممنوعیت‌های تجاری سعی در کنترل قیمت‌ها داشته‌است. این در حالی است که منشاء و دلیل اصلی تورم، سیاست‌های مالی و پولی غلط طی سال‌های گذشته‌است. کسری بودجه دولت، استقراض از بانک مرکزی و تشدید رشد نقدینگی سه گانه نحسی است که اقتصاد ایران را در ورطه تورم‌های بالا گرفتار کرده‌است. در این شرایط اتخاذ سیاست‌های دستوری نه تنها منجر به کنترل تورم نشده‌ بلکه ظرفیت تولید کشور را نیز با کاهش شدید روبه‌رو کرده‌است. همچنین سیاست‌هایی مانند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز در شرایطی که کشور با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی روبه‌رو است از یکسو منابع ارزی کشور را نابود کرده‌ و از سوی دیگر، تولید کشور را به بهای گسترش فساد و رانت از بین برده‌است. آنچه که می‌تواند اقتصاد ایران را از این شرایط نجات دهد پایان دادن به دور باطل سیاست‌گذاری‌های اشتباه است که همواره در حال تکرار است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۶ ۲

  پارسال همین موقع جو کیلویی۲۲۰۰،یه شلیفت کاه ۲۵۰۰۰تومن،بره ۴۲۰۰۰تومن بود امسال جو ۶۵۰۰، یه شلیفت کاه ۱۲۰۰۰۰ تومن و بره ۴۸۰۰۰ تومن هستش اینم سال حمایت از تولید.حالا چرا گوشت به مصرف کننده میدن ۱۳۰۰۰۰ تومن! اونی رو که میدن گوشت بره هستش یا گوشت میش!!؟

 • ناشناس
  ۳۹ ۱

  دولت فقط یه کار کرد دامدارنابود کردخدا آهمون ازتون بگیره چرا جلو گرونی ماشین نگرفت

 • ناشناس
  ۳۳ ۱

  حرف ا زکودوم دامدار میزنی دامدار مرده، دیگه

 • علی
  ۳۳ ۱

  دامدار نفس اخر رامیکشد تا سال اینده دامی وجود ندارد

 • ناشناس
  ۲۳ ۱

  مرز عراق باز کن دمدارن از پولی مردن

 • ناشناس
  ۲۷ ۱

  با توجه به اینکه از سال گذشته تا العان هزینه های دامداری از ۴۰۰تا۵۰۰ درصد افزایش داشته جو کیلو ۱۷۰۰تومانی شده کیلو ۶۵۰۰تومان یونجه کیلویی۱۷۰۰تومان شده کیلو ۶۰۰۰تومان کاه سفید کیلویی۴۰۰تومان شده ۴۰۰۰تومان دارو ۱۵۰۰۰تومانی شده ۸۰۰۰۰هزار تومان و بقیه اقلامم از این بدتر ولی قیمت دام زنده همونی که دوسال پیش بوده و این یعنی دامدار داره ورشکسته میشه کارش از ضرر گذشته و بدتر از اون اینه که مردم قدرت خرید همه چیز دارن که حتی ۴۰۰ ۵۰۰درصد گرون شده و قدرت خرید تنها چیزی که ندارن گوشت قرمزه و روز به روز داره ارزونتر میشه

 • عارف محمدوند از اصلاندوز مغان
  ۲۱ ۱

  متصفانه از سال ۹۹ نهادهای دامی به شدت گران شده و گوشت ارزان شده تنها راه نجات از این ورشکستگی فروختن گوسفندهاست متصفانه اون هم خریدار نداره

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  سلام فقط فقط یه چیزی ما دامداران بدبخت شدیم الان فهمیدید
  تو رو خدا فقط بس کنید
  ما له شدیم ............

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  زبدبخت به دامدار چه خدماتی دولت بهشون داده بیایید اززندگی عشایری دامداران بازدید کنید آن وقت ب ظالم بودن وستمگری خودتان پی خواهید برد اصلا چه خدماتی داده اید؟

 • حمزه
  ۲۱ ۲

  پدر دامدار و درآوردین جو و علوفه را با بادلار میخریم گوشت و به ریال میخرین دلار گوشت میش از مامیخره کیلوی ۲۰هزارتومن از مرغ هم ارزونتربرای سالهای آینده متوجه میشین چ بلای سر مملکت اومده ک نمیشه هیچ کاری براش کرد

  • Seyed
   ۲ ۱

   حال تک تک هم وطنان را درک میکنم .ولی دوستان خودتون به موش مردگی نزنید دلی که برای خود نسوزد برای توهرگزنخواهد سوخت.همه ضررکردیم همه دامداران وگاوداران ولی نگید دلتون چرابه حالمون نمیسوزه.

 • بهروزمرادی مقدم
  ۱۸ ۱

  باعرض سلام ماتا حالاتوروستا زندگی میکردیم امیدمون به کشاورزی بودو چند تا گوسفند ولی حالا بااین وضع دیگه امیدی به زندگی تو روستا نداریم ودوباره مهاجرت به شهرها شروع میشه وباز کارگری

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  خدا از ریس اتحادیه دامداران نگزره

 • سیدرضا
  ۱۴ ۱

  باسلام دامدارچیزی نمیخوادنه خوردخوراک نه بیمه نه مسکن فقط موجوداتی اضافی درداخل مملکت هستند باید لای همون نمدازگرسنگی بمیره اینست سیاست دولت

 • یاسین
  ۱۲ ۱

  واقعاً که همیشه در حق دامدار ظلم میشه.پراید پارسال هر

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  بیچاره مون کردی دولت خدا نابودتون کنه

 • بی خانمان
  ۸ ۵

  شماها که میگید گوشت ارزونه بیابید ببینید گوشت خوردن برای خیلی از خانواده ها یک رویا شده انشاالله ازاین بدتر بشه که همه نخورند....

 • تورج
  ۱۰ ۲

  ما که نابود شدیم دردما باحرف وشعار دوا نمیشه فقط زخمهامون تازه میشه دام زنده باقیمت ضایعات هم از مانمیخرند دوسال پیش گوسفند گرفتیم جفتی ۸میلیون الان شده جفتی دومیلیون

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  در صورتیکه حمایتی از طرف دولت برای نهاده هایی صورت نگیرد آن هم مطمن هیچ حمایتی صورت نمی پذیرد. مطمنا در سال آینده دیگر هیچ دامی برای تولید وجود نخواهد داشت و مطمن باشید گوشت کیلویی کمتر از ۵۰۰هزار تومان نخواهد بود

 • ناشناس
  ۹ ۱

  مرزها را باز کنید، دامدار بدبخت شد

 • محسن
  ۱۰ ۱

  سلام لعنت به او مسئولی ومدیروکارشناسی که هیچ کاری برای الان وآینده دامداریها نمیکنن که این بدبختی ما دامدار رو میبینن وساکت نشستن به ولله داریم نابود میشیم

 • رضا
  ۹ ۱

  این کشور فقط فشار به روستا نشین میاره همه چی دسته دلال ما هم همش ۶و۸ و۹ و۱۰ همه درگیرن اخه لاشی ها بیایین کاری بکنید من یه جون تازه دارم مسیرمو پیدا میکنم باس اول راه گوسفندتمو ببرم زیر فی بازار بفروشم ای خدا اه مظلوم خودت بستون این مسعولین که دران به .... میدن

 • حسین جعفری عراقی
  ۱۰ ۱

  سال۹۹به دلیل گران بودن جو و ناتوان بودن قدرت خرید دامدار برهای زایمان شده اکثرن مردن طلف شدن دامدار ضرر زیادی پرداخت کرده

  • سجاد
   ۸ ۱

   سلام مسئولین خواهشا به فکر دامداران باشین اگه با این شرایط پیش بره کل کشور به فنا میره

 • ناشناس
  ۷ ۱

  یک رآس گوسفند (میش)در بهار۱۴۰۰ قیمتش ۵۰۰هزار اونوقت گوشت کیلویی ۱۳۰هزار
  واقعن از ته دل آه می کشم

 • دامپرور
  ۱۰ ۱

  پارسال با هزاران بدبختی بره پرواری راه انداختم بخاطر بیماری دامی و گرانی علوفه ورشکست شدم و الهی ریشه حکومت بخشکد که ریشه منو خشکاند و خدا وجود دارد و ظلم پایدار نیست

 • ناشناس
  ۶ ۱

  ایشالا به سر خودش وخونوادش بیاد باعث وبانی ورشکستگی دامداران

 • ناشناس
  ۷ ۱

  دولتمردان به جزنابودی کشوربه چیزدیگری فکرنمیکنن. شکرخداکشاورزدرحال نابودی دامداردرحال نابودی ‌کارخونه هاویران. جونابیکارومعتاد ‌بهترازاین چی میخواهید

 • محمد
  ۴ ۲

  با سلام خدا شاهده ما دامداریم بدبخت شدیم چرا جلو صادرات را گرفتید جلوی صادرات را باز کنید همه چی درست میشه جو شده کیلویز ۷هزار کاه شده کیلویی ۴هزار دارو اینقدر گرون شده خدو شاهده دومدار بدبخت شد چرا جو را وارد میکنید ۱۷۰۰بعد میدیش به ما بدبخت ها ۴۵۰۰خدا خوشش میاد

 • علی
  ۱۱ ۱

  مردم پول خرید توت فرنگی ۵۰هزار تومنی گوجه سبز ۴۵۰۰۰تومن رو دارن برا خرید گوشت فقط اعتراض میکنن
  خدا نگذره از مسولان بی لیاقت فلج شدیم شرمنده زن وبچه هستیم خدا شرمنده تون کنه

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  با عرض سلام وادب
  مسئولین، روسای محترم ۳ قوه
  بنده عشایر نیستم دامدار نیستم
  ولی با دوستان عشایر سروكار دارم به خدا بیشترین ظلم را شما به این عشایر بدبخت می کنید ببینید تواین خشکسالی چه زجری تو اين بیابانها
  می کشند به خدا دارید ظلم می کنید به‌ خاطر خدا به داد این مظلومین بی پناه برسید

 • ناشناس
  ۷ ۲

  انشاالله دولت آینده یه کاری کنه دامدار در بدترین وضعیت هست

 • ارمین
  ۳ ۲

  بدبخت شدیم هیچی نمونده برامون چرا اینطوری میکنین یکم هم دلتون به حال ما بسوزه

 • ناشناس
  ۴ ۱

  خداواستون نسازه هم مردم بدبخت کردیداونوقت اسم خودشونوگذاشتن مسئول

 • سعید
  ۲ ۱

  خداازتون نگذره که نابودمون کردین به چی این مملکت دلخوش کنیم

 • ناشناس
  ۲ ۱

  دارن از جیب دام دار شکم مردم پر میکنن تا بیان رای بدن نامرد دام داریه که به رای بده

 • ناشناس
  ۱ ۱

  پدر دامدار دراوردن خدا از تون راضی نباشه صادرات دام باز کنید لعنتی

 • محمود
  ۲ ۱

  مملکت داری کار این گروه دولت نیست.برید بزار ملت زندگی کنن.همه دارن نارود میشن.چرا دلار بالا بردین؟دنبال چی هستن واقعا؟

 • ناشناس
  ۲ ۱

  خدالعنت کند تمامی مسؤلین خائن راکه ما رابدبخت کردند

 • افشین بختیاری
  ۱ ۱

  سلام لطفا از وزارت محترم دام میخایم ک به عشایر و کشاورزان کمکو حمایت کنن. بخدا در هزینه کردن دامهایمان عاجز ماندیم.چرا دامداری ک یک سال زحمت میکشد باید ضرر کند و غصابی که دام زنده کیلیو ۱۰۰ میخرد و ۱۴۰میفروشد الان . به داد عشایر برسید

  • کامی
   ۰ ۱

   خدا ریششون رو از بیخ بکنه فقط مردم توان خرید گوشت ندارن بخدا یه چیز که قیمتش مثل گوشت بالا نرفته را مثال بزن ما اعتراض نداریم نداریم

 • فربد
  ۰ ۱

  حالا تکلیف دامدار چیه قراره چی کارکنید برامون

 • محسن
  ۱ ۱

  الآن تنها راه حل حمایت مستقیم
  چون قاچاق دام که همیشگی بوده و از طرفی سال 98 انباشت تولید دام بوده اما به خاطر کشش نداشتن بازار و نداشتن نقشه صادرات دامدارها ضرر کردن
  الآن هم برای اینکه دامدار ضرر نکنه و مصرف کننده دچار مشکل نشه باید حمایت مستقیم بشه تا بعد از یک بازه 6 ماهه سرریز تولید صادر بشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  انشالله تا سال اینده دامی وجود نداره هممون راحت میشم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام ،دولت دام را از دست دامدار مفت میخره تا شکم بعضیها را پر کنه .دامدار را بدخت کردین لعنتیها

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بخدا بااین وضع بیکار باشی خیلی بهتر از دامداری

 • خدا حافظ دامداری ديدار تا قیامت
  ۱ ۰

  خداحافظ دامداری ديدار تا قیامت

 • دامدار بدبخت
  ۱ ۰

  خانه خراب شدیم رفت

 • behrad
  ۰ ۰

  دوسال پلاک زدیم و گوسفندا وگاوامون که گفتن دولت همایت می‌کنه که بهمون سبوس یا جو یا ذرت دولتی بدن کلا داریم آزاد میخرم ذرت ۴۸۰۰ جو۴۷۰۰ بعد گوسفند زنده کیلوی ۵۵۰۰تومنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دو دولت با سیاست هایش بزرگترین ضربه را برعشایر زد چرا جلو صادرات دام را میگیرد که برای دام با پانزده کیلو گوشت دلال هفتصد ه زارتومان میخرد

 • رامین محمد ی
  ۰ ۰

  دولت بره 🐑🐑🐑 ارزان شده خشکسالی شدید است خوراک دام بسیار گران است تولیدش کلآ ضرر است قیمت زمین ملک ساختمان سر به فلک کشیده اجاره مغازه اجاره خانه گران شده شدیداً کاری بکنید

  • حسین
   ۰ ۰

   ازاین بیچاره ترمخاین چیکارکنین بادامداربدبخت سخت ترین کارتودنیاست یعنی حق این قشت خوردن داره برین بمیرین

 • محسن
  ۱ ۰

  لعنت خدا به شما دیگه هیچوقت به شما وسیاست اعتماد نمیکنم

 • امید
  ۱ ۰

  من دارم خارهای بیابان رو جم میکنم وبا خرمنکوب خردش میکنم برای مصرف زمستان.چون اگر یونجه بخرم نمیصرفه برام مجبورم الان خو سحرا با هزار بدبختی نگهداریشون کنم و برای زمستون خار خرد کنم تا بلکه امسال رو رد کنم و برای سال آینده تا ببینیم چ خواهد شد

 • حامدسیفی کلهر
  ۰ ۰

  دیگه چیزی نمونده به این دولت بگم