کد خبر 526142

کاهش ۴۰درصدی فروش ماهی

افزایش قیمت ماهی در نیمه دوم سال گذشته، ماه رمضان و تغییرات فصلی الگوی مصرف، خرید ماهی را تا ۴۰ درصد کاهش داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛   این در حالی است که قیمت ماهی در ۴۵ روز نخست سال جاری افزایش موثری نداشته و حتی قیمت برخی ماهی‌ها کاهش نیز یافته است. معمولا مصرف ماهی در کشورمان نیمه دوم سال افزایش و مصرف آن در نیمه نخست هر سال کاهش می‌یابد و این عرفی است که از سال‌های گذشته در کشور برقرار بوده است.

فخرالدین احمدی بازرس آبزیان و عضو اتحادیه پرنده و ماهی تهران در این خصوص می‌گوید: در اواخر سال گذشته اگر یک مغازه ماهی‌فروشی به طور متوسط روزانه ۵۰۰ کیلو فروش داشت، هم اکنون فروش آن به کمتر از ۳۰۰ کیلوکاهش یافته است. وی در پاسخ به این پرسش که صید ماهی در دریای خزر را در سال گذشته چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: تا عید امسال صید ماهی از خزر خوب بود، اما پس از عید صید کاهش یافت و این بر افزایش قیمت ماهی شمال در بازار نیز تاثیر گذاشت.

این عضو اتحادیه پرنده و ماهی تهران با بیان اینکه در مجموع تقاضا برای خرید ماهی در بازار کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که قیمت ماهی پرمصرف از جمله قزل‌آلا تقریبا به قیمت شب عید است و افزایشی نداشته است. احمدی با اشاره به قیمت ماهی قزل‌آلا در بازار یادآور شد: هم اکنون هر کیلوگرم ماهی غیرزنده قزل‌آلا در بازار عمده‌فروشی ۴۲ هزار تومان است و قیمت خرده‌فروشی آن در میادین شهرداری تهران ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است، اما در بازار آزاد قیمت آن بیش از ۵۵ هزار تومان است.

کاهش تولید پرورشی 

از کاهش صید و افزایش هزینه تولید ماهیان پرورشی به عنوان مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت ماهی یاد می‌شود.  علی الویری، مدیر عامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان گرم آبی کشور در خصوص نوسانات قیمت ماهیان گرم آبی می‌گوید: با بسته شدن مرزهای خارجی با مشکلاتی مواجه شدیم به طوری که برخی تولیدکنندگان هنوز نتوانسته‌اند ماهی سال گذشته را بفروشند و امسال مجددا تولید کنند. یکی از معضلات اساسی تولیدکنندگان، این است که اگر امسال هم تولید داشته باشند چگونه باید آن را عرضه کنند.

وی افزود: نگرانی از فروش تولیدات در حالی است که در بحث تامین نهاده‌هایی همچون ذرت برای تغذیه ماهی کپور هنوز با مشکلاتی روبه رو هستیم و تولیدکنندگان بلاتکلیف هستند. الویری ادامه داد: کود شیمیایی برای تقویت فیتوپلانگتون‌ها در داخل استخرها است که به نوعی غذای ماهی محسوب می‌شود و لذا وجود آن بسیار ضروری است. سال گذشته به صورت دست و پا شکسته به ما سهمیه کود دادند اما امسال هنوز سهمیه را نداده‌اند و حتی شایعه است که به دستور وزیر قرار است قطع شود. اگر این اتفاق بیفتد ۱۶ هزار تولیدکننده در این حوزه ضرر شدید می‌کنند.

چون کود مورد نیاز برای تقویت فیتوپلانگتون‌ها تامین نشد، احتمالا امسال ۵۰ تا ۶۰ درصد تولید کم می‌شود. کود مورد نیاز ما باید طی فروردین ماه تامین می‌شد چون در اردیبهشت نمی‌توان فیتوپلانگتون‌ها را تقویت کرد. این در حالی است که قطعا تولیدکنندگان ما توان مالی برای تامین این کودها را از بازار آزاد ندارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر